KAM jde Brno, poznáte na dvou výstavách

  • 07. února 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Architektonické soutěže, ale hlavně urbanistická vize a koncepce pro rozvoj města – to je Kancelář architekta města Brna. Tato instituce oslavila loni už šest let obnovené existence. Více se o její činnosti dozvíte na výstavě Umění měnit Brno v Domě umění. Další výstava – tentokrát o zcela konkrétním projektu – je ke zhlédnutí v kotelně Nové Zbrojovky a odhaluje podobu základní a mateřské školy, která se tam chystá.

Terminus technicus městský architekt v sobě skrývá rozsáhlou paletu činností. V Brně na to máme dokonce celou Kancelář architekta města Brna (KAM). Ta byla obnovena v roce 2016 a už sedmým rokem chystá architektonické soutěže na významné stavby, připravuje nový územní plán a hlavně koncepčně řídí rozvoj a urbanizaci Brna. Město je živý organismus, který se neustále mění, aby vyhovoval různorodým nárokům společnosti. Na koncepci jeho rozmachu dohlíží a připravuje ji právě KAM.

Výstava Umění měnit Brno v Procházkově síni Domu umění vás vezme na exkurzi brněnským plánováním. Dozvíte se více o jednotlivých architektonických soutěžích a prohlédnete si jejich vítěze. Poznáte třeba i rozvoj Brna plánovaný nejen v celoměstském měřítku, ale také na úrovni dopravy jedné ulice – jaké parametry musí splňovat, aby správně sloužila všem. K výstavě je připraven i doprovodný program. Únorová komentovaná prohlídka se věnuje vodě a krajině – právě o těchto aspektech ve městě se účastníci dozví více od vedoucího oddělení Městská infrastruktura Radima Vítka. Téma veřejného prostoru je připraveno na březen.

Školy pro 21. století

Areál Nové Zbrojovky se po dlouhém bourání a sanaci pomalu dostává do fáze výstavby. Zbrusu nová čtvrť potřebuje kromě bydlení, kultury, obchodů a dalších prostor také kvalitní občanskou vybavenost – k ní patří i školy. V loňském roce proběhla architektonická soutěž na základní a mateřskou školu v této lokalitě a její výsledky si prohlédnete na výstavě Školy pro 21. století. Ta se uskuteční přímo v srdci areálu – v budově bývalé kotelny, jejímž znakem je čnící komín a nyní i neonový nápis HEART. Výstavu je možné zdarma navštívit denně až do 5. března vždy od 9 do 16 hodin.

Vítězný návrh od ateliéru SOA architekti podněcuje komunitní život místa. Tři nové budovy jsou obklopené dostatečně velkým veřejným prostranstvím a pěším nabízí maximální prostupnost. Přízemí základní školy s dvorem je pojato velkoryse a bude možné ho zcela otevřít. Škola se zahradou a sportovním areálem se tak propojí se životem obyvatel nové čtvrti. Podobně bude celý komplex ateliérů, kluboven a střešních teras ve čtvrtém patře samostatně napojen z hlavní ulice a bude ho tak možné využívat pro mimoškolní aktivity a zájmovou činnost zcela nezávisle na provozu samotné školy.


 


 


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít