Spolkové bydlení: Město poskytne pozemek, na kterém si lidé postaví dům. Přihlašování je už spuštěno - Tiskový servis

Spolkové bydlení: Město poskytne pozemek, na kterém si lidé postaví dům. Přihlašování je už spuštěno

  • 25. dubna 2022
  • 2 minuty čtení

(zug, ral) – Situaci s předraženým bydlením se snaží řešit i město Brno. Od 21. dubna běží půlroční lhůta, ve které se mohou zájemci hlásit do nového projektu spolkového bydlení. V něm město poskytne bezplatně na 99 let pozemek, na kterém si lidé do 45 let sdružení do spolku postaví za vlastní peníze bytový dům.

Spolkové bydlení: Město poskytne pozemek, na kterém si lidé postaví dům. Přihlašování je už spuštěno
Spolkové bydlení: Město poskytne pozemek, na kterém si lidé postaví dům. Přihlašování je už spuštěno

První spolkový dům by mohl vzniknout v proluce Cejl 123. Na tomto pozemku mohou po změně územního plánu být vystavěny byty o čisté podlahové ploše 535,5 m2 (pro představu je to zhruba 8–12, v závislosti na dispozicích).

Konkrétní podobu domu si stanoví přímo jeho budoucí obyvatelé. Na přihlášení svých záměrů mají čas do října. Jejich soutěžní návrh musí obsahovat popis budoucího složení a fungování spolku, uvedení zdrojů a plánu financování výstavby, časový harmonogram výstavby, popis řešení rizik, případně i řešení budoucí správy objektu. Město pak vybere nejvhodnější spolek – hlavní roli bude podle podmínek, které schválili v dubnu zastupitelé, hrát kvalita návrhu (80 %), která zahrnuje vedle prostorového řešení i otázku trvalé udržitelnosti. Ekonomická stránka projektu bude mít při posuzování porotou vliv ze zbylých 20 %.

Spolkové bydlení, ve kterém se Brno inspirovalo na západě, spočívá v tom, že město vytipuje vhodný pozemek a nabídne ho k výstavbě. Lidé, kteří o to budou mít zájem a splní stanovená kritéria (věk 18–45 let, trestní bezúhonnost, bez dluhů vůči městu, nevlastnící nemovitost určenou k bydlení apod.), se sdruží ve spolek. Ten, který město podle výše uvedených kritérií vybere v soutěži jako vítězný, získá na základě smlouvy nemovité právo stavby – tedy bude mu umožněno, aby na městském pozemku postavil navržený dům a ten pak po 99 let využíval. Financování stavby i následného provozu domu je plně zodpovědností spolku. Po 99 letech budou vlastnické vztahy vyřešeny v souladu se zákonem.

Koncept spolkového bydlení v České republice zatím není běžný, na rozdíl od západní Evropy, kde jej znají pod názvem baugruppe. Funguje například v Berlíně, Hamburku, Freiburgu, kromě Německa také třeba ve Švýcarsku nebo v Dánsku.

Více informací najdete na https://bydleni.brno.cz/spolkove-bydleni/.

Další články z rubriky