Přeskočit na obsah

Magazín Mendel prozradí tajemství otce genetiky

12. července 2021

Časopis je předzvěstí 200. výročí Mendelova narození, které si Brno připomene v příštím roce.

Johann Gregor Mendel, který je významně spjatý s městem Brnem, oslaví v červenci příštího roku dvousté narozeniny. Již nyní získal první dárek v podobě lifestylového magazínu věnujícího se nejen jeho životu a práci, ale zejména jeho odkazu v podobě nejprogresivnější vědy dneška – genetice.

Co všechno se dozvěděla brněnská primátorka z analýzy svých genů? Co viděl Mendel v okuláru svého mikroskopu před 150 lety a jaké obrazy se odkrývají vědcům v elektronových mikroskopech za stamiliony korun? Odkud z vesmíru na nás slavný vědec shlíží? Co ukrývají zdi tajemného kláštera na Starém Brně? A co je pravdy na tom, že Leoš Janáček oddirigoval opatovu smrt? Nejen na tyto otázky odpoví magazín MENDEL, který bude od července zdarma distribuovaný Brňanům v kavárnách, kadeřnictvích, univerzitách, brněnské ZOO, hvězdárně i v muzeích.

Publikace, jež se dostává Brňanům do rukou, je předzvěstí příštího roku, kdy se Brno ve velkém přihlásí k práci a odkazu skromného vědce, který položil základy oboru měnícího svět. Abych se sama přesvědčila o tom, že to není pouze fráze, přijala jsem nabídku od našich špičkových genetiků a nechala si udělat rozbor svého genomu. Jsem velmi překvapená, jaké informace lze z trochy krve vyčíst a hlavně jak můžou změnit život nejen mně, ale milionům lidí na Zemi. Tento časopis vás utvrdí v tom, že práci našeho génia zná celý vědecký svět,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Téměř padesátistránkový magazín o nákladu 10 tisíc výtisků vznikl pod taktovkou Hvězdárny a planetária Brno a partnerů, kteří se dlouhodobě věnují rozvíjení odkazu slavného vědce a opata v jedné osobě. Na jednotlivých příspěvcích spolupracovali vědci Masarykovy i Mendelovy univerzity, historici z Moravského zemského muzea i Mendelova muzea. Své poklady odkryli správci Augustiniánského opatství, kde zakladatel genetiky prováděl své pokusy. První díl výjevů z Mendelova života zpracovalo duo Vendula Chalánková a Ján Obyšovský, kteří již pro Turistické informační centrum Brno ztvárnili Leoše Janáčka. 

Spolupráce na tomto časopise jen dokázala, jak důležitá je pro současníky osobnost Johanna Gregora Mendela a s jakým zápalem chtějí jeho odkaz rozvíjet. I díky tomu je Brno v popředí světové genetiky a hlavně mekkou nejslavnějších vědců, kteří neváhají přicestovat na jih Moravy z celého světa jen proto, aby poznali místo, kde to všechno vzniklo. Máme v plánu vydat ještě další dva díly – na začátku příštího roku a pak v létě 2022, kdy budou oslavy vrcholit. Věřím, že čtenáře budeme nejen vzdělávat, ale i příjemně šokovat tím, co všechno slavný Brňan dokázal,“ dodal Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky.

Jihomoravská metropole si Mendelův odkaz připomene již za tři týdny na tradičním Mendel festivalu, který se uskuteční převážně v areálu Augustiniánského opatství na Mendelově náměstí. Největší oslavy se však odehrají v příštím roce, kde se Brno „zahalí“ do zelené barvy. Mendelovo jméno bude rezonovat například na světové expozici v Dubaji, příběh a odkaz slavného vědce připomenou světová média jako například National Geographic, Brňané se také dočkají prvních úprav Mendelova náměstí včetně výběru nové sochy otce genetiky i staronového skleníku v augustiniánské zahradě. Do Brna se také sjedou nositelé Nobelových cen, kteří se netají tím, že Mendel je jejich vzorem. 

Online si časopis prohlédnete v následujícím odkaze: https://www.hvezdarna.cz/soubory/Mendel_magazin_01_2021.pdf?fbclid=IwAR1UibluNCpGtZvwKgq7Y4m2uOLyIDCX9YGknuBlg4ixsWnQVJ6MiQI4Wew

Časopis vznikl za finanční podpory Jihomoravského kraje v rámci projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.        

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.