Přeskočit na obsah

Špilberk odhaluje tajemství stavebních řemesel

31. května 2017 1 minuta čtení
(mak) – Se středověkými a novověkými stavebními řemesly a také s výsledky práce jejich představitelů, které se otiskly do tváře města Brna, seznamuje návštěvníky výstava Stavba jako Brno.

V prvním patře jižního křídla hradu Špilberku ji připravilo Muzeum města Brna. Potrvá od 1. června do 31. prosince.

Impulsem k vytvoření expozice byl pro její autory fakt, že v současné době jsou informace o stavebním vývoji města rozdrobeny do mnoha, povětšinou odborných článků a studií. Proto se rozhodli stav dosavadního poznání jednoduše shrnout a přiblížit jej široké veřejnosti, včetně dětí. Výstava vznikla ve spolupráci s několika brněnskými institucemi a také s Národním technickým muzeem v Praze.

Téma projektu vymezují dva milníky: stavba městských hradeb v hlubší historii a hradby novodobé, tedy panelová sídliště. Jednotlivé expozice, které prezentují stavební řemesla, mají vždy jednotící prvek – kostel, hradbu, měšťanský dům a hrad (pevnost).

Větší prostor dostává na výstavě také stavební vývoj samotného hradu Špilberku. A poprvé na Moravě má veřejnost možnost podívat se zblízka na repliky středověkých stavebních strojů, tedy dřevěného jeřábu a beranidla. „Beranidlo sice vzhledem k podmínkám nemáme možnost nikde využít, ale s jeřábem budeme ve vybraných termínech pracovat,“ uvedl kurátor.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.