Novinky v zoo: želva pavoukovitá a největší holub světa

  • 27. září 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) - V zoo se vylíhla kriticky ohrožená želva pavoukovitá. Návštěvníci mohou nově obdivovat i největšího holuba světa, samici korunáče Sclaterova.

Želva pavoukovitá má tři poddruhy a zoo chová severní poddruh (Pyxis arachnoides brygooi). Jedná se o vůbec první odchov v historii Unie českých a slovenských zoologických zahrad.  V Brně je od roku 2004 celkem 6 samců, kteří byli zabaveni ve Vídni na letišti.

Samičku má zoo od roku 2015. Získání samice je velmi obtížné, například v roce 2015 nebyla v evropských zoo chovaná ani jediná samice tohoto poddruhu. Zoo Brno proto navázala spolupráci s AZA (Severoamerická asociace zoo a akvárií), kde běží pro tento druh chovný program a jehož koordinátor navržený přesun dospělé samice do brněnské zoo odsouhlasil.

„Minulý rok se želvy poprvé pářily a samice, která dosud neměla žádné mládě, snesla 2 vejce, obě byla umístěna do inkubátoru. Inkubace vajec trvá půl roku. Jedno vejce vývoj nedokončilo, z druhého se v polovině července vylíhlo mládě," uvedl kurátor chovu plazů, obojživelníků, ryb a bezobratlých Petr Šrámek.

Želva mezi kriticky ohrožené druhy. Obývá relativně malý areál jihozápadního Madagaskaru, kde žije v suchých biotopech řídkých lesů a keřů. Je ohrožená úbytkem biotopu, protože lidé kácí stromy na dřevo. Kvůli své krásné kresbě na krunýři se stává obětí nelegálního obchodu. 

Korunáč Sclaterův (Goura sclateri) je nově chován v zoo. Samice tohoto největšího holuba světa přijela na Mniší horu z Děčína.

Korunáči obývají tropické deštné lesy Nové Guineje a dosahují velikosti dospělého brojlera s váhou kolem 2,5 kilogramu. Živí se plody a semeny. Mívají jediné vejce, které inkubují asi měsíc. O mládě se starají oba rodiče.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít