Od září mohou Brňané využít novinku v třídění odpadů. K plastům, tetrapakům a plechovkám od nápojů se přidala další položka, kterou můžou vytřídit do žlutého kontejneru – konzervy a kovové obaly. Ze separovaného odpadu je automaticky roztřídí nová linka, kterou SAKO Brno právě dokončuje ve svém areálu pod Stránskou skálou.
Na malou revoluci v dosavadním třídění si zvykají obyvatelé Brna, kteří od 1. září mohou do žlutého kontejneru k dalšímu zpracování odevzdat kovové obaly od potravin a nápojů (konzervy, plechovky, víčka od jogurtů, obaly od paštik, krmiva pro psy/kočky apod.). Doposud je (s výjimkou hliníkových plechovek od nápojů) dávali do černých popelnic, odkud putovaly do spalovny. Drobnější a tenké materiály jako víčka od jogurtů v kotli shořely, větší kusy kovů separovalo SAKO ze škváry, která po energetickém využití odpadu zbyla.
Novinku umožnila dostavba automatické třídicí linky, první svého druhu v celé republice. Stávající dotřiďování probíhalo ručně, a tak bylo například nemyslitelné třídit drobné kovové obaly typu hliníkových víček. Ruční dotřiďování dosahuje zhruba 20% čistoty, kdežto to automatické dokáže vytřídit materiály s čistotou kolem 90 %. Automatické třídění SAKO zkušebně spustí už v tomto měsíci, po Novém roce má v plánu provoz nynější ruční linky ukončit.
Ačkoli množství vytříděného odpadu stále stoupá a třeba plastů se nyní v Brně sváží pětkrát tolik co před deseti lety, s automatickou třídicí linkou zvládne SAKO s recyklací pomoci i širokému okolí města. Ročně by tato linka měla zpracovat 7 000 tun plastu a 8 000 tun papíru, to je zhruba dvojnásobek oproti dnešku.
Kromě kvantity se ale zlepší i kvalita třídění, podstatně se rozšíří spektrum roztříditelných plastů. Operační program linky rozpozná plasty podle tvaru, složení, a dokonce i barev. Balistické separátory je rozdělí na 2D části (sáčky, fólie) a 3D části (kelímky, vaničky, konzervy). V lince bude zabudována také soustava separátorů magnetických a nemagnetických kovů, které umožní sběr konzerv, plechovek či hliníkových obalů. Tzv. rozbalíkovač si dokonce poradí s odpadem uloženým v pytlích a naruší jej tak, aby na třídicí linku postupoval už volně ložený. Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování. Součástí linky je i drtič polystyrenu.
Kontejnery v novém kabátku
V budoucnu čeká třídění v Brně ještě designová změna. Žluté a modré kontejnery budou průběžně vyměňovány za černé, barevné odlišení zůstane pouze u víka. Záměrem také je postupně kontejnery přemísťovat do vnitrobloků a dvorů domů nebo budovat oplocená kontejnerová stání, aby byly nádoby na odpad schované za ploty z přírodních materiálů a nerušily vzhled ulic.