Přeskočit na obsah

Proměnlivá říše hmyzu v moravské přírodě i v umění

06. prosince 2017 2 minuty čtení
(mak) – Výstavu nazvanou Toulky přírodou Moravy – hmyz mizející a přicházející hostí od 6. prosince Mramorové sály Biskupského dvora. K 200. výročí založení Moravského zemského muzea ji připravilo zdejší Entomologické oddělení Přírodovědného muzea a doplnilo ji uměleckými plastikami hmyzu od Veroniky Richterové.

Že se hmyz může stát spolehlivým detektorem změn v krajině přetvářené člověkem, je jeden z aspektů, kterým se věnuje výstava v Biskupském dvoře. Zve návštěvníky na toulky moravskou přírodou a prostřednictvím sbírek a obrazového materiálu, včetně velkoformátových fotografií, je seznamuje se zdejší proměnlivou hmyzí říší.

„Výstavu jsme rozdělili do tří oblastí. Mizející krása představuje ohrožené a vymizelé druhy hmyzu, proto jsme tyto cenné muzejní exempláře nainstalovali na červeném a modrém sametu, abychom zdůraznili, že jsou cenné jako drahokamy. Další oddíl Expanze není invaze pojednává o dříve výjimečných druzích v našem prostředí, které se s ním však sžily a rozšířily se na nové lokality, k takovým patří například tesařík alpský. A Hmyzí apokalypsa odhaluje nepůvodní, invazní druhy. V Brně nás například trápí zavíječ zimostrázový,“ popsal jeden z kurátorů výstavy Jiří Procházka.

Expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen dospělé, ale i děti všech věkových kategorií a hravou formou (pracovní listy s kvízovými otázkami, omalovánkami, hádankami) je seznámila s tím, co je to entomologie a s jakými druhy hmyzu se mohou nebo už nemohou na Moravě setkat.

Estetickou hodnotu hmyzu zdůrazňují jako součást výstavy také jeho umělecké plastiky od výtvarnice Veroniky Richterové, která se zabývá PET-ARTEM, tedy sochařskou prací z PET lahví.

Výstava v Mramorových sálech Biskupského dvora na Muzejní 1 potrvá do 3. června 2018.

Více informací lze získat na adrese www.mzm.cz, facebook.com/Moravske.zemske.muzeum.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.