Přeskočit na obsah

I malé zásahy mohou město hodně vylepšit

27. září 2017 2 minuty čtení
(mak) – Neotřelými nápady na oživení města se mohou ode dneška zájemci inspirovat na výstavě v Domě pánů z Kunštátu. Expozice nazvaná Městské zásahy je pokračováním stejnojmenného projektu, který byl vyhlášen v dubnu 2016.

Na jaře 2016 vyslyšeli někteří architekti, ale i studenti architektury či laici výzvu, aby se zamysleli nad nevyužitým potenciálem brněnského veřejného prostoru a navrhli, jak místa, kudy denně chodíme, a často je ani nevnímáme, vylepšit, zpřístupnit a tím i zviditelnit. V místech „zásahů“ se konaly také happeningy a krátkodobé intervence, jako byl například v září 2016 Den bez aut před hlavním nádražím. Organizátoři usilují o to, aby ve spolupráci s městem či jednotlivými městskými částmi byly realizovány i některé další nápady.

„Městské zásahy představují architektonické a urbanistické projekty, které nevznikají na objednávku, ale z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů. Je to příležitost poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, a nabídnout řešení, jak by to fungovat mohlo,“ vysvětluje ideu projektu, který se zrodil už v roce 2007 v Bratislavě, kurátor výstavy a organizátor současných brněnských Městských zásahů Jakub Kořínek.

Na výstavě je k vidění 34 vybraných návrhů, které jejich autoři „přetavili“ do originálních modelů. Jsou tematicky rozčleněné do sedmi okruhů a týkají se například nových brněnských náměstí, pěších zón, úprav nábřeží a parků či nového městského mobiliáře a mnoha dalších. Tyto autorské práce doplněné o vizualizace a videa umístil architekt Jakub Kopec do instalace kopírující mapu Brna.

Samotná expozice neobsahuje mnoho vysvětlujících textů, ty najdou návštěvníci v brožuře, kterou dostanou zdarma. Jednotlivé zásahy budou moci také ohodnotit – výsledky ankety organizátoři předají Kanceláři architekta města Brna. K výstavě, která potrvá do 29. října, je připraven i bohatý doprovodný program

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.