Kde sehnat čerstvou zeleninu a ovoce, domácí med nebo masné a mléčné výrobky z místního chovu? Lidem v Brně a okolí s tím pomůže nová mapová aplikace Farmáři z regionu. Jde o jednu z aktivit, které město provádí s cílem podpořit krátké dodavatelské řetězce, spolupráci s okolními obcemi a spotřebu lokálních potravin a produktů.
Mapová aplikace Farmáři z regionu (farmarizregionu.cz) je pomůckou pro všechny, kdo chtějí nakupovat kvalitně, lokálně a zodpovědně. V interaktivní mapě lze filtrovat zemědělce podle druhu produkce (ovoce, maso, marmelády, víno apod.) i podle distribuce (e-shop, rozvoz, prodej ze dvora…). Zvlášť je možné vyhledat i bio produkci. Aplikace nabízí také informace o možnostech agroturistiky a ubytování u farmářů. Karta každého zemědělce obsahuje také kontaktní informace včetně odkazu na web.
„Naší snahou bylo vytvořit nástroj pro občany, turisty, firmy i veřejné instituce hledající lokální dodavatele. Stejně jako v celé Evropě i u nás roste zájem spotřebitelů o to, co jedí. Poptávka po zdravých a lokálních potravinách i jejich reálná spotřeba každý rok rostou řádově o jednotky procent. Chceme tento trend podpořit, protože si uvědomujeme jeho pozitivní dopady: podporu místní ekonomiky, snížení uhlíkové stopy zkrácením dodavatelských řetězců i posílení vztahů mezi městem a venkovem. Právě na tom dlouhodobě pracujeme v rámci Brněnské metropolitní oblasti a toto může být další cesta vedle financování integrovaných projektů, kde se nám mimořádně daří. Aktuálně už máme z 8 miliard korun dostupných pro toto programové období alokováno na metropolitní projekty 6,4 miliardy,“ podotkl zastupitel města Brna Martin Příborský, do jehož agendy spadá strategický rozvoj a metropolitní spolupráce.
Na aplikaci spolupracovalo město Brno s jednotlivými místními akčními skupinami Jihomoravského kraje i s krajskou samosprávou. V mapě jsou zahrnuti pouze ti zemědělci a producenti působící v regionu, kteří o to projevili zájem v rámci mapování produkce na území Jihomoravského kraje. Nadále je možné se do aplikace také přidat, což umožňuje krátký formulář přímo na webu farmarizregionu.cz.
Další aktivity podporující potravinovou spolupráci
Další propagační aktivity na téma potravinové spolupráce plánuje město na září, kdy se mají konat různé přednášky, workshopy a další akce pro veřejnost v Brně i zázemí. O podrobnostech budeme včas informovat.
Kromě propagace se ovšem město pokouší zvýšit míru, v jaké se lokální produkty objevují ve veřejném, přesněji řečeno ve školním stravování. O propojení s místními producenty nyní jedná s vedoucími školních jídelen, se kterými provedlo také dotazníkové šetření. Jeho výsledky zveřejníme začátkem června.
Další formy podpory hledá Brno ve spolupráci s různými aktéry – samotnými zemědělci, místními akčními skupinami, neziskovou sférou i krajem. Cílem je řešit téma komplexně a propojit městské a venkovské zájmy. Ideální platformou pro to je Brněnská metropolitní oblast, protože spojuje městské jádro s přilehlými obcemi a umožňuje koordinovanou spolupráci v rámci daného tématu. Brno jako centrum spotřeby může zajistit odbyt a logistickou základnu, zatímco Jihomoravský kraj strategicky podporuje venkovské oblasti.
Téma potravinové spolupráce Brno řeší v mezinárodním projektu MECOG-CE, v jehož čele dokonce stojí. V rámci projektu se scházejí zástupci evropských měst, metropolitních oblastí nebo třeba univerzit, přinášejí si inspiraci v podobě úspěšných řešení ze své domoviny a ta následně přebírají jiné metropolitní oblasti k otestování. Předobrazem fungující potravinové spolupráce se pro Brno stal Turín se svými potravinovými čtvrtěmi. Více se o projektu MECOG-CE, podpořeném z fondů Evropské unie skrze program nadnárodní a meziregionální spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE, dozvíte zde: https://metropolitni.brno.cz/spoluprace/vyzkumne-projekty/mezinarodni-projekt-mecog-ce/.