Přeskočit na obsah

Návštěvníci, muzea a galerie spolu prožijí už čtrnáctou noc

18. května 2018 2 minuty čtení
(mak) – V pořadí 14. Brněnská muzejní noc „padne“ na město 19. května a stane se kulisou pro neobvyklé zážitky při návštěvě muzeí, galerií a dalších kulturních a správních budov, které nabídnou individuální či komentované prohlídky expozic i vlastních prostor, ale také koncerty, módní přehlídky, workshopy a další.

Ačkoliv brněnské sochy se na vtipných plakátech k Muzejní noci uvelebily na polštářích, návštěvníkům této noční akce se v sobotu 19. května do peřin jistě chtít nebude. Postará se o to dvacet devět kulturních institucí – k původním dvaceti osmi v programu ohlášeným se přidalo ještě Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva v Paláci Padowetz –, které budou mít otevřeno od 18 hodin až do půlnoci. Do programu přehlídky určené dětem i dospělým se mimo jiné promítnou také letošní „osmičková výročí“.

„Brno se i tentokrát představí od střech až po podzemí. Lidé mohou začít třeba prohlídkou včelnice na střeše Krajského úřadu Jihomoravského kraje, popřípadě pohledem z věže Staré radnice a skončit třeba v Labyrintu pod Zelným trhem nebo v podzemí Místodržitelského paláce,“ uvedla koordinátorka Brněnské muzejní noci Pavla Obrovská z Moravské galerie.

K zavedeným aktérům Muzejní noci, jako jsou Moravská galerie, Muzeum města Brna na Špilberku, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum, Dům umění města Brna, Muzeum romské kultury a další, se přidají i ti méně obvyklí, například Česká národní banka, Krajský úřad JMK či Nová radnice.

A objeví se i novinky. „Poprvé se otevře brněnská pobočka Židovského muzea v Praze, Dům Jiřího Gruši v Medlánkách, kde se budou číst i tajemné a strašidelné povídky, nebo nová galerie současného umění a designu Artikle na Masné,“ vyjmenovala je Pavla Obrovská.

Pozornosti určitě neujde ani nový multimediální projekt Brrr-No, který poprvé právě při Muzejní noci v centru města s vtipem a nadsázkou oživí prostřednictvím zvukových, světelných a obrazových instalací devět brněnských pověstí. Zájemci se o projektu mohou více dozvědět na webu www.brrrno.cz.

Jako praktický průvodce Brněnskou muzejní nocí návštěvníkům poslouží tištěná programová brožura, v níž najdou také mapku s vyznačenými pořádajícími institucemi i jízdní řád speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Brožuru je možné získat na informačním stánku na náměstí Svobody nebo v informačních centrech na Panenské a na Radnické. Kompletní informace jsou k dispozici také na webu www.brnenskamuzejninoc.cz a Facebooku. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.