Přeskočit na obsah

I mimo EU lze cestovat s občankou, neplaťte zbytečně za pas

08. července 2022 4 minuty čtení
(ral) – Na pas, nebo na občanku? Touhle otázkou si láme hlavu řada Čechů chystajících se na dovolenou. A mnozí z nich si „pro jistotu“ vyřizují pas i pro vstup do zemí, kde by jim bez problémů stačil občanský průkaz. U jakých destinací se tedy vyřizování nového dokladu a úhradě poplatku dá vyhnout?

Do zemí Evropské unie s občankou, mimo EU s pasem – tuhle jednoduchou poučku používá mnoho lidí. A mají pravdu. I členské státy, které zatím nejsou součástí Schengenského prostoru (Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko, Kypr), totiž umožňují překročení svých hranic pouze s občanským průkazem. Jenom s občankou se ale dostanete i do některých nečlenských zemí, jako je třeba Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Černá Hora, Gruzie a další. Jaké jsou podmínky vstupu do zahraniční země, zjistíte na webu Ministerstva zahraničí. Na této stránce sjeďte níže a najdete seznam států seřazených podle abecedy. Pokud v podmínkách objevíte sousloví „občanský průkaz se strojově čitelnými údaji“, nelekejte se, jde o běžnou občanku, kterou máme všichni. Jen si pohlídejte, aby byla platná.

S občankou si na cestách vystačíte, ale potřebovali byste novou? Na její vyhotovení je sice daná lhůta 30 dní, ze zkušenosti to však bývá méně. I v případě, že budete muset přistoupit k žádosti o zrychlené vydání (do 5 pracovních dnů, či dokonce do 24 hodin pracovního dne), bude vás to stát několikanásobně méně než u cestovního pasu (viz níže).

Pokud cestujete s dětmi, vězte, že občanský průkaz může mít i dítě mladší 15 let. Správní poplatek za jeho vydání je pouze 100 Kč a jeho platnost je 5 let. Když to vaše cílová destinace umožňuje, vyřízení dětské občanky je mnohem ekonomičtější než u pasu.


Foto: Gustavo Fring, pexels

Lidé dohánějí cestovatelské resty, o pasy je enormní zájem

Pokud zjistíte, že do své dovolenkové lokality pas opravdu potřebujete a zároveň jej nemáte (nebo nemáte platný), zažádejte o něj včas. Lhůta pro vyhotovení je 30 dní a v posledních měsících je o doklady nebývalý zájem – nestává se tedy, že by byly k vyzvednutí připravené o mnoho dříve. „Letní období a dovolené ovlivňují poptávku po cestovních dokladech vždy, ale v současné době je nápor enormní. Po dvou letech, kdy bylo cestování výrazně omezeno, lidé očividně chtějí využít uvolnění podmínek, které se týká takřka celého světa. Evidujeme tak ještě větší počet žádostí o nové doklady než v roce před pandemií,“ uvedl tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.

V některých měsících letošního roku byl počet žádostí o cestovní pasy zhruba dvojnásobný oproti stejnému období v roce 2019 – například v květnu 2022 si lidé zažádali o cca 6 000 pasů ve srovnání s 3 500 žádostmi v roce 2019. Rekordním byl v tomto ohledu měsíc březen, kde čísla z roku 2019 udávají 2 718 žádostí a z letoška 6 561 žádostí. „Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti a vyhotovení dokladu je 30 dní a počítají se kalendářně. Občané momentálně na pas čekají v průměru 24 až 28 dní a s vrcholem sezóny tato doba kratší pravděpodobně nebude,“ upozornil dále Filip Poňuchálek. Za vydání cestovního pasu v této standardní lhůtě zaplatíte 600 Kč.

Jestliže jste si vzpomněli pozdě a 30denní lhůta je pro vás příliš, můžete využít dvou nadstandardních postupů: požádat o vydání pasu do 5 pracovních dnů (lze podat i převzít v Brně, poplatek: 3000 Kč, u dětí do 15 let 1000 Kč, platnost: 10 let) nebo do 24 hodin pracovního dne (podat je možné v Brně, převzít pouze na Ministerstvu vnitra v Praze, poplatek: 6000 Kč, u dětí 2000 Kč, platnost 10 let).


Foto: Ekaterina Belinskaya, Pexels

A co děti? Mají svůj doklad?

Všechny děti, i ta nejmenší miminka, musejí mít pro cesty do zahraničí cestovní doklad, a to občanský průkaz nebo cestovní pas. Rodný list dítěte cestovní doklad nenahrazuje a od roku 2011 je zrušena i možnost zapsat dítě do svého pasu. Platí pravidlo „jedna osoba – jeden doklad“.

Platnost dětského dokladu je pět let, v případě změny podoby dítěte (typicky u miminek) je potřeba o nový doklad zažádat dříve.

Kde to všechno vyřídím?

Žádost o občanský průkaz nebo cestovní pas se podává na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností (nemusíte na místně příslušný úřad, nýbrž kdekoli v ČR). V Brně je k tomu určen magistrátní Odbor správních činností, který najdete na Husově 3 a 5. Na pracoviště se lze i objednat na konkrétní čas a vyhnout se tak případným frontám (objednací systém najdete zde). Pokud vám nabízené termíny nevyhovují nebo jsou kapacity vyčerpané, na úřad můžete přesto přijít, jen je potřeba počítat s tím, že odbavení může nějakou chvíli trvat v závislosti na počtu dalších klientů a vytíženosti pracoviště. Aktuální obsazenost přepážek (i případné pozastavení vydávání pořadových lístků) je viditelná zde.


Foto: Z. Kolařík, MMB
 

Mohlo by vás dále zajímat

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Jan Bárta. Foto: JIC
Umělá inteligence: Spotřebuje kvanta energie, ale možná vyřeší klimatickou krizi

Jak se umělá inteligence liší od lidské inteligence? Jaký dopad bude mít umělá inteligence na naši společnost a ekonomiku? Jaká jsou největší rizika a výhody vývoje umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? Toto není záznam myšlenkového pochodu redaktorky, která se připravuje na rozhovor. Tyhle tři otázky pro mě během několika vteřin vymyslela aplikace ChatGPT. Odpovědi jsem ale hledala jinde – u Jana Bárty, koordinátora platformy Brno.AI. 

Nejnovější články

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén
Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Ernst Tugendhat. Foto: DPA
Odešel Ernst Tugendhat, nositel slavného jména spjatého s brněnskou historií

V pondělí 13. března zemřel ve věku 93 let německý filozof a humanista profesor Ernst Tugendhat, čestný občan Brna, který se vždy hrdě hlásil ke svému rodnému městu i zdejšímu odkazu své rodiny.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.