Přeskočit na obsah

Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

05. června 2023 3 minuty čtení Radka Loukotová

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Třeba ho tak nenazýváte, ale nějakého kreativce ve svém okolí dost možná máte. Podle mapování, které v Jihomoravském kraji proběhlo před několika lety, je do kreativních průmyslů zapojeno nebo na ně navázáno 60 až 70 tisíc lidí. 

„Kreativní podnikání je takové, do kterého se nějak promítá umělecká činnost. Přímo v našem městě je v něm angažováno na 12 tisíc lidí, takže de facto každý 10. ekonomicky aktivní obyvatel Brna je kreativec,“ vysvětluje Sarah Szökeová, která má podporu tohoto odvětví za město na starosti. 

„V Brně k tradičně silným oblastem patří architektura a nábytkářství, v posledních desetiletích ale taky například gaming (vývoj počítačových her – pozn. red.). Menší zastoupení v tuto chvíli vidíme například u tvůrců spjatých s knižním trhem nebo s uměleckými řemesly,“ doplňuje Sarah Szökeová.

V podpoře kreativních průmyslů je Brno tím, kdo v České republice udává směr. Už před 10 lety založilo platformu Kreativní Brno, nabízí možnosti finanční podpory formou dotací (viz níže), připravuje projekt Kreativního centra v někdejší káznici na Bratislavské. Proč tohle všechno? 

„Tyto oblasti podnikání jsou specifické a pro město přínosné v několika ohledech. Jsou ekonomicky silné, lidé si v nich zpravidla dovedou dobře vydělat a tyto peníze pak zase ve městě, kde žijí, utratí. Z toho důvodu je pro nás jedním z cílů, abychom k nim posouvali soutěže a výzvy na národní a hlavně mezinárodní úrovni. Díky tomu se pak může častěji dít, že se brněnský design objeví na místech napříč Evropou,“ říká Szökeová. 

Kromě této propagace navenek je ale působení kreativců důležité i přímo ve městě. Vstupují do plánování veřejného prostoru, často jsou těmi, kdo objevují a znovu rozvíjejí opuštěné a zanedbané lokality, protože si umí budovy přizpůsobit pro svoje potřeby a ještě je oživit projekty pro širší komunitu.

Právě teď můžou kreativci přihlašovat svoje záměry do další dotační výzvy, v pořadí čtvrté, která končí 20. července. „Nerozdělujeme vysoké částky, aktuálně je na celý program vyčleněno 500 tisíc korun, přičemž na jednu věc lze žádat o maximálně 100tisícový příspěvek. Ze zpětné vazby, kterou po každé výzvě sbíráme, je ale evidentní, že i tyto – v rámci rozpočtu města vcelku drobné – příspěvky dovedou posunout charakter projektů na národní nebo mezinárodní úroveň nebo vůbec umožnit jejich uskutečnění,“ dodává Sarah Szökeová. 

Díky úspěchu v předchozím kole dotací vznikla třeba mobilní hra pro lidi s poškozením zraku nebo vás aktuálně můžeme pozvat na Plantcon (16.–17. června), první „urban jungle veletrh“, který se kromě pěstování rostlin věnuje i designovým doplňkům s pokojovkami spjatým.  

Zajímá vás aktuální dění v Brně v této oblasti? Sledujte web kreativnibrno.cz nebo stejnojmenný Facebook a Instagram.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.