Přeskočit na obsah

Theodor Pištěk se v Brně představuje jako malíř světového formátu

25. září 2019 2 minuty čtení
(mak) – Dům umění bude do 12. ledna 2020 patřit obrazům a prostorovým instalacím Theodora Pištěka. Expozice pojmenovaná podle jednoho z vystavených obrazů Angelus zaplnila a dotvořila všechny zdejší výstavní prostory.

Theodor Pištěk je označován za hyperrealistu a novoromantika, znalci o něm mluví jako o romantickém realistovi. Jeho obrazy a instalace patří k tomu nejlepšímu, co vzniklo na české poválečné výtvarné scéně, a získaly si už dávno světové renomé. Zanedlouho sedmaosmdesátiletý umělec je české veřejnosti znám především jako kostýmní výtvarník oceněný mimo jiné Oscarem za Amadea či jako autor uniforem Hradní stráže.

Rozsáhlá expozice zahrnuje jeho díla od počátku 60. let do současnosti a v Brně bude k vidění vůbec poprvé. „Jsem ráda, že se Theodor Pištěk Brnu představí v tak ucelené a reprezentativní podobě. Když jsem expozicí procházela a vstoupila do zrcadlové pyramidy, uvědomila jsem si, jak podstatnou součástí Mistrovy tvorby je tajemství. Věřím, že se výstava stane oázou nejen pro brněnské milovníky mnohovrstevnatého moderního umění,“ řekla na vernisáži brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Vedle nejproslulejší součásti Pištěkovy tvorby, tedy hyperrealistických maleb naplněných kritikou moderního světa i obdivem k němu, uvidí návštěvníci mimo jiné rané výtvarné práce inspirované vnitřním prostorem motoru, ale i abstraktní malby, ke kterým patří například Večírek u Plečnika z 90. let či nejnovější cyklus Rozhovory s Hawkingem.

Dvě monumentální prostorová díla – zrcadlová pyramida nazvaná Kde budu žít příště a Minotaurus evokující město či labyrint – vnáší do expozice tajemno i provokativní otázky po smyslu bytí.

Více informací na webových stránkách dum-umeni.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.