Přeskočit na obsah

Olympijský festival připomněl Raškův triumf

11. února 2018 2 minuty čtení
(mad) – Dnešek se na Olympijském festivalu Brno 2018 nese v duchu oslav zlaté medaile skokana Jiřího Rašky, který legendární úspěch českého sportu vybojoval v roce 1968 ve francouzském Grenoble. Přímo na výstaviště přijel jemu věnovaný speciální vlak z Prahy zvaný Raška expres, který kromě dalších sportovců a hostů vezl také Raškova vnuka Jana Mazocha.

Návštěvníky v Brně přivítali kromě médií i zástupci Českého olympijského výboru, kteří měli jako pohoštění připravený olympijský chléb Karel, jenž se podává také v Koreji. „Jízda byla suprová. Byl v ní kvíz, kde se lidem dávaly otázky spojené se jménem Jiřího Rašky, poslechl jsem také pasáže z Pohádky o Raškovi. Hřeje mě to u srdce, na takové osobnosti by se nemělo zapomínat a já jsem hrdý na to, že můžu být součástí,“ těšilo Mazocha, rovněž bývalého skokana.

Výpravu doplnili například bývala kajakářka Štěpánka Hilgertová nebo kanoista Josef Dostál, držitel dvou medailí z posledních letních olympijských her. „Měl jsem jít na brusle – nevím, jestli krasobruslení nebo hokej – ale nesehnali moji velikost, takže to nejspíš padne, mohl bych se klouzat maximálně v botách. Ještě bych se rád podíval na boby,“ usmíval se dobře naladěný obr. „Olympijské festivaly jsou zpestřením pro fanoušky i nefanoušky sportu. Pak je na něj kladen větší důraz ve výchově dětí,“ dodal už vážněji Josef Dostál.

Akce se pozvolna dostává do veřejného podvědomí, o čemž svědčí i návštěvnost – v pátek přišlo tři a půl tisíce lidí, v sobotu již téměř devět a půl tisíce. „Je to tu skvělé! Organizátoři to mají perfektně připravené, počasí vyšlo, chceme si vyzkoušet úplně všechno,“ těšil se návštěvník Jaromír Doležel, který na akci přijel z Blanska. „Už máme za sebou lyžování, teď jdeme na bruslení. Je to super,“ usmíval se další účastník Petr Konečný. Sportovní vyžití se líbilo také nejmladším. „Těším se, až si půjdu zahrát hokej,“ řekl jedenáctiletý Michal Tabara, který se s mřížkovanou helmou na hlavě obratně proplétal mezi bruslaři na ledové stezce.

Festival se na brněnském výstavišti koná od 9. do 25. února 2018. Každý den je otevřeno od devíti hodin ráno do sedmi hodin večer, v pátek a v sobotu až do devíti hodin večer. Vstupné činí 50 Kč, děti do 150 cm a senioři mají vstup zdarma. Volná vstupenka je také součástí únorového čísla Brněnského metropolitanu. 

Podrobnější informace najdete zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.