Statika Scaly je významně narušená, zachránit se ale dá. Město má k dispozici posudky s návrhy řešení, jedná o odkupu s případnými zájemci - Tiskový servis

Statika Scaly je významně narušená, zachránit se ale dá. Město má k dispozici posudky s návrhy řešení, jedná o odkupu s případnými zájemci

  • 03. září 2024
  • 3 minuty čtení

Statický stav budovy, ve které se nachází mimo jiné Univerzitní kino Scala, popsali odborníci v podrobném posudku. Navrhli i způsoby, jak situaci řešit. Zajištění statiky vyjde podle odhadů na 30–40 milionů korun, celkové náklady na rekonstrukci budou záležet na pojetí interiérových úprav a jejich rozsahu, očekávat se dají ve stovkách milionů. Město vede jednání s dotčenými stranami o tom, zda by dům nepřevzaly do svého majetku a nezajistily opravu, tak aby zde v budoucnu mohl být obnoven kulturní provoz. 

V posudku, se kterým se vedení města Brna seznámilo během prázdnin, se odborníci zabývali možnými variantami opravy domu. Z dřívějších statických a laboratorních posudků vyplývá, že stávající železobetonová konstrukce je nevyhovující a nesplňuje normy tak, aby mohla plnit funkci nosné konstrukce. Obyčejně se v tomto případě volí jako nejefektivnější řešení uzavření a demolice daného objektu a jeho případné nahrazení objektem novým. V tomto případě je to ale prakticky vyloučeno, z technického hlediska je objekt (sály kina a divadla) ve vnitrobloku a není možnost sem dostat stavební stroje. Město rovněž dlouhodobě deklaruje svůj zájem budovu, která je památkově chráněná, zachovat včetně kulturního provozu a vysloveně kina.

„S konkrétními závěry a návrhy, které podrobný statický a technický průzkum objektu přinesl, můžeme nyní vést konkrétní jednání o budoucnosti objektu, a to jak na úrovni města, tak s potenciálními novými vlastníky. Stále platí nabídka, kterou jsme učinili Masarykově univerzitě, a to odkoupit budovu za symbolickou korunu a následně ji ve vlastní režii upravit pro účely, pro kterou ji univerzita dosud využívala. S rektorem Martinem Barešem jsme na toto téma měli jednání minulý týden, zároveň jsme v kontaktu také se společností Dům Scala, která je částečným vlastníkem budovy a má vyhrazeno předkupní právo, i s druhým nájemníkem, tedy Divadlem Bolka Polívky,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Podle zmiňovaného posudku se částka za nutné zajištění statiky šplhá ke 30 až 40 milionům. Tím se ale dostaneme do stavu ‚hrubé stavby‘, další patrně stovky milionů bude potřeba investovat do nezbytných rekonstrukcí a úprav v interiérech, tak aby mohl dům po rekonstrukci opět sloužit kulturnímu provozu. K tomu je bytostně určený, vždy půjde o výstavní nebo společenské prostory, nikoli o komerční objekt. To zároveň znamená, že nelze počítat s jeho ekonomickou výnosností; připomínám, že i nyní byl vzhledem ke kulturnímu provozu pronajímán za sníženou cenu,“ doplnila náměstkyně pro oblast správy majetku Karin Podivinská.

Varianty řešení rekonstrukce objektu primárně vychází z myšlenky zachování tvaru a funkčnosti sálu kina Scala bez výraznějších zásahů, které by mohly ovlivnit akustiku, projekční možnosti, kapacitu sálu atd. To ovšem znamená, že sál Divadla Bolka Polívky musí být tomuto záměru obětován, a to ve smyslu, že jeho prostor, který dnes zabírá výšku dvou podlaží, bude zredukován na výšku jednoho podlaží. Takto získané místo by bylo využito pro novou ocelovou konstrukci. Sál Divadla Bolka Polívka by tímto zanikl, nově vytvořený nižší prostor by mohl sloužit například pro komunitní aktivity nebo jako galerie. Nabízí se příležitost obnovit prostor pod střechou sálu spolu se střešními světlíky, které zde byly v době vzniku koncem 20. let, kdy sál nesloužil jako divadelní, ale jako taneční.

Navrženy jsou tři varianty řešení: dvě počítají s vytvořením nové ocelové konstrukce, která převezme nosnou funkci, v místech dnešního divadelního sálu; třetí navrhuje úplné odbourání sálu a následné zastřešení kina.

Kompletní posudky jsou k nahlédnutí zde a zde.

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy