Přeskočit na obsah

Místem posledního odpočinku malíře a grafika Vlastimila Zábranského se stane čestné pohřebiště Ústředního hřbitova města Brna

19. ledna 2022
Rada města Brna dnes vyhověla žádosti pozůstalé rodiny a v souladu s ustanovením článku 2 Statutu čestného pohřebiště města Brna souhlasila s uložením ostatků Vlastimila Zábranského na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině hrobů H5E, na hrobovém místě č. 10.

Malíř, grafik, karikaturista, scénograf a nositel Ceny města Brna Vlastimil Zábranský zemřel 4. února 2021 ve věku 84 let. S žádostí o uložení zpopelněných ostatků svého tchána na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna se na Odbor kultury Magistrátu města Brna loni obrátila Jana Zábranská.

„I když se Vlastimil Zábranský v Brně nenarodil, prožil tady podstatnou část svého života a vytvořil většinu díla. Svým poetickým a nezaměnitelným výtvarným stylem plným humoru, ale také satiry a erotiky se zařadil mezi nejvýraznější brněnské tvůrce, jejichž význam však přesahoval hranice města i naší země. Je správné, že tomuto nositeli Ceny města Brna z roku 2006, který se mimo jiné také pravidelně účastnil dobročinných aukcí, například ve prospěch ekologické Nadace Veronica, vzdá město hold uložením jeho ostatků na čestném pohřebišti,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.  

Správa hřbitovů města Brna navrhla pro zřízení čestného hrobu Vlastimila Zábranského hrobové místo č. 10 ve skupině hrobů H5E. Hrob bude financován z rozpočtu města Brna, které se stane i jeho vlastníkem. Zpracování výtvarného návrhu náhrobku včetně kalkulace nákladů je v gesci Odboru kultury MMB. Ten zajistí také jeho vybudování, a to poté, co se k návrhu mimo jiné vyjádří příbuzní zemřelého a včetně smlouvy o dílo mezi městem a zhotovitelem ho schválí Rada města Brna. O údržbu pietního místa se bude starat Odbor životního prostředí MMB.

Vlastimil Zábranský (2. 9. 1936 – 4. 2. 2021)
Narodil se ve Vráži u Berouna. Na počátku 60. let dokončil studia na Filozofické a Pedagogické fakultě dnešní Masarykovy univerzity, krátce se živil jako učitel, ale už od roku 1963 se věnoval výtvarnému umění ve svobodném povolání. Od té doby žil trvale v Brně, kde se jeho ateliér ve Stojanově ulici stal místem setkávání významných tvůrčích a kulturních osobností. Vystavoval doma i v zahraničí a sbíral hlavní ceny na světových přehlídkách a festivalech kresleného humoru.
V roce 1970 se stal členem francouzské Société protectrice de l'humour a od roku 1976 byl členem skupiny malířů, sochařů a grafiků JUNIJ se sídlem v Lublani. Zábranský se často zapojoval také do dobročinných aukcí, mimo jiné obrazy pravidelně věnoval do dražeb ekologické Nadace Veronica. Ilustroval i filmové klapky, které se každoročně draží na filmovém festivalu ve Zlíně.
V roce 2006 byla Vlastimilu Zábranskému udělena Cena města Brna za výtvarné umění.


Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.