Přeskočit na obsah

Ulice Gorkého se proměňuje. Po opravě bude příjemnější a bezpečnější

05. srpna 2019 3 minuty čtení
(zug) – Ulice Gorkého patří k místům, kde bylo v posledních měsících hodně rušno. Město Brno tu nechalo kompletně obnovit kanalizaci, vodovody a plynovod. Na podzemní práce nyní navázala obnova povrchů, ulice nepřijde o zeleň ani legální parkovací místa. Hotovo by mělo být v prosinci.

V ulici Gorkého loni na jaře začaly Teplárny Brno vyměňovat parovody za horkovody. Jde o dlouhodobý projekt modernizace teplárenské sítě; letos pokračuje devátým rokem. Práce skončily na podzim 2018 a navázala na ně obnova kanalizace, vodovodů a plynovodu. Trvání celé investiční akce je tedy delší, ale díky koordinaci zapojených organizací se všechny nutné opravy provedou tak, aby se ulice nemusela rozkopávat teď a po pár letech znovu. 

Kolik třešní, tolik hrušní

„Nyní se dokončují kanalizační přípojky v úseku Obilní trh – Čápkova, vodovody jsou téměř hotovy, plynovod také,“ popsal Jaromír Peška z Brněnských vodáren a kanalizací. 

Na řadu tak přichází obnova povrchů a veřejného osvětlení. V úseku Čápkova–Úvoz už je hotovo, na komunikacích se pracuje mezi Veveří a Jiráskovou. Novou vozovku a chodníky později doplní zeleň a mobiliář, tedy sloupky, lavičky, stojany na kola nebo odpadkové koše. 

A právě zeleň je častým tématem dotazů Brňanů. „Obrací se na mě znepokojení občané z oblasti Gorkého, zda zde po rekonstrukci opravdu budou stromy. Úprava povrchu tomu totiž zatím nenasvědčuje,“ uvedla na Facebooku například zastupitelka městské části Brno-střed Jasna Flamiková. 

„Místa pro výsadbu zeleně respektují nové uspořádání ulice a často se nachází tam, kde byl dříve chodník či vozovka. Proto většinou zatím nepřipomíná plnohodnotný výsadbový prostor, ten bude dokončen až po realizaci komunikačních ploch. Podkladní materiál a stavební odpad bude vytěžen do hloubky minimálně 60 centimetrů a bude nahrazen zeminou,“ vysvětlila Alexandra Koutná z Veřejné zeleně města Brna. 

V místech, kde by byly záhony překážkou, budou povrchy zadlážděny, ale prostor pro růst stromů bude podle Koutné vytvořen pod povrchem za pomoci tzv. prokořenitelných buněk. Celkem je na ulicích Gorkého a Arne Nováka navrženo 53 míst pro výsadbu stromů, z toho 11 je budovaných za pomoci prokořenitelných buněk a 42 jako otevřené záhony. Na Gorkého budou vysazeny velkokorunné třešně ptačky v plnokvěté formě, na ulici Arne Nováka okrasné hrušně. Stromy v záhonech doplní podsadba trvalek a půdopokryvných růží.

Nelegálních parkovacích míst ubyde

Kromě zeleně se lidé zajímají také o parkovací místa, vznikla např. petice za lepší parkování v ulicích Gorkého a Arne Nováka.

Projektová dokumentace stavby vycházela ze studie, která skloubila technické požadavky dopravy s představou Úřadu městské části Brno-střed o dopravní a pobytové funkci obou ulic. Prostor byl totiž využívaný pouze k dopravě (jako parkovací ulice), nebyl přívětivý pro obyvatele ani uživatele lokality. Trasa umožňovala průjezd poměrně vysokou rychlostí, nebyly zde žádné zpomalovací prahy. Křižovatky s většinou navazujících ulic byly rozlehlé, a umožňovaly tak i nedovolené parkování v rozhledových trojúhelnících.

„Počítá se s tím, že parkovacích míst bude na Gorkého a Arne Nováka o 35 méně, na úkor těch nelegálních. Přibude ale 35 míst v nových hromadných garážích pod filozofickou fakultou,“ vypočítává Jaromír Peška. 

Výsledná rekonstrukce komunikace ve spojení se systémem rezidentního parkování přinese obyvatelům obou ulic i ostatním uživatelům zvýšení komfortu a větší bezpečnost v silničním provozu.

Investorem komplexní obnovy ulic Gorkého a Arne Nováka je město Brno, které za rozsáhlé práce pod povrchem i nad ním zaplatí téměř 90 milionů korun. S dokončením projektu se počítá letos v prosinci.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.