Přeskočit na obsah

Starobrněnský klášter slaví 700 let

22. května 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Založení kláštera cisterciaček (dnes augustiniánského kláštera) na Starém Brně se událo před 700 lety, v roce 1323. Pletenec lidských příběhů, který za touto historickou kapitolou stojí, je však neobyčejně zajímavý a ukazuje začátek 14. století jako turbulentní dobu plnou mocenských bojů a pletich. Navíc se může zdát, že ženy včetně těch vysoce postavených hrály tehdy spíše vedlejší role, opak je ale pravda.

Kdo tedy stojí za klášterem na dnešním Mendlově náměstí? Donátorkou a zakladatelkou se stala Eliška Rejčka či Richenza zvaná také Alžběta Richenza, česká a polská královna. Rodačka z Poznaně (dnes našeho partnerského města) si v roce 1303 vzala krále Václava II. Ten o dva roky později umírá jen pár dní po narození dcery Anežky. Eliška je v 17 letech poprvé vdovou.

V roce 1306 se králem stává Rudolf Habsburský, který si místo některé z Přemysloven bere Elišku Rejčku. I tento vladař záhy umírá a z královny je vdova podruhé. Oba manželé ji ovšem zaopatřili – jako zástavu obdržela pět měst a také další zdroje.

Český trůn poté získává Jan Lucemburský, jenž za ženu pojal Elišku Přemyslovnu. Její vztah s Eliškou Rejčkou je složitý. Viní ji z protežování Habsburků, sama však pravděpodobně strojila pikle vedoucí k návratu Přemyslovců.

V tuto dobu se královna vdova začíná stýkat s mocným šlechticem Jindřichem z Lipé, královským podkomořím a českým maršálkem. Vztah s ním je pro ni osudový – partnery byli až do jeho smrti. Ačkoliv byl po celou dobu ženatý, jejich vztah tolerovala veškerá šlechta, což je naprosto mimořádné a ukazuje to i na Eliščino pevné postavení.

Vzácné rukopisy se sejdou na Špilberku

Od roku 1318 žila Eliška Rejčka v Brně společně s Jindřichem z Lipé, toho času zemským hejtmanem na Moravě. Během tohoto období vybudovala ženský cisterciácký klášter Aula Sanctae Mariae, někdy také Hradecký, se špitálem na Starém Brně.

Brzy po založení kláštera se začalo se stavbou nové baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Příznačné pro ni je použití cihel na stavbu (místo běžnějšího kamene) i fasádu. Neobvyklý styl má svůj předobraz v katedrále v královnině rodné Poznani. Klášter měl díky své donátorce velké hospodářské zázemí a mnoho statků – patřilo mu několik okolních vesnic, například Cacovice, Husovice, Maloměřice nebo Moravany. Richenza v klášteře po smrti Jindřicha z Lipé žila a konventu také odkázala svůj majetek. Zemřela 18. října 1335 a je pochována v centrální lodi baziliky, na místě vyznačeném v dlažbě písmenem e.

Rejčka nechala pro klášter vytvořit sérii devíti liturgických rukopisných svazků. Celek byl rozdělen po zrušení cisterciáckého kláštera za josefínských reforem. Šest knih se dostalo do Rakouské národní knihovny ve Vídni, dvě do kláštera v Rajhradě a jediná zůstala v Brně, v Moravském zemském archivu. Tento unikátní soubor bude možné zhlédnout poprvé od roku 1782 v celku na výstavě Eliška Rejčka: Dar středověku na hradě Špilberku od 1. června do 20. srpna.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.