Přeskočit na obsah

Návštěvníci, muzea a galerie spolu prožijí už čtrnáctou noc

18. května 2018 2 minuty čtení
(mak) – V pořadí 14. Brněnská muzejní noc „padne“ na město 19. května a stane se kulisou pro neobvyklé zážitky při návštěvě muzeí, galerií a dalších kulturních a správních budov, které nabídnou individuální či komentované prohlídky expozic i vlastních prostor, ale také koncerty, módní přehlídky, workshopy a další.

Ačkoliv brněnské sochy se na vtipných plakátech k Muzejní noci uvelebily na polštářích, návštěvníkům této noční akce se v sobotu 19. května do peřin jistě chtít nebude. Postará se o to dvacet devět kulturních institucí – k původním dvaceti osmi v programu ohlášeným se přidalo ještě Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva v Paláci Padowetz –, které budou mít otevřeno od 18 hodin až do půlnoci. Do programu přehlídky určené dětem i dospělým se mimo jiné promítnou také letošní „osmičková výročí“.

„Brno se i tentokrát představí od střech až po podzemí. Lidé mohou začít třeba prohlídkou včelnice na střeše Krajského úřadu Jihomoravského kraje, popřípadě pohledem z věže Staré radnice a skončit třeba v Labyrintu pod Zelným trhem nebo v podzemí Místodržitelského paláce,“ uvedla koordinátorka Brněnské muzejní noci Pavla Obrovská z Moravské galerie.

K zavedeným aktérům Muzejní noci, jako jsou Moravská galerie, Muzeum města Brna na Špilberku, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum, Dům umění města Brna, Muzeum romské kultury a další, se přidají i ti méně obvyklí, například Česká národní banka, Krajský úřad JMK či Nová radnice.

A objeví se i novinky. „Poprvé se otevře brněnská pobočka Židovského muzea v Praze, Dům Jiřího Gruši v Medlánkách, kde se budou číst i tajemné a strašidelné povídky, nebo nová galerie současného umění a designu Artikle na Masné,“ vyjmenovala je Pavla Obrovská.

Pozornosti určitě neujde ani nový multimediální projekt Brrr-No, který poprvé právě při Muzejní noci v centru města s vtipem a nadsázkou oživí prostřednictvím zvukových, světelných a obrazových instalací devět brněnských pověstí. Zájemci se o projektu mohou více dozvědět na webu www.brrrno.cz.

Jako praktický průvodce Brněnskou muzejní nocí návštěvníkům poslouží tištěná programová brožura, v níž najdou také mapku s vyznačenými pořádajícími institucemi i jízdní řád speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Brožuru je možné získat na informačním stánku na náměstí Svobody nebo v informačních centrech na Panenské a na Radnické. Kompletní informace jsou k dispozici také na webu www.brnenskamuzejninoc.cz a Facebooku. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.