Přeskočit na obsah

Skauti oživí prázdný dům na Moravském náměstí programem pro veřejnost

24. května 2017 2 minuty čtení
(luk) - Brněnští skauti se pustili do velkého projektu a chtějí oživit prázdný pětipatrový dům v centru města. Jako zázemí pro nejrůznější akce pro veřejnost jim ho poskytla radnice Brno-střed. Vybavení a zprovoznění však je už jen na nich. Založili proto kampaň na crowdfundingovém portálu HitHit, kde se jim po prvních 12 dnech podařilo vybrat více než 40% požadované částky. Pomoc od veřejnosti ale potřebují dál.

V Brně začal v loňském roce fungovat Skautský institut. Navázal na institut na pražském Staroměstském náměstí, který funguje dva roky a měsíčně pořádá okolo 40 volně přístupných akcí. Skupina brněnských skautů se rozhodla tento unikátní projekt spojující skauty i širokou veřejnost rozjet i v Brně. Zatím však prostory pro přednášky na zajímavá témata, diskuse s osobnostmi či promítání museli hledat v kavárnách, sálech či ve vypůjčených klubovnách. To se však nyní změní.

„Zatím jsme pořádali akce několikrát do měsíce. Vždy to bylo náročné na shánění prostor. I když nám vycházeli různě vstříc, ne vždy se podařilo zajistit adekvátní místo. Každá akce navíc byla někde jinde,“ uvedla Kateřina Šmajzrová ze Skautského institutu v Brně.

Projekt oslovil radnici Brna-střed, která skautům poskytla pětipatrový dům v centru Brna. Na adrese Moravské náměstí 12 tak nyní brněnský tým Skautského institutu dělá vše pro to, aby i zde v nejbližších týdnech zahájil každodenní činnost.

Rychlému rozjezdu brněnského projektu má pomoci především crowdfundingová kampaň na portálu Hithit.cz. Projekt na takto vysokou částku (celkem 755 tisíc korun) skauti spustili vůbec poprvé. A zajímavé jsou i odměny, které si podporovatelé mohou vybrat - do podpory Institutu se zapojily i známé osobnosti. Patří mezi ně například novinář Erik Tabery, bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová nebo umělec Roman Týc, v Brně pak například majitel Baru, který neexistuje Jan Vlachynský.

“Spoustu toho dokážeme díky dobré vůli mnoha dobrovolníků, ale nějaké peníze na rozjezd potřebujeme. Z výtěžku kampaně nově získané prostory co nejrychleji vybavíme, otevřeme veřejnosti a oživíme zajímavým programem,” říká ke kampani ředitel Skautského institutu v Praze Miloš Říha.

Skautský institut často používá zkratku SI. Ten brněnský je ale tak trochu „svůj“ a používá zkratku SU, čímž vyjadřuje příslušnost k jižní Moravě.

Více informací najdete na www.hithit.cz/SI a na Facebooku Institutu.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.