Starobrněnský klášter slaví 700 let - Tiskový servis
Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.
Založení kláštera cisterciaček (dnes augustiniánského kláštera) na Starém Brně se událo před 700 lety, v roce 1323. Pletenec lidských příběhů, který za touto historickou kapitolou stojí, je však neobyčejně zajímavý a ukazuje začátek 14. století jako turbulentní dobu plnou mocenských bojů a pletich. Navíc se může zdát, že ženy včetně těch vysoce postavených hrály tehdy spíše vedlejší role, opak je ale pravda.
Kdo tedy stojí za klášterem na dnešním Mendlově náměstí? Donátorkou a zakladatelkou se stala Eliška Rejčka či Richenza zvaná také Alžběta Richenza, česká a polská královna. Rodačka z Poznaně (dnes našeho partnerského města) si v roce 1303 vzala krále Václava II. Ten o dva roky později umírá jen pár dní po narození dcery Anežky. Eliška je v 17 letech poprvé vdovou.
V roce 1306 se králem stává Rudolf Habsburský, který si místo některé z Přemysloven bere Elišku Rejčku. I tento vladař záhy umírá a z královny je vdova podruhé. Oba manželé ji ovšem zaopatřili – jako zástavu obdržela pět měst a také další zdroje.
Český trůn poté získává Jan Lucemburský, jenž za ženu pojal Elišku Přemyslovnu. Její vztah s Eliškou Rejčkou je složitý. Viní ji z protežování Habsburků, sama však pravděpodobně strojila pikle vedoucí k návratu Přemyslovců.
V tuto dobu se královna vdova začíná stýkat s mocným šlechticem Jindřichem z Lipé, královským podkomořím a českým maršálkem. Vztah s ním je pro ni osudový – partnery byli až do jeho smrti. Ačkoliv byl po celou dobu ženatý, jejich vztah tolerovala veškerá šlechta, což je naprosto mimořádné a ukazuje to i na Eliščino pevné postavení.
Vzácné rukopisy se sejdou na Špilberku
Od roku 1318 žila Eliška Rejčka v Brně společně s Jindřichem z Lipé, toho času zemským hejtmanem na Moravě. Během tohoto období vybudovala ženský cisterciácký klášter Aula Sanctae Mariae, někdy také Hradecký, se špitálem na Starém Brně.
Brzy po založení kláštera se začalo se stavbou nové baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Příznačné pro ni je použití cihel na stavbu (místo běžnějšího kamene) i fasádu. Neobvyklý styl má svůj předobraz v katedrále v královnině rodné Poznani. Klášter měl díky své donátorce velké hospodářské zázemí a mnoho statků – patřilo mu několik okolních vesnic, například Cacovice, Husovice, Maloměřice nebo Moravany. Richenza v klášteře po smrti Jindřicha z Lipé žila a konventu také odkázala svůj majetek. Zemřela 18. října 1335 a je pochována v centrální lodi baziliky, na místě vyznačeném v dlažbě písmenem e.
Rejčka nechala pro klášter vytvořit sérii devíti liturgických rukopisných svazků. Celek byl rozdělen po zrušení cisterciáckého kláštera za josefínských reforem. Šest knih se dostalo do Rakouské národní knihovny ve Vídni, dvě do kláštera v Rajhradě a jediná zůstala v Brně, v Moravském zemském archivu. Tento unikátní soubor bude možné zhlédnout poprvé od roku 1782 v celku na výstavě Eliška Rejčka: Dar středověku na hradě Špilberku od 1. června do 20. srpna.
Dočtete se v Metropolitanu

Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna
Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání
Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky
Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka
Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.
Nenechte si ujít

Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum
Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky.

Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD
Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?
Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo
Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.