Přeskočit na obsah

KAM jde Brno, poznáte na dvou výstavách

07. února 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Architektonické soutěže, ale hlavně urbanistická vize a koncepce pro rozvoj města – to je Kancelář architekta města Brna. Tato instituce oslavila loni už šest let obnovené existence. Více se o její činnosti dozvíte na výstavě Umění měnit Brno v Domě umění. Další výstava – tentokrát o zcela konkrétním projektu – je ke zhlédnutí v kotelně Nové Zbrojovky a odhaluje podobu základní a mateřské školy, která se tam chystá.

Terminus technicus městský architekt v sobě skrývá rozsáhlou paletu činností. V Brně na to máme dokonce celou Kancelář architekta města Brna (KAM). Ta byla obnovena v roce 2016 a už sedmým rokem chystá architektonické soutěže na významné stavby, připravuje nový územní plán a hlavně koncepčně řídí rozvoj a urbanizaci Brna. Město je živý organismus, který se neustále mění, aby vyhovoval různorodým nárokům společnosti. Na koncepci jeho rozmachu dohlíží a připravuje ji právě KAM.

Výstava Umění měnit Brno v Procházkově síni Domu umění vás vezme na exkurzi brněnským plánováním. Dozvíte se více o jednotlivých architektonických soutěžích a prohlédnete si jejich vítěze. Poznáte třeba i rozvoj Brna plánovaný nejen v celoměstském měřítku, ale také na úrovni dopravy jedné ulice – jaké parametry musí splňovat, aby správně sloužila všem. K výstavě je připraven i doprovodný program. Únorová komentovaná prohlídka se věnuje vodě a krajině – právě o těchto aspektech ve městě se účastníci dozví více od vedoucího oddělení Městská infrastruktura Radima Vítka. Téma veřejného prostoru je připraveno na březen.

Školy pro 21. století

Areál Nové Zbrojovky se po dlouhém bourání a sanaci pomalu dostává do fáze výstavby. Zbrusu nová čtvrť potřebuje kromě bydlení, kultury, obchodů a dalších prostor také kvalitní občanskou vybavenost – k ní patří i školy. V loňském roce proběhla architektonická soutěž na základní a mateřskou školu v této lokalitě a její výsledky si prohlédnete na výstavě Školy pro 21. století. Ta se uskuteční přímo v srdci areálu – v budově bývalé kotelny, jejímž znakem je čnící komín a nyní i neonový nápis HEART. Výstavu je možné zdarma navštívit denně až do 5. března vždy od 9 do 16 hodin.

Vítězný návrh od ateliéru SOA architekti podněcuje komunitní život místa. Tři nové budovy jsou obklopené dostatečně velkým veřejným prostranstvím a pěším nabízí maximální prostupnost. Přízemí základní školy s dvorem je pojato velkoryse a bude možné ho zcela otevřít. Škola se zahradou a sportovním areálem se tak propojí se životem obyvatel nové čtvrti. Podobně bude celý komplex ateliérů, kluboven a střešních teras ve čtvrtém patře samostatně napojen z hlavní ulice a bude ho tak možné využívat pro mimoškolní aktivity a zájmovou činnost zcela nezávisle na provozu samotné školy.


 


 


 

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.