Více než 900 kg trvanlivých potravin a zhruba 150 kg drogerie se podařilo vybrat v rámci celonárodní potravinové sbírky v Tescu a v DM v nákupním centru v Králově Poli a v Bille na Švermově. Pracovníci z Odboru sociální péče Magistrátu města Brna je využijí pro lidi bez domova nebo obyvatele a obyvatelky azylových domů.
Těstoviny, rýže, luštěniny, ale také mléko, mouka či cukr. To jsou potraviny, kterými lidé nejčastěji přispívali do jarní potravinové sbírky. Její hlavní část připadla na minulou sobotu, kdy magistrátní pracovníci a pracovnice přijímali potřebné věci od nakupujících v Tescu, v následujících dnech se svážely a započítávaly dary z dalších zapojených míst. „Veškeré vybrané potraviny a drogerie pomáhají osobám, které se ocitly v tíživé sociální situaci, kdy nemají zajištěny základní životní potřeby. Bez pomoci okolí a sociálních institucí jsou přímo ohroženy újmou na zdraví či na životě,“ vysvětlila vedoucí oddělení sociálních kurátorů Gabriela Chlubná. „Nelze zodpovědně odhadnout, jak dlouho zásoba nasbíraných potravin a drogerie vydrží, ale doufáme, že alespoň pár měsíců,“ dodala.
Sociální pracovníci využívají darované jídlo například pro lidi bez domova, kteří nejvíce ocení masové konzervy a instantní polévky, jednoduše připravitelné i konzumovatelné v podmínkách ulice. Samoživitelky bydlící v azylových domech zase mají největší poptávku po surovinách na vaření.
Z celkového množství vybraných potravin a drogerie se předá v rámci solidarity s ostatními organizacemi zhruba třetina Potravinové bance.
Oděvy se sbírají celoročně
Kromě potravinové pomoci nabízí město také sociální šatník na Křenové 20, určený převážně pro lidi bez domova. Do něj lze přispívat celoročně. „Oblečení přijímáme kdykoli v úředních hodinách, speciálně pro to navíc máme vyhrazené odpoledne a večer vždy první středu v měsíci – tedy aktuálně 3. května. To na dárce čekáme až do 20 hodin,“ popsala Chlubná.
A co se do sociálního šatníku hodí? Většinu lidí, kteří žijí na ulici, tvoří muži, vítáno je tedy hlavně pánské oblečení (tepláky, rifle, mikiny, bundy, boty). Je také potřeba brát na zřetel to, v jakých podmínkách ho člověk bude nosit: aby nešlo o vysloveně společenské oděvy. „Pokud doma nic nemáte, ale rádi byste náš sociální šatník a lidi bez domova podpořili, prosíme, kupte třeba sadu ponožek nebo pánské spodní prádlo a doneste nám je,“ vzkazují sociální kurátoři.