Přeskočit na obsah

Na Ústředním hřbitově budou mít náhrobek kapelník, aranžér a skladatel Erik Knirsch i malíř a karikaturista Vlastimil Zábranský

01. června 2022
Brněnští radní dnes schválili veřejnou zakázku malého rozsahu, která umožní na Ústředním hřbitově realizovat náhrobky dvěma osobnostem – Eriku Knirschovi a Vlastimilu Zábranskému.

V dubnu letošního roku schválila Rada města Brna uložení ostatků Erika Knirsche na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině čestných hrobů H5e, hrobové místo 27. „Vítězný návrh náhrobku od sochaře Jiřího Sobotky svým minimalistickým pojetím vystihuje celoživotní profesní zájem dirigenta Erika Knirsche. Zdánlivě ledabyle odložená gramofonová deska s esteticky zobrazenou symbolikou zjednodušených tvarů kytary, trombónu a trubky evokuje právě big bandy, jež pod taktovkou dirigenta dlouhou dobu skvěle fungovaly. Autorské dílo tak přináší srozumitelné řešení charakterizující osobnost a dílo Erika Knirsche,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Cena náhrobku, který by měl autor městu jako objednateli předat nejpozději do 11. 11. 2022, činí 200 tisíc korun.

Náhrobek Vlastimila Zábranského bude umístěn na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině H5e, hrobové místo č. 10. Autorem tohoto náhrobku bude sochař Adam Krhánek. „Půjde o vyvážené, čisté a originální pojetí náhrobku. Hlavním motivem návrhu je éterický typizovaný ženský portrét, odpovídající svým stylem a obsahem uměleckému tvarosloví malířské tvorby Vlastimila Zábranského. Motiv je citlivě převeden do kamene prostřednictvím jemného reliéfu. Zpracování v kameni evokuje snový opar typický pro autorova díla z posledních let. Náhrobek bude tvořen originální metodou 3D frézování,“ řekl Marek Fišer.

Cena náhrobku, který by měl autor městu jako objednateli předat nejpozději do 11. 11. 2022, činí 200 tisíc korun.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e–mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.