Přeskočit na obsah

Radní schválili Výzvu k podávání návrhů do „Dáme na vás“ pro rok 2022

19. ledna 2022
Radní dnes schválili aktualizované znění Výzvy participativního rozpočtu pro šestý ročník „Dáme na vás“. Tato výzva je specifická pro každý ročník procesu participativního rozpočtu, určuje jeho harmonogram, objem finančních prostředků či další pravidla.

„Brněnský participativní rozpočet Dáme na vás se těší velké oblibě veřejnosti. Od roku 2017 do roku 2021 obyvatelé Brna navrhli 723 projektů a do celoměstského hlasování se zapojilo 77 204 Brňáků. Díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás se podařilo zrealizovat 22 projektů a 41 projektů se aktuálně realizuje. Stejně jako každý z předchozích má i tento v pořadí již šestý ročník svou Výzvu participativního rozpočtu statutárního města Brna, kterou dnes schválili radní. Výzva je současně dokumentem, který příslušný ročník participativního rozpočtu formálně zahajuje a může také upravovat parametry,“ řekl náměstek Tomáš Koláčný.

Pro realizaci vítězných návrhů ze 6. ročníku brněnského participativního rozpočtu zastupitelstvo opět vyčlenilo 35 milionů korun. V rámci Výzvy jsou dále časově vymezeny hlavní fáze participativního rozpočtu, zejména fáze pro:
•    podávání návrhů projektů (1. 2. – 15. 5. 2022),
•    fáze sběru podpory projektů (1. 2. – 31. 5. 2022),
•    fáze hlasování o projektech (1.–30. 11. 2022) a
•    fáze realizace vítězných projektů (do konce roku 2025).„V rámci výzvy participativního rozpočtu pro rok 2022 došlo k navýšení maximální hodnoty návrhu ze 3 na 5 milionů korun z důvodu růstu cen stavebních prací. Výzva dále od letošního ročníku participativního rozpočtu ruší možnost podání návrhů směřujících pouze k pořízení projektové dokumentace – pro tyto účely bude brzy spuštěn nový nástroj participace ve městě Brně, tzv. občanské návrhy,“ upřesnil náměstek Tomáš Koláčný.

Veškeré informace o minulých ročnících i aktuálním najdou lidé na https://damenavas.brno.cz/.   

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.