Open House posiluje soužití města, architektury a lidí - Tiskový servis

Open House posiluje soužití města, architektury a lidí

Spatřit dosud neviděné, všimnout si přehlíženého, podívat se na stokrát viděné z jiného úhlu – k tomu všemu dostanou o víkendu 18. a 19. května příležitost návštěvníci festivalu architektury Open House Brno, který letos vstoupí do 7. ročníku. Rezervace prohlídek startuje 9. května v poledne na stránkách openhousebrno.cz.

Bývalý lihovar, dnes multifunkční centrum Distillery na Pekařské. Foto: archiv Distillery
Bývalý lihovar, dnes multifunkční centrum Distillery na Pekařské. Foto: archiv Distillery

Už více než 95 tisíc návštěv zaznamenali během minulých šesti ročníků organizátoři populárního festivalu Open House Brno a věří, že letos se toto číslo významně navýší.

Milovníkům „kamenné poezie“ se v sobotu 18. a v neděli 19. května otevře přes sto historických i soudobých staveb, objektů nebo areálů, které utvářejí prostor i ducha současného Brna. A protože do některých budov může vstoupit pouze limitovaný počet osob, je třeba si zapsat také datum 9. května, kdy bude v poledne na stránkách openhousebrno.cz spuštěna rezervace těchto prohlídek.

Dramaturgie festivalu se tentokrát zaměřuje na téma inkluze a přístupnosti v architektuře, a kdo chce být před návštěvou architektonických skvostů vzdělán i teoreticky, může se ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v atriu budovy O1 už nyní poučit na výstavě, která se těmto pojmům věnuje a má je i v názvu.

Na příkladech konkrétních brněnských staveb z oblasti bydlení, zdravotnictví, vzdělávání, kultury apod., z nichž některé bude možné reálně prozkoumat i v rámci přehlídky, výstava ukazuje, jak je pro kvalitu života ve městě důležité, aby byly inkluzivní a přístupné.

V areálu nemocnice na Starém Brně si pak zájemci o festivalovém víkendu projdou Hansenovu budovu a tzv. klauzuru (budovu L), ale také transfuzní oddělení nebo prostory Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA ICRC. A vítáni budou i na Doléčovacím a rehabilitačním oddělení FNUSA v Novém Lískovci. Což je malá ochutnávka „openhousového“ menu, které je celé k dispozici na zmíněném webu akce.

Další články z rubriky