Olympijský festival připomněl Raškův triumf - Tiskový servis

Olympijský festival připomněl Raškův triumf

  • 11. února 2018
  • 2 minuty čtení

(mad) – Dnešek se na Olympijském festivalu Brno 2018 nese v duchu oslav zlaté medaile skokana Jiřího Rašky, který legendární úspěch českého sportu vybojoval v roce 1968 ve francouzském Grenoble. Přímo na výstaviště přijel jemu věnovaný speciální vlak z Prahy zvaný Raška expres, který kromě dalších sportovců a hostů vezl také Raškova vnuka Jana Mazocha.

Olympijský festival připomněl Raškův triumf

Olympijský festival připomněl Raškův triumf

Návštěvníky v Brně přivítali kromě médií i zástupci Českého olympijského výboru, kteří měli jako pohoštění připravený olympijský chléb Karel, jenž se podává také v Koreji. „Jízda byla suprová. Byl v ní kvíz, kde se lidem dávaly otázky spojené se jménem Jiřího Rašky, poslechl jsem také pasáže z Pohádky o Raškovi. Hřeje mě to u srdce, na takové osobnosti by se nemělo zapomínat a já jsem hrdý na to, že můžu být součástí,“ těšilo Mazocha, rovněž bývalého skokana.

Výpravu doplnili například bývala kajakářka Štěpánka Hilgertová nebo kanoista Josef Dostál, držitel dvou medailí z posledních letních olympijských her. „Měl jsem jít na brusle – nevím, jestli krasobruslení nebo hokej – ale nesehnali moji velikost, takže to nejspíš padne, mohl bych se klouzat maximálně v botách. Ještě bych se rád podíval na boby,“ usmíval se dobře naladěný obr. „Olympijské festivaly jsou zpestřením pro fanoušky i nefanoušky sportu. Pak je na něj kladen větší důraz ve výchově dětí,“ dodal už vážněji Josef Dostál.

Akce se pozvolna dostává do veřejného podvědomí, o čemž svědčí i návštěvnost – v pátek přišlo tři a půl tisíce lidí, v sobotu již téměř devět a půl tisíce. „Je to tu skvělé! Organizátoři to mají perfektně připravené, počasí vyšlo, chceme si vyzkoušet úplně všechno,“ těšil se návštěvník Jaromír Doležel, který na akci přijel z Blanska. „Už máme za sebou lyžování, teď jdeme na bruslení. Je to super,“ usmíval se další účastník Petr Konečný. Sportovní vyžití se líbilo také nejmladším. „Těším se, až si půjdu zahrát hokej,“ řekl jedenáctiletý Michal Tabara, který se s mřížkovanou helmou na hlavě obratně proplétal mezi bruslaři na ledové stezce.

Festival se na brněnském výstavišti koná od 9. do 25. února 2018. Každý den je otevřeno od devíti hodin ráno do sedmi hodin večer, v pátek a v sobotu až do devíti hodin večer. Vstupné činí 50 Kč, děti do 150 cm a senioři mají vstup zdarma. Volná vstupenka je také součástí únorového čísla Brněnského metropolitanu. 

Podrobnější informace najdete zde.

Další články z rubriky