Přeskočit na obsah

Město uvažuje o partnerství s japonským Sakai

01. října 2018 3 minuty čtení
(luk) – Brno má hned 16 partnerských měst – v Polsku, ve Francii, v USA, na Ukrajině či v Jižní Koreji. Žádné ale v Japonsku. To by se však mohlo změnit. Brno se zúčastnilo přátelského setkání s městem Sakai, kde v brzké době vznikne honorární konzulát České republiky. K prvnímu setkání došlo při roadshow pořádané CzechTourismem, kde se Brno prezentovalo hlavním japonským cestovním kancelářím.

Město Sakai, přezdívané jako „Benátky Japonska“, leží nedaleko Osaky na největším japonském ostrově Honšú. Má přibližně 830 tisíc obyvatel. Ve městě již 18 let funguje muzeum Alfonse Muchy, který je v Japonsku velmi populární právě díky básnířce ze Sakai, která ho do Japonska poprvé přivezla.

V minulých dnech se uskutečnilo přátelské setkání mezi zástupci Brna a Sakai. V Japonsku totiž nyní probíhá prezentace města a jižní Moravy na roadshow a Czech Festivalu organizovaným zahraničním zastoupením CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu a Českým centrem. 

Jedním z témat, o kterém se zástupci obou měst bavili, byla prezentace japonské kultury v Brně. V roce 2020 se totiž uvažuje o uspořádání Japanese Folk Festival v Brně, ke kterému by se Sakai mohlo připojit a vyslat na jih Moravy svého čajového mistra a další umělce. Tento festival se letos konal v Praze a jeho organizátoři by ho rádi uspořádali i v Brně. 

Zástupce Sakai také ve velkém zajímaly inovace Brna a jeho podpora podnikání a start-upů, obzvláště informace o Jihomoravském inovačním centru (JIC) a jejich programu podnikatelských inkubátorů, které pomáhají začínajícím firmám. Právě z něj vzešly velké (dnes už nadnárodní) brněnské firmy jako KIWI.com či Y Soft.

Zajímavostí, která zástupce Sakai velmi zaujala, byl brněnský orloj a skleněné kuličky vypadávající z něj v 11 hodin.

Možnost partnerské spolupráce se Sakai nyní projedná vedení města, které rozhodne o dalším postupu.

O Sakai
• Sakai je historické město s tradicí 1600 let. Právě tam začal vznikl čajový festival a pocházel z něj první čajový mistr Japonska.
• Leží 30 minut na jih od Osaky a jejího mezinárodního letiště Kansai, odkud létají přímé lety do Vídně.
• V Sakai sídlí nejznámější výrobce cyklo komponentů Shimano.
• V příštím roce tam vznikne honorární konzulát České republiky.
• Podobně jako Brno nyní staví koncertní sál, kapacitu bude mít 2000 návštěvníků a lidem se otevře příští rok.
• Pokud se podaří prohloubit přátelství mezi městy, Sakai by ráda pozvala brněnskou filharmonii, aby zde zahrála. Zatím nemá partnerské město v Evropě.
• Město nyní žádá o zápis do UNESCo (mounded tomb groub)
• Básnířka pocházející ze Sakai Akiko Yosano na svých cestách do Evropy objevila Alfonce Muchu. Ke své básni nechala ve stylu Art Nuveau nakreslit ilustrace, čímž představila Muchovo dílo v Japonsku. Poté se tam stal velmi oblíbeným.
• V Sakai se vyrábí tradiční nože, pro které si jezdí šéfkuchaři z celého Japonska.
• Mezi jejich partnerská města patří Berkley (USA), Lianyungang (Čína) a Wellington (Nový Zéland). V Evropě zatím žádné nemají.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.