Proměnlivá říše hmyzu v moravské přírodě i v umění

  • 06. prosince 2017
  • 2 minuty čtení
(mak) – Výstavu nazvanou Toulky přírodou Moravy – hmyz mizející a přicházející hostí od 6. prosince Mramorové sály Biskupského dvora. K 200. výročí založení Moravského zemského muzea ji připravilo zdejší Entomologické oddělení Přírodovědného muzea a doplnilo ji uměleckými plastikami hmyzu od Veroniky Richterové.

Že se hmyz může stát spolehlivým detektorem změn v krajině přetvářené člověkem, je jeden z aspektů, kterým se věnuje výstava v Biskupském dvoře. Zve návštěvníky na toulky moravskou přírodou a prostřednictvím sbírek a obrazového materiálu, včetně velkoformátových fotografií, je seznamuje se zdejší proměnlivou hmyzí říší.

„Výstavu jsme rozdělili do tří oblastí. Mizející krása představuje ohrožené a vymizelé druhy hmyzu, proto jsme tyto cenné muzejní exempláře nainstalovali na červeném a modrém sametu, abychom zdůraznili, že jsou cenné jako drahokamy. Další oddíl Expanze není invaze pojednává o dříve výjimečných druzích v našem prostředí, které se s ním však sžily a rozšířily se na nové lokality, k takovým patří například tesařík alpský. A Hmyzí apokalypsa odhaluje nepůvodní, invazní druhy. V Brně nás například trápí zavíječ zimostrázový,“ popsal jeden z kurátorů výstavy Jiří Procházka.

Expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen dospělé, ale i děti všech věkových kategorií a hravou formou (pracovní listy s kvízovými otázkami, omalovánkami, hádankami) je seznámila s tím, co je to entomologie a s jakými druhy hmyzu se mohou nebo už nemohou na Moravě setkat.

Estetickou hodnotu hmyzu zdůrazňují jako součást výstavy také jeho umělecké plastiky od výtvarnice Veroniky Richterové, která se zabývá PET-ARTEM, tedy sochařskou prací z PET lahví.

Výstava v Mramorových sálech Biskupského dvora na Muzejní 1 potrvá do 3. června 2018.

Více informací lze získat na adrese www.mzm.cz, facebook.com/Moravske.zemske.muzeum.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít