Návštěvníci, muzea a galerie spolu prožijí už čtrnáctou noc

  • 18. května 2018
  • 2 minuty čtení
(mak) – V pořadí 14. Brněnská muzejní noc „padne“ na město 19. května a stane se kulisou pro neobvyklé zážitky při návštěvě muzeí, galerií a dalších kulturních a správních budov, které nabídnou individuální či komentované prohlídky expozic i vlastních prostor, ale také koncerty, módní přehlídky, workshopy a další.

Ačkoliv brněnské sochy se na vtipných plakátech k Muzejní noci uvelebily na polštářích, návštěvníkům této noční akce se v sobotu 19. května do peřin jistě chtít nebude. Postará se o to dvacet devět kulturních institucí – k původním dvaceti osmi v programu ohlášeným se přidalo ještě Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva v Paláci Padowetz –, které budou mít otevřeno od 18 hodin až do půlnoci. Do programu přehlídky určené dětem i dospělým se mimo jiné promítnou také letošní „osmičková výročí“.

„Brno se i tentokrát představí od střech až po podzemí. Lidé mohou začít třeba prohlídkou včelnice na střeše Krajského úřadu Jihomoravského kraje, popřípadě pohledem z věže Staré radnice a skončit třeba v Labyrintu pod Zelným trhem nebo v podzemí Místodržitelského paláce,“ uvedla koordinátorka Brněnské muzejní noci Pavla Obrovská z Moravské galerie.

K zavedeným aktérům Muzejní noci, jako jsou Moravská galerie, Muzeum města Brna na Špilberku, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum, Dům umění města Brna, Muzeum romské kultury a další, se přidají i ti méně obvyklí, například Česká národní banka, Krajský úřad JMK či Nová radnice.

A objeví se i novinky. „Poprvé se otevře brněnská pobočka Židovského muzea v Praze, Dům Jiřího Gruši v Medlánkách, kde se budou číst i tajemné a strašidelné povídky, nebo nová galerie současného umění a designu Artikle na Masné,“ vyjmenovala je Pavla Obrovská.

Pozornosti určitě neujde ani nový multimediální projekt Brrr-No, který poprvé právě při Muzejní noci v centru města s vtipem a nadsázkou oživí prostřednictvím zvukových, světelných a obrazových instalací devět brněnských pověstí. Zájemci se o projektu mohou více dozvědět na webu www.brrrno.cz.

Jako praktický průvodce Brněnskou muzejní nocí návštěvníkům poslouží tištěná programová brožura, v níž najdou také mapku s vyznačenými pořádajícími institucemi i jízdní řád speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Brožuru je možné získat na informačním stánku na náměstí Svobody nebo v informačních centrech na Panenské a na Radnické. Kompletní informace jsou k dispozici také na webu www.brnenskamuzejninoc.cz a Facebooku. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít