Přeskočit na obsah

Ulice Gorkého se proměňuje. Po opravě bude příjemnější a bezpečnější

05. srpna 2019 3 minuty čtení
(zug) – Ulice Gorkého patří k místům, kde bylo v posledních měsících hodně rušno. Město Brno tu nechalo kompletně obnovit kanalizaci, vodovody a plynovod. Na podzemní práce nyní navázala obnova povrchů, ulice nepřijde o zeleň ani legální parkovací místa. Hotovo by mělo být v prosinci.

V ulici Gorkého loni na jaře začaly Teplárny Brno vyměňovat parovody za horkovody. Jde o dlouhodobý projekt modernizace teplárenské sítě; letos pokračuje devátým rokem. Práce skončily na podzim 2018 a navázala na ně obnova kanalizace, vodovodů a plynovodu. Trvání celé investiční akce je tedy delší, ale díky koordinaci zapojených organizací se všechny nutné opravy provedou tak, aby se ulice nemusela rozkopávat teď a po pár letech znovu. 

Kolik třešní, tolik hrušní

„Nyní se dokončují kanalizační přípojky v úseku Obilní trh – Čápkova, vodovody jsou téměř hotovy, plynovod také,“ popsal Jaromír Peška z Brněnských vodáren a kanalizací. 

Na řadu tak přichází obnova povrchů a veřejného osvětlení. V úseku Čápkova–Úvoz už je hotovo, na komunikacích se pracuje mezi Veveří a Jiráskovou. Novou vozovku a chodníky později doplní zeleň a mobiliář, tedy sloupky, lavičky, stojany na kola nebo odpadkové koše. 

A právě zeleň je častým tématem dotazů Brňanů. „Obrací se na mě znepokojení občané z oblasti Gorkého, zda zde po rekonstrukci opravdu budou stromy. Úprava povrchu tomu totiž zatím nenasvědčuje,“ uvedla na Facebooku například zastupitelka městské části Brno-střed Jasna Flamiková. 

„Místa pro výsadbu zeleně respektují nové uspořádání ulice a často se nachází tam, kde byl dříve chodník či vozovka. Proto většinou zatím nepřipomíná plnohodnotný výsadbový prostor, ten bude dokončen až po realizaci komunikačních ploch. Podkladní materiál a stavební odpad bude vytěžen do hloubky minimálně 60 centimetrů a bude nahrazen zeminou,“ vysvětlila Alexandra Koutná z Veřejné zeleně města Brna. 

V místech, kde by byly záhony překážkou, budou povrchy zadlážděny, ale prostor pro růst stromů bude podle Koutné vytvořen pod povrchem za pomoci tzv. prokořenitelných buněk. Celkem je na ulicích Gorkého a Arne Nováka navrženo 53 míst pro výsadbu stromů, z toho 11 je budovaných za pomoci prokořenitelných buněk a 42 jako otevřené záhony. Na Gorkého budou vysazeny velkokorunné třešně ptačky v plnokvěté formě, na ulici Arne Nováka okrasné hrušně. Stromy v záhonech doplní podsadba trvalek a půdopokryvných růží.

Nelegálních parkovacích míst ubyde

Kromě zeleně se lidé zajímají také o parkovací místa, vznikla např. petice za lepší parkování v ulicích Gorkého a Arne Nováka.

Projektová dokumentace stavby vycházela ze studie, která skloubila technické požadavky dopravy s představou Úřadu městské části Brno-střed o dopravní a pobytové funkci obou ulic. Prostor byl totiž využívaný pouze k dopravě (jako parkovací ulice), nebyl přívětivý pro obyvatele ani uživatele lokality. Trasa umožňovala průjezd poměrně vysokou rychlostí, nebyly zde žádné zpomalovací prahy. Křižovatky s většinou navazujících ulic byly rozlehlé, a umožňovaly tak i nedovolené parkování v rozhledových trojúhelnících.

„Počítá se s tím, že parkovacích míst bude na Gorkého a Arne Nováka o 35 méně, na úkor těch nelegálních. Přibude ale 35 míst v nových hromadných garážích pod filozofickou fakultou,“ vypočítává Jaromír Peška. 

Výsledná rekonstrukce komunikace ve spojení se systémem rezidentního parkování přinese obyvatelům obou ulic i ostatním uživatelům zvýšení komfortu a větší bezpečnost v silničním provozu.

Investorem komplexní obnovy ulic Gorkého a Arne Nováka je město Brno, které za rozsáhlé práce pod povrchem i nad ním zaplatí téměř 90 milionů korun. S dokončením projektu se počítá letos v prosinci.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.