Lovci kuliček si "pomáhají" umělou růží i kolíčkem na prádlo - Tiskový servis

Lovci kuliček si "pomáhají" umělou růží i kolíčkem na prádlo

  • 09. května 2018
  • 2 minuty čtení

(ik) – Kuličky z orloje na náměstí Svobody jsou oblíbeným suvenýrem. Zvláště ty, které padaly z časostroje od 26. dubna do 5. května s motivem Komety. Někteří lidé se je snažili získat i pomocí speciálních mechanismů či pastiček (snímek vlevo).

„Tyto podomácku vyráběné záchytné systémy jejich autoři nasazovaly na výdejní nerezové vodicí dráty, aby tak zabránili kuličce projít do dlaně čekatele. Buď uvízne v pastičce, nebo propadne dovnitř do servisní části orloje. Především tak však dochází k poškození výdejního mechanismu,“ uvedl Tomáš Pivec, vedoucí Odboru kolektory Technických sítí Brno (TSB).

Dodal, že kuličky s logem Komety se nabízely na internetu za 400 korun.

„Objevily se i stížnosti, že někdy kulička nevypadla a že stroj je rozbitý. Naši pracovníci proto orloj nad rámec běžných kontrol během výše zmíněného období třikrát prověřovali. Všechny kontrolní testy proběhly v pořádku. Jak softwarová část, tak mechanická část stroje byly bez vady,“ uvedl generální ředitel TSB Pavel Rouček.

Na druhé straně je možné, že kuličku ne vždy někdo zachytí. Jednak může někomu proklouznout mezi prsty, anebo kvůli různorodé gramáži kuliček větší nebo naopak menší kuličku někdy výdejník nepustí. „O tomto problému víme a snažíme se ho již delší dobu řešit,“ dodal Tomáš Pivec.

V období od 26. dubna do 5. května byl nastaven systém orloje tak, aby vydával třináct kuliček s motivem Komety denně. Celkem bylo do orloje vloženo 169 kuliček.

Kuličky z limitovaných edicí, které propadnou dovnitř orloje nebo které zůstanou v zásobníku, se vracejí zpět na Turistické informační centrum Brno. V informačních centrech TO JE BRNO na Panenské a pod krokodýlem na Radnické ulici je také možné kuličky ze speciálních edic zakoupit. Nyní jsou v prodeji kuličky s logem Kometa v omezeném množství od pondělí za 130 korun.

Další články z rubriky