(ral) – Předposlední letošní zasedání brněnských zastupitelů přineslo novinky ve vyhlášce upravující poplatek za komunální odpad. Od příštího roku od něj budou osvobozeni senioři nad 70 let a děti před dovršením 4. roku věku. Vedle toho se zastupitelé zabývali odkupem akcií Technologického parku, kterému dali zelenou. Schválili také řadu menších finančních prostředků, například na hodiny na Konečného náměstí, na zelené střechy nebo na veřejné osvětlení.
Téměř půl miliardy korun. Na tolik vyjde město odkoupení bezmála poloviny akcií Technologického parku, čímž se stane jeho většinovým vlastníkem a bude disponovat skoro 100 % akcií. „Nebylo to jednoduché rozhodování, je to velká investice, se kterou jsme na začátku našeho volebního období nepočítali. Vyhodnotilo jsme to ale v dané situaci jako nejlepší krok,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková s tím, že na nákup využije město prostředky z fondu rezerv. „Máme zájem, aby se Technologický park rozvíjel s tím cílem, pro který byl zřízen, to znamená podpora start-upových, inovativních, hi-tech firem; konkrétní kroky chceme stanovit v byznys plánu, který zpracujeme v nejbližších měsících,“ dodala Vaňková.
O osmdesát tisíc lidí méně čeká příští rok povinnost zaplatit poplatek za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé dnes odhlasovali rozšíření skupin osob, které jsou od platby osvobozeny. Nově do nich přibyly osoby mladší 4 let a starší 70 let.
Zastupitelé dnes udělali poslední tečku za schvalovacím procesem na pojmenování parku po Danuši Muzikářové. Po schválení městskou částí a radou města Brna připojili svůj souhlas i oni. Oficiální cedule se v parku u Místodržitelského paláce, nedaleko místa, kde byla mladá Muzikářová zastřelena v srpnu 1969, objeví už za pár dní. Slavnostní odhalení je v plánu na 17. listopadu.
Peníze z veřejného rozpočtu dnes zastupitelé poslali městským částem na veřejné osvětlení. Nové lampy přibydou například na Kraví hoře u hvězdárny, v Žebětíně na ulici Pod Borovníkem nebo ve Starém Lískovci u schodů a komunikací poblíž ZŠ Labská.
Zastupitelé pokračovali i v udělování tzv. ekodotací na zachycování srážkové vody a vytváření zelených střech. Skoro 200 tisíci korunami podpořili návrat veřejných hodin na Konečného náměstí.