Šest tipů, kde v Brně projevit štědrost ještě před Štědrým dnem - Tiskový servis

Šest tipů, kde v Brně projevit štědrost ještě před Štědrým dnem

  • 30. listopadu 2022
  • 3 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Sliby a dobré skutky se mají plnit nejen o Vánocích, ale přiznejme si, v adventním čase jsme tomu všichni tak nějak více nakloněni. Ruce a nosy nám sice mrznou, ale srdce jihnou. Kam můžete přispět a komu tím uděláte radost?

Zálohu za vratný kelímek můžou lidé věnovat neziskovým organizacím. K 29. listopadu činila vybraná částka na účtu Daruj kelímek 322 150 korun. Foto: Radka Loukotová
Zálohu za vratný kelímek můžou lidé věnovat neziskovým organizacím. K 29. listopadu činila vybraná částka na účtu Daruj kelímek 322 150 korun. Foto: Radka Loukotová

Vánoce jsou nejen časem shonu a příprav, ale taky setkání. Zvlášť těch u stánků s punčem. U těch brněnských jednak člověk nemusí mít černé svědomí, že statisíci kelímků zahltí planetu – Brno jako první v ČR zavedlo systém vratných kelímků. Letos jej povýšilo i na charitativní úroveň, zálohu na kelímek můžete věnovat jedné z 18 organizací, které lidé zvolili z širšího výběru hlasováním na Facebooku. Zastoupeny jsou spolky pomáhající dětem i dospělým i třeba zvířecí útulky. Spolek Daruj kelímek má i svůj web, takže pokud punčům v jejich alko ani nealko variantě neholdujete, přispět můžete napřímo díky zveřejněným QR kódům.

Při korzování s punčem v ruce narazíte na Dominikánském náměstí i na speciálně ozdobené stromky Zoo Brno. Pověšené figurky zvířat na sobě mají unikátní QR kódy, díky kterým jednoduše přispějete libovolnou částkou na vánoční večeři zvířecích obyvatel brněnské zoo.

Na stromcích u kostela na Dominikánském náměstí visí speciální ozdoby, foto: Radka Loukotová

Už jen do 4. 12. se sbírají krabice od bot naplněné dárky pro děti z chudých rodin. O něco více času, do 16. 12., poskytuje sbírka Andělský strom, kterou organizuje Mezinárodní vězeňské společenství (MVS) pro děti odsouzených rodičů. V Brně je jeho partnerem přímo magistrát, kam můžete svůj dárek odnést (na Odbor zdraví na Dominikánském náměstí 3). Vybírat můžete z obecněji formulovaných tipů na jejich webu, případně poslat peníze; jak nám ale v rozhovoru vysvětlila Žaneta Dvořáčková z MVS, lze jejich organizaci kontaktovat napřímo a splnit konkrétní přání konkrétnímu dítěti.

Koupit si něco pěkného nebo dobrého a zároveň tím přispět na dobrou věc? Tyhle dvě mouchy jednou ranou jsou před Vánoci vůbec nejlepší. Studenti a vyučující z Mendelovy univerzity pořádají charitativní Dobrotrh. Jeho první online část už se děje, zúčastnit se aukce na Facebooku můžete do 4. prosince. Ve čtvrtek 8. 12. od 10 do 17 se pak přesune do „fyzického světa“, a to před budovu Q na Zemědělské 1. Výtěžek pak věnují čtyřem neziskovým organizacím. Více informací najdete na https://dobrotrh.mendelu.cz/.

Co o svém vánočním stromě nevědí ani všichni Brňáci

„Věčně druhé“ Brno si přece jen může na seznam připsat jedno prvenství. Právě tady vznikla tradice vánočních stromů republiky, tedy ozdobených stromů na náměstí, s nimiž byla spojena nějaká bohulibá sbírka ve prospěch potřebných, na začátku převážně opuštěných dětí. Od prvního roku až dodnes náleží obsah kasičky pod stromečkem Českému červenému kříži; loni mu takhle štědří dárci přispěli 260 tisíci korunami.

Za celou myšlenkou dobrodějného vánočního stromu stál před sto lety brněnský spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek. V bílovickém lese před Vánoci našel odložené, téměř zmrzlé děvčátko. I když se ho podařilo zachránit, Těsnohlídkovi bylo jasné, že takový osud není ojedinělý, a hledal proto cestu, jak ohroženým dětem pomoci více. Inspiraci našel v dánské Kodani, kde se sbírka pod vánočním stromem konala už léta. V roce 1924 se tak prvního vánočního stromu s kasičkou dočkali i Brňané, kteří se tímto způsobem nakonec složili na stavbu brněnského dětského domova Dagmar. Mimochodem, abychom tento exkurz do historie celý propojili, jméno Dagmar získal domov podle stejnojmenné dánské královny, původně české princezny Markéty Přemyslovny, dcery Přemysla Otakara I., která proslula svou laskavostí.

Kasička pod vánočním stromem republiky patří v Brně odjakživa Červenému kříži, foto: Radka Loukotová


 

Další články z rubriky