Přeskočit na obsah

Lovci kuliček si "pomáhají" umělou růží i kolíčkem na prádlo

09. května 2018 2 minuty čtení
(ik) – Kuličky z orloje na náměstí Svobody jsou oblíbeným suvenýrem. Zvláště ty, které padaly z časostroje od 26. dubna do 5. května s motivem Komety. Někteří lidé se je snažili získat i pomocí speciálních mechanismů či pastiček (snímek vlevo).

„Tyto podomácku vyráběné záchytné systémy jejich autoři nasazovaly na výdejní nerezové vodicí dráty, aby tak zabránili kuličce projít do dlaně čekatele. Buď uvízne v pastičce, nebo propadne dovnitř do servisní části orloje. Především tak však dochází k poškození výdejního mechanismu,“ uvedl Tomáš Pivec, vedoucí Odboru kolektory Technických sítí Brno (TSB).

Dodal, že kuličky s logem Komety se nabízely na internetu za 400 korun.

„Objevily se i stížnosti, že někdy kulička nevypadla a že stroj je rozbitý. Naši pracovníci proto orloj nad rámec běžných kontrol během výše zmíněného období třikrát prověřovali. Všechny kontrolní testy proběhly v pořádku. Jak softwarová část, tak mechanická část stroje byly bez vady,“ uvedl generální ředitel TSB Pavel Rouček.

Na druhé straně je možné, že kuličku ne vždy někdo zachytí. Jednak může někomu proklouznout mezi prsty, anebo kvůli různorodé gramáži kuliček větší nebo naopak menší kuličku někdy výdejník nepustí. „O tomto problému víme a snažíme se ho již delší dobu řešit,“ dodal Tomáš Pivec.

V období od 26. dubna do 5. května byl nastaven systém orloje tak, aby vydával třináct kuliček s motivem Komety denně. Celkem bylo do orloje vloženo 169 kuliček.

Kuličky z limitovaných edicí, které propadnou dovnitř orloje nebo které zůstanou v zásobníku, se vracejí zpět na Turistické informační centrum Brno. V informačních centrech TO JE BRNO na Panenské a pod krokodýlem na Radnické ulici je také možné kuličky ze speciálních edic zakoupit. Nyní jsou v prodeji kuličky s logem Kometa v omezeném množství od pondělí za 130 korun.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.