Přeskočit na obsah

Poslední kolo hry Brno, co není povede lovce šifer po stopách parovodů

14. listopadu 2018 3 minuty čtení
(rek) - Ve středu 14. listopadu v 17 hodin začíná čtvrté a poslední kolo podzimní části soutěže Brno, co není. Má název Záhada kouřící trubky. Ukaž, jak ti to pálí.

Soutěžící startují u teplárny na ulici Špitálka a odtud se vydají po stopách parovodního potrubí. To ve městě už od roku 2010 mění Teplárny Brno za méně nákladné a ekologičtější horkovody. Letos vyměnily další čtyři kilometry potrubí a do roku 2022 by měly parovody z města zmizet docela. Zbývá vyměnit 26 kilometrů parovodů. Více informací o strategických projektech na webu kopemezabrno.cz.

Teplárny Brno jsou ve dvou třetinách výměny parovodů, jichž je na území města 66 kilometrů. Od roku 2010 bylo přepojeno už 448 odběrných míst, tedy různých domů, škol, nemocnic i průmyslových areálů. 

Výměna, která je velmi náročná, má řadu výhod. Patří mezi ně snížení tepelných ztrát, horká voda je totiž pro distribuci tepla mnohem vhodnějším médiem než pára. Nezatěžuje tolik rozvody a obsluha sítě není tak složitá. Horkovody jsou navíc mnohem šetrnější k životnímu prostředí, každý nahrazený kilometr parovodu znamená zmenšení produkce oxidu uhličitého o 336 tun – a to každý rok. Po dokončení celé přestavby to bude o bezmála 21 tisíc tun, což odpovídá ročním emisím desetitisíce automobilů. 

Přeměna parovodů na horkovody zatím vyšla na více než 1,5 miliard korun. Kladný finanční efekt ale pociťují nejen samotní odběratelé, ale i teplárny, které na výrobu tepla spotřebují mnohem méně zemního plynu. Hlavním důvodem výměny je nicméně snižování ztrát při přenosu v distribuční síti. „Za sedm let provozu nových horkovodů již máme přínosy tohoto projektu potvrzeny. Zákazníci spoří ve spotřebě 10 až 15 procent tepla, horká voda má při distribuci menší ztráty a snazší je i obsluha upravených výměníkových stanic, jejich měření a regulace,“ řekl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. 

Teplárny se snaží práce koordinovat tak, aby byly výměny vedení součástí velkých rekonstrukcí ostatních firem. V letošním roce tak spolupracují například s Dopravním podnikem města Brna při současné rekonstrukci Zábrdovické ulice, v minulosti to byla například rekonstrukce rozvodů na ulici M. Horákové nebo v ulici Rašínově. 

Čtvrté kolo podzimní části soutěže Brno, co není povede soutěžící právě po stopách mizejících parovodů. Celá trasa je tentokrát dlouhá 2,2 kilometru a má čtyři stanoviště. Hráčům zabere přibližně dvě hodiny času. Prvních pět týmů, které se vypořádají se šiframi nejrychleji, čeká speciální odměna. 

„Podzimní části hry Brno, co není se zúčastnilo za tři kola 184 týmů. Na jaře to bylo 164 týmů za všechna čtyři kola. Nejrychlejší tým splnil třetí kolo hry za krásných dvacet sedm minut. Teď máme před sebou už poslední kolo, a to v blízkém okolí brněnských tepláren. Hráči budou šifrovat a objevovat zajímavosti o transformaci parovodů na horkovody. Nejlepší týmy čeká unikátní prohlídka provozu Tepláren Brno Špitálka. Bude speciálně sestavena jen pro ně,“ vysvětlil David Blažek, ředitel agentury Media Age, která celou soutěž připravuje.  

Jediné, co hráči k šifrovačce potřebují, je mobil s připojením na internet a vytisknutá herní brožura. Tu je možné stáhnout přímo ze stránek hra.brnoconeni.cz nebo vyzvednout v pobočkách Turistického informačního centra na Radnické, u hlavního nádraží a u budovy DOMINI PARKU. 

Soutěžící, kteří se zatím do šifrovačky nezapojili, nemusejí zoufat, protože nic není ztraceno. Jednotlivých šifer ze všech kol se totiž může každý stále v libovolném pořadí zúčastnit, a to až do neděle 2. prosince, kdy soutěž končí.  Následovat pak bude finálové kolo, které proběhne 8. prosince a zúčastní se ho sto nejlepších týmů.  

Mohlo by vás dále zajímat

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Nejnovější články

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD.