Dirigent a hudební skladatel Erik Knirsch bude uložen na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna - Tiskový servis

Dirigent a hudební skladatel Erik Knirsch bude uložen na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna

  • 06. dubna 2022
  • 3 minuty čtení

Rada města Brna dnes vyhověla žádosti významných osobností brněnského hudebního života a v souladu s ustanovením článku 2 Statutu čestného pohřebiště města Brna souhlasila s uložením ostatků Erika Knirsche na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině hrobů H5E, na hrobovém místě č. 27.

Dirigent, skladatel, aranžér a nositel Ceny města Brna i Ceny Jihomoravského kraje Erik Knirsch zemřel 9. července 2018 ve věku 90 let. S žádostí o uložení jeho zpopelněných ostatků na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna se na Odbor kultury Magistrátu města Brna letos obrátili Vlasta a Vincenc Kummerovi spolu s dalšími významnými osobnostmi brněnského hudebního života a se souhlasem rodiny zesnulého.

„Svůj první big band založil rodák z Ostravy Erik Knirsch v roce 1949 při studiu na brněnské konzervatoři. A tehdy se začala rodit legenda české swingové a taneční hudby, v jejíž kapele, která vyprodávala brněnské hudební sály, začínali svou pěveckou kariéru například Eva Pilarová nebo Milan Chladil. Hudební dění nejen v Brně pak kapelník Knirsch sedmadvacet let spoluvytvářel a rozvíjel v čele rozhlasového Orchestru Studia Brno. Po právu tak nositel Ceny města Brna i Ceny Jihomoravského kraje spočine po boku dalších významných osobností na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Správa hřbitovů města Brna navrhla pro zřízení čestného hrobu Erika Knirsche hrobové místo č. 27 ve skupině hrobů č. H5E. Hrob bude financován z rozpočtu města Brna, které se stane i jeho vlastníkem. Zpracování výtvarného návrhu náhrobku včetně kalkulace nákladů je v gesci Odboru kultury MMB. Ten zajistí také jeho vybudování, a to poté, co se k návrhu mimo jiné vyjádří příbuzní zemřelého a včetně smlouvy o dílo mezi městem a zhotovitelem ho schválí Rada města Brna. O údržbu pietního místa se bude starat Odbor životního prostředí MMB. 

Erik Knirsch (11. 6. 1928 – 9. 7. 2018)
Narodil se v Ostravě. Svůj vztah k hudbě pěstoval od dětství za podpory své matky, výborné klavíristky. První kapelu založil již během studií na brněnské konzervatoři, kde studoval hru na klarinet. Ve 4. ročníku konzervatoře stál poprvé jako dirigent před skutečným big bandem, který poté vedl 16 let. V této době také přivedl do orchestru budoucí hvězdy české popmusic Milana Chladila a Evu Pilarovou. V roce 1965 se Erik Knirsch stal dirigentem nově vznikajícího Orchestru Studio Brno a v čele tohoto uměleckého tělesa stál celých 27 let. Pod jeho vedením Orchestr Studio Brno interpretoval moderní hudbu na vysoké profesionální úrovni. Kromě dirigentské činnosti a práce v rozhlase se Erik Knirsch věnoval také komponování písní a velkých orchestrálních skladeb. Odehrál stovky koncertů, nastudoval a natočil tisíce rozhlasových snímků a mnohé jeho nahrávky se staly dodnes hranými hity. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Další články z rubriky