Skauti oživí prázdný dům na Moravském náměstí programem pro veřejnost

  • 24. května 2017
  • 2 minuty čtení
(luk) - Brněnští skauti se pustili do velkého projektu a chtějí oživit prázdný pětipatrový dům v centru města. Jako zázemí pro nejrůznější akce pro veřejnost jim ho poskytla radnice Brno-střed. Vybavení a zprovoznění však je už jen na nich. Založili proto kampaň na crowdfundingovém portálu HitHit, kde se jim po prvních 12 dnech podařilo vybrat více než 40% požadované částky. Pomoc od veřejnosti ale potřebují dál.

V Brně začal v loňském roce fungovat Skautský institut. Navázal na institut na pražském Staroměstském náměstí, který funguje dva roky a měsíčně pořádá okolo 40 volně přístupných akcí. Skupina brněnských skautů se rozhodla tento unikátní projekt spojující skauty i širokou veřejnost rozjet i v Brně. Zatím však prostory pro přednášky na zajímavá témata, diskuse s osobnostmi či promítání museli hledat v kavárnách, sálech či ve vypůjčených klubovnách. To se však nyní změní.

„Zatím jsme pořádali akce několikrát do měsíce. Vždy to bylo náročné na shánění prostor. I když nám vycházeli různě vstříc, ne vždy se podařilo zajistit adekvátní místo. Každá akce navíc byla někde jinde,“ uvedla Kateřina Šmajzrová ze Skautského institutu v Brně.

Projekt oslovil radnici Brna-střed, která skautům poskytla pětipatrový dům v centru Brna. Na adrese Moravské náměstí 12 tak nyní brněnský tým Skautského institutu dělá vše pro to, aby i zde v nejbližších týdnech zahájil každodenní činnost.

Rychlému rozjezdu brněnského projektu má pomoci především crowdfundingová kampaň na portálu Hithit.cz. Projekt na takto vysokou částku (celkem 755 tisíc korun) skauti spustili vůbec poprvé. A zajímavé jsou i odměny, které si podporovatelé mohou vybrat - do podpory Institutu se zapojily i známé osobnosti. Patří mezi ně například novinář Erik Tabery, bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová nebo umělec Roman Týc, v Brně pak například majitel Baru, který neexistuje Jan Vlachynský.

“Spoustu toho dokážeme díky dobré vůli mnoha dobrovolníků, ale nějaké peníze na rozjezd potřebujeme. Z výtěžku kampaně nově získané prostory co nejrychleji vybavíme, otevřeme veřejnosti a oživíme zajímavým programem,” říká ke kampani ředitel Skautského institutu v Praze Miloš Říha.

Skautský institut často používá zkratku SI. Ten brněnský je ale tak trochu „svůj“ a používá zkratku SU, čímž vyjadřuje příslušnost k jižní Moravě.

Více informací najdete na www.hithit.cz/SI a na Facebooku Institutu.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít