Přeskočit na obsah

Papírové šalinkarty skončí, od ledna už budou jen elektronické

14. října 2021 2 minuty čtení
Předplatním jízdenkám z papíru zvoní hrana. Na elektronické již přešli studenti, v listopadu se k nim přidají senioři do 70 let a od ledna všichni ostatní.

Ze 184 tisíc cestujících se šalinkartou má tu klasickou papírovou už jen každý třetí člověk. I ty čeká přechod na elektronickou formu, navázanou nejčastěji na platební kartu (případně na její digitální verzi v telefonu). Po Ostravě a Ústí nad Labem se tak Brno stane třetím městem v republice, kde se od papírových předplatních jízdenek upustí.

Jízdenku si během pár minut obstaráte na www.brnoid.cz. Stačí vyplnit osobní údaje, vložit svou fotku a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si zákazník vybere jízdenku, o kterou má zájem (měsíční/čtvrtletní/roční; senior/student/základní apod.), zadá nosič (číslo karty, ke které chce mít šalinkartu přiřazenou) a přejde k platbě.

Pokud si na to sami netroufáte, pomohou vám pracovníci dopravního podniku na pobočkách. Příchozího tu i vyfotí, ověří jeho totožnost a založí mu účet na Brno iD. Platba je zde možná hotově i kartou.

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu mohou cestující používat vedle vlastní platební karty i anonymní kartu, kterou je za 99 korun možné pořídit na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude mít dopravní podnik v prodeji speciální čip za 30 Kč. Jízdenku lze také propojit s platební kartou nahranou v mobilním telefonu.

Revizor při kontrole načte kartu speciální čtečkou. Ta mu zobrazí předplatní jízdenku, kterou má cestující zakoupenou. Revizor ani dopravní podnik nemají přístup k žádným jiným údajům na platební kartě ani k samotnému účtu.

Již pořízené papírové jízdenky samozřejmě dál platí a lze je používat i po Novém roce až do konce jejich platnosti.

Více na www.dpmb.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.