Přeskočit na obsah

Papírové šalinkarty skončí, od ledna už budou jen elektronické

14. října 2021 2 minuty čtení
Předplatním jízdenkám z papíru zvoní hrana. Na elektronické již přešli studenti, v listopadu se k nim přidají senioři do 70 let a od ledna všichni ostatní.

Ze 184 tisíc cestujících se šalinkartou má tu klasickou papírovou už jen každý třetí člověk. I ty čeká přechod na elektronickou formu, navázanou nejčastěji na platební kartu (případně na její digitální verzi v telefonu). Po Ostravě a Ústí nad Labem se tak Brno stane třetím městem v republice, kde se od papírových předplatních jízdenek upustí.

Jízdenku si během pár minut obstaráte na www.brnoid.cz. Stačí vyplnit osobní údaje, vložit svou fotku a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si zákazník vybere jízdenku, o kterou má zájem (měsíční/čtvrtletní/roční; senior/student/základní apod.), zadá nosič (číslo karty, ke které chce mít šalinkartu přiřazenou) a přejde k platbě.

Pokud si na to sami netroufáte, pomohou vám pracovníci dopravního podniku na pobočkách. Příchozího tu i vyfotí, ověří jeho totožnost a založí mu účet na Brno iD. Platba je zde možná hotově i kartou.

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu mohou cestující používat vedle vlastní platební karty i anonymní kartu, kterou je za 99 korun možné pořídit na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude mít dopravní podnik v prodeji speciální čip za 30 Kč. Jízdenku lze také propojit s platební kartou nahranou v mobilním telefonu.

Revizor při kontrole načte kartu speciální čtečkou. Ta mu zobrazí předplatní jízdenku, kterou má cestující zakoupenou. Revizor ani dopravní podnik nemají přístup k žádným jiným údajům na platební kartě ani k samotnému účtu.

Již pořízené papírové jízdenky samozřejmě dál platí a lze je používat i po Novém roce až do konce jejich platnosti.

Více na www.dpmb.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.