Přeskočit na obsah

To nejlepší z grafického designu se „vepíše“ do letní atmosféry Brna

11. května 2018 3 minuty čtení
(mak) – Včera v podvečer bylo v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Husově ulici slavnostně zahájeno 28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018. Současně zde byly také vyhlášeny ceny letošní přehlídky. Program spojený se zahájením bienále pokračuje i v pátek a sobotu, vždy od 18 hodin.

Letošní ročník bienále grafického designu, který chce opět prezentovat, co je v tomto oboru v současnosti nejzajímavější, ale zároveň i nejtypičtější, ovládne do 26. srpna veškeré prostory Uměleckoprůmyslového muzea. Moravská galerie v Brně, která už více než půl století bienále pořádá, tak učinila vstřícný krok vůči návštěvníkům. „Zájemci najdou soutěžní přehlídku i doprovodné výstavy na jednom místě, prezentace tak pro ně bude přehlednější a kompaktnější,“ uvedl ředitel Moravské galerie Jan Press.   

Mezinárodní porota do výstavy zařadila 169 autorů z 26 zemí a ty nejlepší ocenila při zahájení bienále. Cenu primátora města Brna převzal z rukou samotného Petra Vokřála německý designér Florian Lamm, Velkou cenu Bienále Brno 2018 – Cenu ministra kultury České republiky získalo britské studio OK-RM (Oliver Knight & Rory McGrath). Po ukončení přehlídky bude na základě hlasování návštěvníků udělena ještě Cena diváků.

Návštěvníci uvidí práce představující aktuální trendy například tchajwanského, německého, polského, čínského a samozřejmě českého grafického designu, jejichž prezentace se ujali kurátoři z kreativní skupiny OKOLO (Matěj Činčera, Jan Klos, Adam Štěch). Ve svém pojetí kladou důraz na srozumitelnost jak v koncepci jednotlivých výstav, tak v celkovém vizuálním stylu bienále, který je záměrně zpracován jednoduše. Věří, že tak poskytnou všestranný a inspirativní pohled na obor i jeho interakci s dalšími profesemi a disciplínami odborníkům i laikům.

Na procházku s designéry i architekty
Více se tentokrát zapojí i samotné město Brno, které podpořilo především doprovodné programy bienále. K těm patří odborné mezinárodní sympozium v Univerzitním kině Scala, přednášky designérů, projekce filmů s plakáty Aleše Najbrta na Scalním letňáku, Pecha Kucha Night nejen o vizuálním smogu našich měst, příměstský tábor, workshopy nebo tzv. retail stezka, jejíž autorkou je grafička a teoretička designu Veronika R. Nováková. Stezka provede zájemce centrem města a upozorní na pozitivní i negativní příklady interiérového a grafického designu.

Ke stezce existuje i tištěná mapka – je možné si ji projít sám nebo za doprovodu architektů a designérů. „Snažíme se podporou doprovodného programu letošního bienále otevřít otázku kvality veřejného prostoru v Brně a poukázat tak na důležitost jeho kultivace. To, jakým způsobem vnímáme veřejný prostor, ve kterém se denně pohybujeme, významně ovlivňuje kvalitu našeho života,“ vysvětlil iniciativu města Jaroslav Kacer, náměstek primátora pro oblast Smart City.

O přehlídce i doprovodných programech a výstavách, jako jsou např. retrospektiva Františka Štorma, monografická expozice Aleše Najbrta, výstavy věnované nezávislým časopisům, grafické scéně města Porto či méně známé oblasti motion designu, lze získat více informací na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.