Přeskočit na obsah

Město uvažuje o partnerství s japonským Sakai

01. října 2018 3 minuty čtení
(luk) – Brno má hned 16 partnerských měst – v Polsku, ve Francii, v USA, na Ukrajině či v Jižní Koreji. Žádné ale v Japonsku. To by se však mohlo změnit. Brno se zúčastnilo přátelského setkání s městem Sakai, kde v brzké době vznikne honorární konzulát České republiky. K prvnímu setkání došlo při roadshow pořádané CzechTourismem, kde se Brno prezentovalo hlavním japonským cestovním kancelářím.

Město Sakai, přezdívané jako „Benátky Japonska“, leží nedaleko Osaky na největším japonském ostrově Honšú. Má přibližně 830 tisíc obyvatel. Ve městě již 18 let funguje muzeum Alfonse Muchy, který je v Japonsku velmi populární právě díky básnířce ze Sakai, která ho do Japonska poprvé přivezla.

V minulých dnech se uskutečnilo přátelské setkání mezi zástupci Brna a Sakai. V Japonsku totiž nyní probíhá prezentace města a jižní Moravy na roadshow a Czech Festivalu organizovaným zahraničním zastoupením CzechTourism Japan ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu a Českým centrem. 

Jedním z témat, o kterém se zástupci obou měst bavili, byla prezentace japonské kultury v Brně. V roce 2020 se totiž uvažuje o uspořádání Japanese Folk Festival v Brně, ke kterému by se Sakai mohlo připojit a vyslat na jih Moravy svého čajového mistra a další umělce. Tento festival se letos konal v Praze a jeho organizátoři by ho rádi uspořádali i v Brně. 

Zástupce Sakai také ve velkém zajímaly inovace Brna a jeho podpora podnikání a start-upů, obzvláště informace o Jihomoravském inovačním centru (JIC) a jejich programu podnikatelských inkubátorů, které pomáhají začínajícím firmám. Právě z něj vzešly velké (dnes už nadnárodní) brněnské firmy jako KIWI.com či Y Soft.

Zajímavostí, která zástupce Sakai velmi zaujala, byl brněnský orloj a skleněné kuličky vypadávající z něj v 11 hodin.

Možnost partnerské spolupráce se Sakai nyní projedná vedení města, které rozhodne o dalším postupu.

O Sakai
• Sakai je historické město s tradicí 1600 let. Právě tam začal vznikl čajový festival a pocházel z něj první čajový mistr Japonska.
• Leží 30 minut na jih od Osaky a jejího mezinárodního letiště Kansai, odkud létají přímé lety do Vídně.
• V Sakai sídlí nejznámější výrobce cyklo komponentů Shimano.
• V příštím roce tam vznikne honorární konzulát České republiky.
• Podobně jako Brno nyní staví koncertní sál, kapacitu bude mít 2000 návštěvníků a lidem se otevře příští rok.
• Pokud se podaří prohloubit přátelství mezi městy, Sakai by ráda pozvala brněnskou filharmonii, aby zde zahrála. Zatím nemá partnerské město v Evropě.
• Město nyní žádá o zápis do UNESCo (mounded tomb groub)
• Básnířka pocházející ze Sakai Akiko Yosano na svých cestách do Evropy objevila Alfonce Muchu. Ke své básni nechala ve stylu Art Nuveau nakreslit ilustrace, čímž představila Muchovo dílo v Japonsku. Poté se tam stal velmi oblíbeným.
• V Sakai se vyrábí tradiční nože, pro které si jezdí šéfkuchaři z celého Japonska.
• Mezi jejich partnerská města patří Berkley (USA), Lianyungang (Čína) a Wellington (Nový Zéland). V Evropě zatím žádné nemají.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.