Přeskočit na obsah

Místem posledního odpočinku malíře a grafika Vlastimila Zábranského se stane čestné pohřebiště Ústředního hřbitova města Brna

19. ledna 2022

Rada města Brna dnes vyhověla žádosti pozůstalé rodiny a v souladu s ustanovením článku 2 Statutu čestného pohřebiště města Brna souhlasila s uložením ostatků Vlastimila Zábranského na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině hrobů H5E, na hrobovém místě č. 10.

Malíř, grafik, karikaturista, scénograf a nositel Ceny města Brna Vlastimil Zábranský zemřel 4. února 2021 ve věku 84 let. S žádostí o uložení zpopelněných ostatků svého tchána na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna se na Odbor kultury Magistrátu města Brna loni obrátila Jana Zábranská.

„I když se Vlastimil Zábranský v Brně nenarodil, prožil tady podstatnou část svého života a vytvořil většinu díla. Svým poetickým a nezaměnitelným výtvarným stylem plným humoru, ale také satiry a erotiky se zařadil mezi nejvýraznější brněnské tvůrce, jejichž význam však přesahoval hranice města i naší země. Je správné, že tomuto nositeli Ceny města Brna z roku 2006, který se mimo jiné také pravidelně účastnil dobročinných aukcí, například ve prospěch ekologické Nadace Veronica, vzdá město hold uložením jeho ostatků na čestném pohřebišti,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.  

Správa hřbitovů města Brna navrhla pro zřízení čestného hrobu Vlastimila Zábranského hrobové místo č. 10 ve skupině hrobů H5E. Hrob bude financován z rozpočtu města Brna, které se stane i jeho vlastníkem. Zpracování výtvarného návrhu náhrobku včetně kalkulace nákladů je v gesci Odboru kultury MMB. Ten zajistí také jeho vybudování, a to poté, co se k návrhu mimo jiné vyjádří příbuzní zemřelého a včetně smlouvy o dílo mezi městem a zhotovitelem ho schválí Rada města Brna. O údržbu pietního místa se bude starat Odbor životního prostředí MMB.

Vlastimil Zábranský (2. 9. 1936 – 4. 2. 2021)
Narodil se ve Vráži u Berouna. Na počátku 60. let dokončil studia na Filozofické a Pedagogické fakultě dnešní Masarykovy univerzity, krátce se živil jako učitel, ale už od roku 1963 se věnoval výtvarnému umění ve svobodném povolání. Od té doby žil trvale v Brně, kde se jeho ateliér ve Stojanově ulici stal místem setkávání významných tvůrčích a kulturních osobností. Vystavoval doma i v zahraničí a sbíral hlavní ceny na světových přehlídkách a festivalech kresleného humoru.
V roce 1970 se stal členem francouzské Société protectrice de l'humour a od roku 1976 byl členem skupiny malířů, sochařů a grafiků JUNIJ se sídlem v Lublani. Zábranský se často zapojoval také do dobročinných aukcí, mimo jiné obrazy pravidelně věnoval do dražeb ekologické Nadace Veronica. Ilustroval i filmové klapky, které se každoročně draží na filmovém festivalu ve Zlíně.
V roce 2006 byla Vlastimilu Zábranskému udělena Cena města Brna za výtvarné umění.


Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.