Magazín Mendel prozradí tajemství otce genetiky - Tiskový servis
Johann Gregor Mendel, který je významně spjatý s městem Brnem, oslaví v červenci příštího roku dvousté narozeniny. Již nyní získal první dárek v podobě lifestylového magazínu věnujícího se nejen jeho životu a práci, ale zejména jeho odkazu v podobě nejprogresivnější vědy dneška – genetice.
Co všechno se dozvěděla brněnská primátorka z analýzy svých genů? Co viděl Mendel v okuláru svého mikroskopu před 150 lety a jaké obrazy se odkrývají vědcům v elektronových mikroskopech za stamiliony korun? Odkud z vesmíru na nás slavný vědec shlíží? Co ukrývají zdi tajemného kláštera na Starém Brně? A co je pravdy na tom, že Leoš Janáček oddirigoval opatovu smrt? Nejen na tyto otázky odpoví magazín MENDEL, který bude od července zdarma distribuovaný Brňanům v kavárnách, kadeřnictvích, univerzitách, brněnské ZOO, hvězdárně i v muzeích.
„Publikace, jež se dostává Brňanům do rukou, je předzvěstí příštího roku, kdy se Brno ve velkém přihlásí k práci a odkazu skromného vědce, který položil základy oboru měnícího svět. Abych se sama přesvědčila o tom, že to není pouze fráze, přijala jsem nabídku od našich špičkových genetiků a nechala si udělat rozbor svého genomu. Jsem velmi překvapená, jaké informace lze z trochy krve vyčíst a hlavně jak můžou změnit život nejen mně, ale milionům lidí na Zemi. Tento časopis vás utvrdí v tom, že práci našeho génia zná celý vědecký svět,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.
Téměř padesátistránkový magazín o nákladu 10 tisíc výtisků vznikl pod taktovkou Hvězdárny a planetária Brno a partnerů, kteří se dlouhodobě věnují rozvíjení odkazu slavného vědce a opata v jedné osobě. Na jednotlivých příspěvcích spolupracovali vědci Masarykovy i Mendelovy univerzity, historici z Moravského zemského muzea i Mendelova muzea. Své poklady odkryli správci Augustiniánského opatství, kde zakladatel genetiky prováděl své pokusy. První díl výjevů z Mendelova života zpracovalo duo Vendula Chalánková a Ján Obyšovský, kteří již pro Turistické informační centrum Brno ztvárnili Leoše Janáčka.
„Spolupráce na tomto časopise jen dokázala, jak důležitá je pro současníky osobnost Johanna Gregora Mendela a s jakým zápalem chtějí jeho odkaz rozvíjet. I díky tomu je Brno v popředí světové genetiky a hlavně mekkou nejslavnějších vědců, kteří neváhají přicestovat na jih Moravy z celého světa jen proto, aby poznali místo, kde to všechno vzniklo. Máme v plánu vydat ještě další dva díly – na začátku příštího roku a pak v létě 2022, kdy budou oslavy vrcholit. Věřím, že čtenáře budeme nejen vzdělávat, ale i příjemně šokovat tím, co všechno slavný Brňan dokázal,“ dodal Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky.
Jihomoravská metropole si Mendelův odkaz připomene již za tři týdny na tradičním Mendel festivalu, který se uskuteční převážně v areálu Augustiniánského opatství na Mendelově náměstí. Největší oslavy se však odehrají v příštím roce, kde se Brno „zahalí“ do zelené barvy. Mendelovo jméno bude rezonovat například na světové expozici v Dubaji, příběh a odkaz slavného vědce připomenou světová média jako například National Geographic, Brňané se také dočkají prvních úprav Mendelova náměstí včetně výběru nové sochy otce genetiky i staronového skleníku v augustiniánské zahradě. Do Brna se také sjedou nositelé Nobelových cen, kteří se netají tím, že Mendel je jejich vzorem.
Online si časopis prohlédnete v následujícím odkaze: https://www.hvezdarna.cz/soubory/Mendel_magazin_01_2021.pdf?fbclid=IwAR1UibluNCpGtZvwKgq7Y4m2uOLyIDCX9YGknuBlg4ixsWnQVJ6MiQI4Wew.
Časopis vznikl za finanční podpory Jihomoravského kraje v rámci projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.
Nejnovější tiskové zprávy
V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě
Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.
Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů
Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.
Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy
Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.
Aprílový úklid jako Brno
Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.