Theodor Pištěk se v Brně představuje jako malíř světového formátu - Tiskový servis

Theodor Pištěk se v Brně představuje jako malíř světového formátu

  • 25. září 2019
  • 2 minuty čtení

(mak) – Dům umění bude do 12. ledna 2020 patřit obrazům a prostorovým instalacím Theodora Pištěka. Expozice pojmenovaná podle jednoho z vystavených obrazů Angelus zaplnila a dotvořila všechny zdejší výstavní prostory.

Theodor Pištěk je označován za hyperrealistu a novoromantika, znalci o něm mluví jako o romantickém realistovi. Jeho obrazy a instalace patří k tomu nejlepšímu, co vzniklo na české poválečné výtvarné scéně, a získaly si už dávno světové renomé. Zanedlouho sedmaosmdesátiletý umělec je české veřejnosti znám především jako kostýmní výtvarník oceněný mimo jiné Oscarem za Amadea či jako autor uniforem Hradní stráže.

Rozsáhlá expozice zahrnuje jeho díla od počátku 60. let do současnosti a v Brně bude k vidění vůbec poprvé. „Jsem ráda, že se Theodor Pištěk Brnu představí v tak ucelené a reprezentativní podobě. Když jsem expozicí procházela a vstoupila do zrcadlové pyramidy, uvědomila jsem si, jak podstatnou součástí Mistrovy tvorby je tajemství. Věřím, že se výstava stane oázou nejen pro brněnské milovníky mnohovrstevnatého moderního umění,“ řekla na vernisáži brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Vedle nejproslulejší součásti Pištěkovy tvorby, tedy hyperrealistických maleb naplněných kritikou moderního světa i obdivem k němu, uvidí návštěvníci mimo jiné rané výtvarné práce inspirované vnitřním prostorem motoru, ale i abstraktní malby, ke kterým patří například Večírek u Plečnika z 90. let či nejnovější cyklus Rozhovory s Hawkingem.

Dvě monumentální prostorová díla – zrcadlová pyramida nazvaná Kde budu žít příště a Minotaurus evokující město či labyrint – vnáší do expozice tajemno i provokativní otázky po smyslu bytí.

Více informací na webových stránkách dum-umeni.cz.

Další články z rubriky