Předplatním jízdenkám z papíru zvoní hrana. Na elektronické již přešli studenti, v listopadu se k nim přidají senioři do 70 let a od ledna všichni ostatní.
Ze 184 tisíc cestujících se šalinkartou má tu klasickou papírovou už jen každý třetí člověk. I ty čeká přechod na elektronickou formu, navázanou nejčastěji na platební kartu (případně na její digitální verzi v telefonu). Po Ostravě a Ústí nad Labem se tak Brno stane třetím městem v republice, kde se od papírových předplatních jízdenek upustí.
Jízdenku si během pár minut obstaráte na www.brnoid.cz. Stačí vyplnit osobní údaje, vložit svou fotku a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si zákazník vybere jízdenku, o kterou má zájem (měsíční/čtvrtletní/roční; senior/student/základní apod.), zadá nosič (číslo karty, ke které chce mít šalinkartu přiřazenou) a přejde k platbě.
Pokud si na to sami netroufáte, pomohou vám pracovníci dopravního podniku na pobočkách. Příchozího tu i vyfotí, ověří jeho totožnost a založí mu účet na Brno iD. Platba je zde možná hotově i kartou.
Jako nosič pro elektronickou šalinkartu mohou cestující používat vedle vlastní platební karty i anonymní kartu, kterou je za 99 korun možné pořídit na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude mít dopravní podnik v prodeji speciální čip za 30 Kč. Jízdenku lze také propojit s platební kartou nahranou v mobilním telefonu.
Revizor při kontrole načte kartu speciální čtečkou. Ta mu zobrazí předplatní jízdenku, kterou má cestující zakoupenou. Revizor ani dopravní podnik nemají přístup k žádným jiným údajům na platební kartě ani k samotnému účtu.
Již pořízené papírové jízdenky samozřejmě dál platí a lze je používat i po Novém roce až do konce jejich platnosti.
Více na www.dpmb.cz.