Za nově zpracovávanými dějinami Brna stojí řada odborníků a institucí, v jejichž čele najdeme Archiv města Brna, dále Historický ústav FF MU a Historický ústav Akademie věd ČR. Sedm svazků postupně odhalí dějiny města Brna v celém jejich vývoji od prehistorie až k novodobým dějinám 20. století. Jednotlivé svazky se věnují uměleckohistorickým památkám a historickému jádru města nebo také vzniku Velkého Brna – tedy pohlcení předměstských obcí vnitřním městem.
Doposud vyšlo pět svazků, a to konkrétně díly 1, 2, 4, 6 a 7, je tedy nasnadě, že třetí a pátá část se zpracovává nyní. Dějiny Brna se v třetím díle budou zabývat stavovským státem a obdobím habsburské monarchie, která v Brně zanechala velkou stopu už kvůli geografické poloze města mezi Vídní a Prahou. Pátá část bude věnována nejnovějším dějinám, tedy 20. století, demokracii a diktaturám. Vydání třetí části edice se plánuje na rok 2022 a pátá by měla být publikována v roce 2023.
Celkově je edice koncipována jako dějiny vývoje a utváření konkrétní komunity v souvislostech politického, ekonomického, sociálního a kulturního vývoje země a státu. Tento typ bádání a přinášení kontextu do vnímání historie vyžaduje velké množství zdrojů a výzkumu v paměťových institucích, kde klíčovou roli hraje Archiv města Brna. Ten patří mezi pět městských archivů v České republice. Uchovává a zpřístupňuje písemnosti od prvních zmínek o osídlení Brna až do současnosti.
Bádání přineslo vědcům mnoho materiálu včetně obrazového, jenž nemohl být vzhledem ke své povaze (velkoformátové mapy a plány, filmové záznamy apod.) otisknut. Tištěnou knižní sérii završí moderní „přílohový svazek 8“, v něm se čtenáři seznámí s obrazovými prameny, které se do jednotlivých dílu nevešly. Zveřejněny budou historické mapy, plány či veduty Brna. Tento díl „navíc“ by měl být publikován v roce 2024.
Zároveň se začíná pracovat na webových stránkách edice. Ty zpřístupní unikátní ikonografické a kartografické zobrazení historie města.