Přeskočit na obsah

Dirigent a hudební skladatel Erik Knirsch bude uložen na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna

06. dubna 2022

Rada města Brna dnes vyhověla žádosti významných osobností brněnského hudebního života a v souladu s ustanovením článku 2 Statutu čestného pohřebiště města Brna souhlasila s uložením ostatků Erika Knirsche na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině hrobů H5E, na hrobovém místě č. 27.

Dirigent, skladatel, aranžér a nositel Ceny města Brna i Ceny Jihomoravského kraje Erik Knirsch zemřel 9. července 2018 ve věku 90 let. S žádostí o uložení jeho zpopelněných ostatků na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna se na Odbor kultury Magistrátu města Brna letos obrátili Vlasta a Vincenc Kummerovi spolu s dalšími významnými osobnostmi brněnského hudebního života a se souhlasem rodiny zesnulého.

„Svůj první big band založil rodák z Ostravy Erik Knirsch v roce 1949 při studiu na brněnské konzervatoři. A tehdy se začala rodit legenda české swingové a taneční hudby, v jejíž kapele, která vyprodávala brněnské hudební sály, začínali svou pěveckou kariéru například Eva Pilarová nebo Milan Chladil. Hudební dění nejen v Brně pak kapelník Knirsch sedmadvacet let spoluvytvářel a rozvíjel v čele rozhlasového Orchestru Studia Brno. Po právu tak nositel Ceny města Brna i Ceny Jihomoravského kraje spočine po boku dalších významných osobností na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Správa hřbitovů města Brna navrhla pro zřízení čestného hrobu Erika Knirsche hrobové místo č. 27 ve skupině hrobů č. H5E. Hrob bude financován z rozpočtu města Brna, které se stane i jeho vlastníkem. Zpracování výtvarného návrhu náhrobku včetně kalkulace nákladů je v gesci Odboru kultury MMB. Ten zajistí také jeho vybudování, a to poté, co se k návrhu mimo jiné vyjádří příbuzní zemřelého a včetně smlouvy o dílo mezi městem a zhotovitelem ho schválí Rada města Brna. O údržbu pietního místa se bude starat Odbor životního prostředí MMB. 

Erik Knirsch (11. 6. 1928 – 9. 7. 2018)
Narodil se v Ostravě. Svůj vztah k hudbě pěstoval od dětství za podpory své matky, výborné klavíristky. První kapelu založil již během studií na brněnské konzervatoři, kde studoval hru na klarinet. Ve 4. ročníku konzervatoře stál poprvé jako dirigent před skutečným big bandem, který poté vedl 16 let. V této době také přivedl do orchestru budoucí hvězdy české popmusic Milana Chladila a Evu Pilarovou. V roce 1965 se Erik Knirsch stal dirigentem nově vznikajícího Orchestru Studio Brno a v čele tohoto uměleckého tělesa stál celých 27 let. Pod jeho vedením Orchestr Studio Brno interpretoval moderní hudbu na vysoké profesionální úrovni. Kromě dirigentské činnosti a práce v rozhlase se Erik Knirsch věnoval také komponování písní a velkých orchestrálních skladeb. Odehrál stovky koncertů, nastudoval a natočil tisíce rozhlasových snímků a mnohé jeho nahrávky se staly dodnes hranými hity. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.