I malé zásahy mohou město hodně vylepšit - Tiskový servis

I malé zásahy mohou město hodně vylepšit

  • 27. září 2017
  • 2 minuty čtení

(mak) – Neotřelými nápady na oživení města se mohou ode dneška zájemci inspirovat na výstavě v Domě pánů z Kunštátu. Expozice nazvaná Městské zásahy je pokračováním stejnojmenného projektu, který byl vyhlášen v dubnu 2016.

Na jaře 2016 vyslyšeli někteří architekti, ale i studenti architektury či laici výzvu, aby se zamysleli nad nevyužitým potenciálem brněnského veřejného prostoru a navrhli, jak místa, kudy denně chodíme, a často je ani nevnímáme, vylepšit, zpřístupnit a tím i zviditelnit. V místech „zásahů“ se konaly také happeningy a krátkodobé intervence, jako byl například v září 2016 Den bez aut před hlavním nádražím. Organizátoři usilují o to, aby ve spolupráci s městem či jednotlivými městskými částmi byly realizovány i některé další nápady.

„Městské zásahy představují architektonické a urbanistické projekty, které nevznikají na objednávku, ale z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů. Je to příležitost poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, a nabídnout řešení, jak by to fungovat mohlo,“ vysvětluje ideu projektu, který se zrodil už v roce 2007 v Bratislavě, kurátor výstavy a organizátor současných brněnských Městských zásahů Jakub Kořínek.

Na výstavě je k vidění 34 vybraných návrhů, které jejich autoři „přetavili“ do originálních modelů. Jsou tematicky rozčleněné do sedmi okruhů a týkají se například nových brněnských náměstí, pěších zón, úprav nábřeží a parků či nového městského mobiliáře a mnoha dalších. Tyto autorské práce doplněné o vizualizace a videa umístil architekt Jakub Kopec do instalace kopírující mapu Brna.

Samotná expozice neobsahuje mnoho vysvětlujících textů, ty najdou návštěvníci v brožuře, kterou dostanou zdarma. Jednotlivé zásahy budou moci také ohodnotit – výsledky ankety organizátoři předají Kanceláři architekta města Brna. K výstavě, která potrvá do 29. října, je připraven i bohatý doprovodný program

 

Další články z rubriky