Přeskočit na obsah

Na Ústředním hřbitově budou mít náhrobek kapelník, aranžér a skladatel Erik Knirsch i malíř a karikaturista Vlastimil Zábranský

01. června 2022

Brněnští radní dnes schválili veřejnou zakázku malého rozsahu, která umožní na Ústředním hřbitově realizovat náhrobky dvěma osobnostem – Eriku Knirschovi a Vlastimilu Zábranskému.

V dubnu letošního roku schválila Rada města Brna uložení ostatků Erika Knirsche na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině čestných hrobů H5e, hrobové místo 27. „Vítězný návrh náhrobku od sochaře Jiřího Sobotky svým minimalistickým pojetím vystihuje celoživotní profesní zájem dirigenta Erika Knirsche. Zdánlivě ledabyle odložená gramofonová deska s esteticky zobrazenou symbolikou zjednodušených tvarů kytary, trombónu a trubky evokuje právě big bandy, jež pod taktovkou dirigenta dlouhou dobu skvěle fungovaly. Autorské dílo tak přináší srozumitelné řešení charakterizující osobnost a dílo Erika Knirsche,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Cena náhrobku, který by měl autor městu jako objednateli předat nejpozději do 11. 11. 2022, činí 200 tisíc korun.

Náhrobek Vlastimila Zábranského bude umístěn na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině H5e, hrobové místo č. 10. Autorem tohoto náhrobku bude sochař Adam Krhánek. „Půjde o vyvážené, čisté a originální pojetí náhrobku. Hlavním motivem návrhu je éterický typizovaný ženský portrét, odpovídající svým stylem a obsahem uměleckému tvarosloví malířské tvorby Vlastimila Zábranského. Motiv je citlivě převeden do kamene prostřednictvím jemného reliéfu. Zpracování v kameni evokuje snový opar typický pro autorova díla z posledních let. Náhrobek bude tvořen originální metodou 3D frézování,“ řekl Marek Fišer.

Cena náhrobku, který by měl autor městu jako objednateli předat nejpozději do 11. 11. 2022, činí 200 tisíc korun.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e–mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.