Tipy na víkend: Vánoce na radnici, v kostele, v ZOO i na hvězdárně

  • 22. prosince 2017
  • 2 minuty čtení
(ral) - Poslední adventní a zároveň již vánoční víkend nabízí spoustu aktivit, jak jinak než vánočního ražení. Kromě tradiční Rybovy mše nebo živého betlému však můžete vyrazit třeba na krmení zvířat do ZOO nebo uniknout pozemskému shonu na Hvězdárně a planetáriu.

23. prosince se jako obvykle otevřou dveře Nové radnice pro událost Vánoce na brněnské radnici. Návštěvníci budou moci nahlédnout do míst, kde zasedá zastupitelstvo či úřaduje primátor. Pro děti jsou nachystané divadelní představení i hry a soutěže. Akce se zúčastní dokonce i živá zvířata z brněnské ZOO. Celodenní program zakončí v 19 hodin slavnostní ohňostroj na Dominikánském náměstí podkreslený vánoční hudbou.

Pokud jste ještě neokusili sladký punč nebo turbomošt, máte poslední šanci. Sobotním večerem se uzavřou měsíc trvající vánoční trhy

S našimi Vánoci je neodmyslitelně spjatá Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. V Brně si můžete pohodlně vybrat den, čas i místo, kam se na ni přijdete podívat. 

  • Dnes odpoledne ji na biskupském dvoře zazpívá kvarteto zpěváků, kteří vyzývají všechny posluchače, aby se zapojili zpěvem i doprovodem na hudební nástroje. Akce začíná v 15.00. 
  • Poslední pátek před Vánocemi bude od 18 hodin znít proslulé „Hej, mistře!“ také náměstím Svobody v podání Metropolitního symfonického orchestru, Filharmonického sboru Beseda brněnská a sólistů
  • Své ztvárnění „Rybovky“ předvede i HaDivadlo, v následujících dnech hned dvakrát – 23. prosince v 19 hodin formou veřejné generálky a naostro na Štědrý večer ve 22 hodin. Obě vystoupení proběhnou v Alfa pasáži.

Řadu svátečních besídek a koncertů v kostelích (výběr například zde) uzavře 26. 12. představení Radujte se, křesťané dětského národopisného souboru Brněnský Valášek, který na Petrov přinese valašské lidové písně, koledy a pastorely.

Po celé nadcházející svátky na řadě míst v Brně „oživnou“ betlémy – na Boží hod vánoční například v Líšni nebo v Žabovřeskách, na Štěpána v Bystrci.

Neživé, zato materiálově různorodé betlémy si mohou prohlédnout návštěvníci tradiční výstavy v Letohrádku Mitrovských. Otevřeno je i o svátcích, každý den kromě 24. 12.

Pokud už jste všudypřítomných koled, stromků a jesliček přesycení, zvolte alternativní a na první pohled nevánoční program. Zajděte si zabruslit na Moravské náměstí (v provozu nebude Bruslák pouze na Boží hod) nebo využijte mimořádné otevírací doby například brněnské Hvězdárny a planetária nebo ZOO Brno.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít