To nejlepší z grafického designu se „vepíše“ do letní atmosféry Brna - Tiskový servis

To nejlepší z grafického designu se „vepíše“ do letní atmosféry Brna

  • 11. května 2018
  • 3 minuty čtení

(mak) – Včera v podvečer bylo v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Husově ulici slavnostně zahájeno 28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018. Současně zde byly také vyhlášeny ceny letošní přehlídky. Program spojený se zahájením bienále pokračuje i v pátek a sobotu, vždy od 18 hodin.

To nejlepší z grafického designu se „vepíše“ do letní atmosféry Brna
To nejlepší z grafického designu se „vepíše“ do letní atmosféry Brna

Letošní ročník bienále grafického designu, který chce opět prezentovat, co je v tomto oboru v současnosti nejzajímavější, ale zároveň i nejtypičtější, ovládne do 26. srpna veškeré prostory Uměleckoprůmyslového muzea. Moravská galerie v Brně, která už více než půl století bienále pořádá, tak učinila vstřícný krok vůči návštěvníkům. „Zájemci najdou soutěžní přehlídku i doprovodné výstavy na jednom místě, prezentace tak pro ně bude přehlednější a kompaktnější,“ uvedl ředitel Moravské galerie Jan Press.   

Mezinárodní porota do výstavy zařadila 169 autorů z 26 zemí a ty nejlepší ocenila při zahájení bienále. Cenu primátora města Brna převzal z rukou samotného Petra Vokřála německý designér Florian Lamm, Velkou cenu Bienále Brno 2018 – Cenu ministra kultury České republiky získalo britské studio OK-RM (Oliver Knight & Rory McGrath). Po ukončení přehlídky bude na základě hlasování návštěvníků udělena ještě Cena diváků.

Návštěvníci uvidí práce představující aktuální trendy například tchajwanského, německého, polského, čínského a samozřejmě českého grafického designu, jejichž prezentace se ujali kurátoři z kreativní skupiny OKOLO (Matěj Činčera, Jan Klos, Adam Štěch). Ve svém pojetí kladou důraz na srozumitelnost jak v koncepci jednotlivých výstav, tak v celkovém vizuálním stylu bienále, který je záměrně zpracován jednoduše. Věří, že tak poskytnou všestranný a inspirativní pohled na obor i jeho interakci s dalšími profesemi a disciplínami odborníkům i laikům.

Na procházku s designéry i architekty
Více se tentokrát zapojí i samotné město Brno, které podpořilo především doprovodné programy bienále. K těm patří odborné mezinárodní sympozium v Univerzitním kině Scala, přednášky designérů, projekce filmů s plakáty Aleše Najbrta na Scalním letňáku, Pecha Kucha Night nejen o vizuálním smogu našich měst, příměstský tábor, workshopy nebo tzv. retail stezka, jejíž autorkou je grafička a teoretička designu Veronika R. Nováková. Stezka provede zájemce centrem města a upozorní na pozitivní i negativní příklady interiérového a grafického designu.

Ke stezce existuje i tištěná mapka – je možné si ji projít sám nebo za doprovodu architektů a designérů. „Snažíme se podporou doprovodného programu letošního bienále otevřít otázku kvality veřejného prostoru v Brně a poukázat tak na důležitost jeho kultivace. To, jakým způsobem vnímáme veřejný prostor, ve kterém se denně pohybujeme, významně ovlivňuje kvalitu našeho života,“ vysvětlil iniciativu města Jaroslav Kacer, náměstek primátora pro oblast Smart City.

O přehlídce i doprovodných programech a výstavách, jako jsou např. retrospektiva Františka Štorma, monografická expozice Aleše Najbrta, výstavy věnované nezávislým časopisům, grafické scéně města Porto či méně známé oblasti motion designu, lze získat více informací na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Další články z rubriky