Přeskočit na obsah

Smlouva na projekt Tramvaj Plotní je podepsaná

18. prosince 2017 2 minuty čtení
(taz) - Ulice Dornych, Plotní a Zvonařka se dočkají významné dopravní změny. Na Nové radnici v Brně byla v pondělí 18. prosince 2017 podepsána smlouva na přestavbu tohoto území tak, aby bylo průjezdnější pro všechny účastníky silničního provozu a dostupnější pro chodce.

Investory projektu nazvaného Tramvaj Plotní jsou na základě smlouvy o spolupráci s městem Brnem Dopravní podnik města Brna, Teplárny Brno a Ředitelství silnic a dálnic.

Zhotovitelem je sdružení sdružení „Výstavba tramvajové tratě Plotní” s vedoucím společníkem IMOS Brno, a.s. Výše nabídkové ceny bez DPH:  1.197.447.545,43 Kč. Doba realizace je 30 měsíců.

Za město Brno smlouvu se zhotovitelským sdružením podepsal primátor Petr Vokřál. Za Dopravní podnik města Brna předseda představenstva Miloš Havránek a místopředseda představenstva Vít Prýgl, za Teplárny Brno předseda představenstva Petr Hladík a místopředseda představenstva Petr Fajmon, za ŘSD ředitel brněnského závodu David Fiala a za zhotovitelské sdružení generální ředitel IMOS Brno Robert Suchánek.

„Jde o velký projekt realizovaný za výjimečné spolupráce několika subjektů. Rád bych všem za tuto spolupráci poděkoval, protože jde o důležitý projekt z hlediska zlepšení dopravních vazeb v Brně," uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Práce začnou nejdříve na ulici Dornych, která bude zcela uzavřená. Bude zde probíhat pokládka nové kanalizace, vodovodu, plynu a přeložky sítí. Zhruba po roce výstavby se přesuneme na Plotní, kde bude opět probíhat položení všech sítí, vybudujeme zde novou tramvajovou trať a protihlukové zdi. Uděláme vše pro to, abychom stavbu provedli kvalitně a předali v termínu," uvedl za zhotovitelské sdružení Robert Suchánek.

"Účast na projektu Tramvaj Plotní je nejvyšší investiční akcí ŘSD na území města Brna. Věřím, že se nám s podobnými projekty blýská na lepší časy a že brzy zahájíme i realizaci VMO Žabovřeská," doplnil za ŘSD David Fiala.

Dopravní podnik počítá s tím, že od zahájení stavby bude nutná výluka na trati do Komárova. "Tramvaje budou nahrazeny autobusy vedené po Plotní," upřesnil generální ředitel Miloš Havránek.

Dopravní podnik je po městě Brně druhým největším investorem na tomto projektu. Svoji část investice mají v projektu i Teplárny Brno. "Položeno zde bude nové horkovodní vedení," řekl předseda představenstva tepláren Petr Hladík.

Fotografie z podpisu smlouvy na projekt Tramvaj Plotní – soubor staveb etapa 2–4 najdete ve fotogalerii.

Další podrobnosti o tomto strategickém projektu města Brna najdete zde.

O hlavních úskalích současného dopravního řešení v oblasti Dornychu, Plotní a Zvonařky vypráví série šesti odlehčených videí. Při příležitosti podpisu smlouvy zveřejnilo město Brno čtvrtý z těchto klipů. Vypráví o bezradnosti cyklistů. Celou sérii najdete na oficiálním youtube kanále města Brna.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.