(gak) - Nové sochy se dočkají obyvatelé Husovic. Radní souhlasili se zařazením Marie Restituty Kafkové do seznamu osobností, které budou ztvárněny v rámci projektu Sochy pro Brno.
V lednu roku 2017 souhlasili brněnští radní s pokračováním projektu Sochy pro Brno, díky kterému vznikla například socha Jana Skácela na Špilberku nebo dílo věnované T. A. Edisonovi na Malinovského náměstí. Už nyní je naplánováno dalších sedm soch k realizaci, nově k nim přibylo umělecké ztvárnění Marie Restituty.
„Zařadit do projektu Sochy pro Brno i Marii Restitutu Kafkovou navrhli Radě města Brna radní z městské části Brno-sever, kteří tento návrh jednomyslně schválili. Jsem moc rád, že ve městě vznikne nová socha, navíc ženská. Asi nikoho nepřekvapí, že bude umístěna v parku Marie Restituty v Husovicích,“ vysvětlil druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
„Blahoslavená Marie Restituta Kafková si trvalou připomínku v podobě sochy rozhodně zaslouží. Její odvaha vzepřít se zlu a láska k člověku, která ji přivedla k péči o nemocné, je inspirací nejen pro nás, ale i budoucí generace. A jsem velmi rád, že to není jen názor nás, politiků, ale i občanů. Během loňského festivalu Meeting Brno mohli Brňané hlasovat o ženě, kterou by ve městě měla připomínat socha – a Marie Restituta vyhrála,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.
S iniciativou na vznik sochy Marie Restituty přišla v loňském roce místostarostka městské části Brno-sever a kunsthistorička Miriam Kolářová. Stalo se tak v rámci projektu I žárovka má svou sochu, který iniciovaly umělkyně Kateřina Tučková a Sylva Ficová, které jej nadále rozvíjí. K projektu zpravodajský server Idnes.cz uspořádal anketu, v níž socha Marie Restituty zvítězila. Více informací o sochařském ztvárnění zazní v rámci letošního festivalu Meeting Brno na ekumenickém setkání 6. června od 18 do 19.45 hodin v Divadle Husa na provázku s názvem Rok smíření 2020–2021: Přichází čas společných kroků.
Schválena jsou následující sochařská ztvárnění:
- Adolf Loos – Janáčkovo náměstí, realizace 2019–2020
- Martin Středa – Beethovenova ulice, realizace 2019–2020
- Bl. Marie Restituta Kafková – park Marie Restituty, realizace 2020–2022
- Eliška Rejčka – Mendlovo náměstí, realizace 2021–2023
- Kurt Friedrich Gödel – Pekařská ulice, realizace 2023–2024
- Jan Gajdoš – park na Slovanském náměstí, realizace 2025–2027
- Friedrich Wannieck – areál Vaňkovka, realizace 2028–2030
- Bohuslav Fuchs – nároží České a Veselé ulice, realizace po rekonstrukci ulice České
Marie Restituta Kafková
Blahoslavená Marie Restituta Kafková (rozená Helena Kafková) se narodila 1. května 1894 v Husovicích. V roce 1896 se celá její rodina přestěhovala do Vídně, kde Helena posléze vstoupila do kongregace Sester františkánek křesťanské lásky (Sorores Franciscanae a Caritate Christiana, lidově hartmannky) a přijala řeholní jméno Marie Restituta. Byla zdravotní sestrou, působila nejprve na operačním sále řádové nemocnice v Mödlingu a posléze v řádové nemocnici ve Vídni jako vrchní sestra. Po připojení Rakouska k nacistickému Německu se Marie Restituta několikrát dostala do střetu s nacistickými orgány. 18. února 1942 byla přímo na operačním sále zatčena a obviněna z šíření protinacistických materiálů. Dne 30. března 1943 byla popravena. Za blahořečenou byla prohlášena 21. června 1998.