Přeskočit na obsah

Ulice Gorkého se proměňuje. Po opravě bude příjemnější a bezpečnější

05. srpna 2019 3 minuty čtení
(zug) – Ulice Gorkého patří k místům, kde bylo v posledních měsících hodně rušno. Město Brno tu nechalo kompletně obnovit kanalizaci, vodovody a plynovod. Na podzemní práce nyní navázala obnova povrchů, ulice nepřijde o zeleň ani legální parkovací místa. Hotovo by mělo být v prosinci.

V ulici Gorkého loni na jaře začaly Teplárny Brno vyměňovat parovody za horkovody. Jde o dlouhodobý projekt modernizace teplárenské sítě; letos pokračuje devátým rokem. Práce skončily na podzim 2018 a navázala na ně obnova kanalizace, vodovodů a plynovodu. Trvání celé investiční akce je tedy delší, ale díky koordinaci zapojených organizací se všechny nutné opravy provedou tak, aby se ulice nemusela rozkopávat teď a po pár letech znovu. 

Kolik třešní, tolik hrušní

„Nyní se dokončují kanalizační přípojky v úseku Obilní trh – Čápkova, vodovody jsou téměř hotovy, plynovod také,“ popsal Jaromír Peška z Brněnských vodáren a kanalizací. 

Na řadu tak přichází obnova povrchů a veřejného osvětlení. V úseku Čápkova–Úvoz už je hotovo, na komunikacích se pracuje mezi Veveří a Jiráskovou. Novou vozovku a chodníky později doplní zeleň a mobiliář, tedy sloupky, lavičky, stojany na kola nebo odpadkové koše. 

A právě zeleň je častým tématem dotazů Brňanů. „Obrací se na mě znepokojení občané z oblasti Gorkého, zda zde po rekonstrukci opravdu budou stromy. Úprava povrchu tomu totiž zatím nenasvědčuje,“ uvedla na Facebooku například zastupitelka městské části Brno-střed Jasna Flamiková. 

„Místa pro výsadbu zeleně respektují nové uspořádání ulice a často se nachází tam, kde byl dříve chodník či vozovka. Proto většinou zatím nepřipomíná plnohodnotný výsadbový prostor, ten bude dokončen až po realizaci komunikačních ploch. Podkladní materiál a stavební odpad bude vytěžen do hloubky minimálně 60 centimetrů a bude nahrazen zeminou,“ vysvětlila Alexandra Koutná z Veřejné zeleně města Brna. 

V místech, kde by byly záhony překážkou, budou povrchy zadlážděny, ale prostor pro růst stromů bude podle Koutné vytvořen pod povrchem za pomoci tzv. prokořenitelných buněk. Celkem je na ulicích Gorkého a Arne Nováka navrženo 53 míst pro výsadbu stromů, z toho 11 je budovaných za pomoci prokořenitelných buněk a 42 jako otevřené záhony. Na Gorkého budou vysazeny velkokorunné třešně ptačky v plnokvěté formě, na ulici Arne Nováka okrasné hrušně. Stromy v záhonech doplní podsadba trvalek a půdopokryvných růží.

Nelegálních parkovacích míst ubyde

Kromě zeleně se lidé zajímají také o parkovací místa, vznikla např. petice za lepší parkování v ulicích Gorkého a Arne Nováka.

Projektová dokumentace stavby vycházela ze studie, která skloubila technické požadavky dopravy s představou Úřadu městské části Brno-střed o dopravní a pobytové funkci obou ulic. Prostor byl totiž využívaný pouze k dopravě (jako parkovací ulice), nebyl přívětivý pro obyvatele ani uživatele lokality. Trasa umožňovala průjezd poměrně vysokou rychlostí, nebyly zde žádné zpomalovací prahy. Křižovatky s většinou navazujících ulic byly rozlehlé, a umožňovaly tak i nedovolené parkování v rozhledových trojúhelnících.

„Počítá se s tím, že parkovacích míst bude na Gorkého a Arne Nováka o 35 méně, na úkor těch nelegálních. Přibude ale 35 míst v nových hromadných garážích pod filozofickou fakultou,“ vypočítává Jaromír Peška. 

Výsledná rekonstrukce komunikace ve spojení se systémem rezidentního parkování přinese obyvatelům obou ulic i ostatním uživatelům zvýšení komfortu a větší bezpečnost v silničním provozu.

Investorem komplexní obnovy ulic Gorkého a Arne Nováka je město Brno, které za rozsáhlé práce pod povrchem i nad ním zaplatí téměř 90 milionů korun. S dokončením projektu se počítá letos v prosinci.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.