Přeskočit na obsah

Kovové obaly do plastů. Žluté kontejnery v Brně rozšiřují svou funkci

14. září 2022 2 minuty čtení Radka Loukotová

Od září mohou Brňané využít novinku v třídění odpadů. K plastům, tetrapakům a plechovkám od nápojů se přidala další položka, kterou můžou vytřídit do žlutého kontejneru – konzervy a kovové obaly. Ze separovaného odpadu je automaticky roztřídí nová linka, kterou SAKO Brno právě dokončuje ve svém areálu pod Stránskou skálou.

Na malou revoluci v dosavadním třídění si zvykají obyvatelé Brna, kteří od 1. září mohou do žlutého kontejneru k dalšímu zpracování odevzdat kovové obaly od potravin a nápojů (konzervy, plechovky, víčka od jogurtů, obaly od paštik, krmiva pro psy/kočky apod.). Doposud je (s výjimkou hliníkových plechovek od nápojů) dávali do černých popelnic, odkud putovaly do spalovny. Drobnější a tenké materiály jako víčka od jogurtů v kotli shořely, větší kusy kovů separovalo SAKO ze škváry, která po energetickém využití odpadu zbyla.

Novinku umožnila dostavba automatické třídicí linky, první svého druhu v celé republice. Stávající dotřiďování probíhalo ručně, a tak bylo například nemyslitelné třídit drobné kovové obaly typu hliníkových víček. Ruční dotřiďování dosahuje zhruba 20% čistoty, kdežto to automatické dokáže vytřídit materiály s čistotou kolem 90 %. Automatické třídění SAKO zkušebně spustí už v tomto měsíci, po Novém roce má v plánu provoz nynější ruční linky ukončit.

Ačkoli množství vytříděného odpadu stále stoupá a třeba plastů se nyní v Brně sváží pětkrát tolik co před deseti lety, s automatickou třídicí linkou zvládne SAKO s recyklací pomoci i širokému okolí města. Ročně by tato linka měla zpracovat 7 000 tun plastu a 8 000 tun papíru, to je zhruba dvojnásobek oproti dnešku.

Kromě kvantity se ale zlepší i kvalita třídění, podstatně se rozšíří spektrum roztříditelných plastů. Operační program linky rozpozná plasty podle tvaru, složení, a dokonce i barev. Balistické separátory je rozdělí na 2D části (sáčky, fólie) a 3D části (kelímky, vaničky, konzervy). V lince bude zabudována také soustava separátorů magnetických a nemagnetických kovů, které umožní sběr konzerv, plechovek či hliníkových obalů. Tzv. rozbalíkovač si dokonce poradí s odpadem uloženým v pytlích a naruší jej tak, aby na třídicí linku postupoval už volně ložený. Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování. Součástí linky je i drtič polystyrenu.

Kontejnery v novém kabátku

V budoucnu čeká třídění v Brně ještě designová změna. Žluté a modré kontejnery budou průběžně vyměňovány za černé, barevné odlišení zůstane pouze u víka. Záměrem také je postupně kontejnery přemísťovat do vnitrobloků a dvorů domů nebo budovat oplocená kontejnerová stání, aby byly nádoby na odpad schované za ploty z přírodních materiálů a nerušily vzhled ulic.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.