Přeskočit na obsah

Město uvažuje o partnerství s japonským Sakai

01. října 2018 3 minuty čtení
(luk) – Brno má hned 16 partnerských měst – v Polsku, ve Francii, v USA, na Ukrajině či v Jižní Koreji. Žádné ale v Japonsku. To by se však mohlo změnit. Brno se zúčastnilo přátelského setkání s městem Sakai, kde v brzké době vznikne honorární konzulát České republiky. K prvnímu setkání došlo při roadshow pořádané CzechTourismem, kde se Brno prezentovalo hlavním japonským cestovním kancelářím.

Město Sakai, přezdívané jako „Benátky Japonska“, leží nedaleko Osaky na největším japonském ostrově Honšú. Má přibližně 830 tisíc obyvatel. Ve městě již 18 let funguje muzeum Alfonse Muchy, který je v Japonsku velmi populární právě díky básnířce ze Sakai, která ho do Japonska poprvé přivezla.

V minulých dnech se uskutečnilo přátelské setkání mezi zástupci Brna a Sakai. V Japonsku totiž nyní probíhá prezentace města a jižní Moravy na roadshow a Czech Festivalu organizovaným zahraničním zastoupením CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu a Českým centrem. 

Jedním z témat, o kterém se zástupci obou měst bavili, byla prezentace japonské kultury v Brně. V roce 2020 se totiž uvažuje o uspořádání Japanese Folk Festival v Brně, ke kterému by se Sakai mohlo připojit a vyslat na jih Moravy svého čajového mistra a další umělce. Tento festival se letos konal v Praze a jeho organizátoři by ho rádi uspořádali i v Brně. 

Zástupce Sakai také ve velkém zajímaly inovace Brna a jeho podpora podnikání a start-upů, obzvláště informace o Jihomoravském inovačním centru (JIC) a jejich programu podnikatelských inkubátorů, které pomáhají začínajícím firmám. Právě z něj vzešly velké (dnes už nadnárodní) brněnské firmy jako KIWI.com či Y Soft.

Zajímavostí, která zástupce Sakai velmi zaujala, byl brněnský orloj a skleněné kuličky vypadávající z něj v 11 hodin.

Možnost partnerské spolupráce se Sakai nyní projedná vedení města, které rozhodne o dalším postupu.

O Sakai
• Sakai je historické město s tradicí 1600 let. Právě tam začal vznikl čajový festival a pocházel z něj první čajový mistr Japonska.
• Leží 30 minut na jih od Osaky a jejího mezinárodního letiště Kansai, odkud létají přímé lety do Vídně.
• V Sakai sídlí nejznámější výrobce cyklo komponentů Shimano.
• V příštím roce tam vznikne honorární konzulát České republiky.
• Podobně jako Brno nyní staví koncertní sál, kapacitu bude mít 2000 návštěvníků a lidem se otevře příští rok.
• Pokud se podaří prohloubit přátelství mezi městy, Sakai by ráda pozvala brněnskou filharmonii, aby zde zahrála. Zatím nemá partnerské město v Evropě.
• Město nyní žádá o zápis do UNESCo (mounded tomb groub)
• Básnířka pocházející ze Sakai Akiko Yosano na svých cestách do Evropy objevila Alfonce Muchu. Ke své básni nechala ve stylu Art Nuveau nakreslit ilustrace, čímž představila Muchovo dílo v Japonsku. Poté se tam stal velmi oblíbeným.
• V Sakai se vyrábí tradiční nože, pro které si jezdí šéfkuchaři z celého Japonska.
• Mezi jejich partnerská města patří Berkley (USA), Lianyungang (Čína) a Wellington (Nový Zéland). V Evropě zatím žádné nemají.









Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.