Vernisáž se uskuteční v pátek v 17 hodin.
Přesněji představí malou část svého projektu. „23 fotografií přeživších občanů se vztahem k bývalému Československu,“ uvedl Hanke (na snímku při instalaci jednoho z portrétů).
Vernisáže výstavy v Křížové chodbě se zúčastní také dva z portrétovaných, a to Doris Grozdanovičová a Josef Salomonovič.
Hanke navštívil sedm zemí v Evropě a zachytil 121 žen a mužů, kteří přežili utrpení v koncentračních táborech. Jeho práce byla také velkým bojem s časem. Nejstarší protagonista tohoto projektu měl v době fotografování 105 let a nejmladší 70 let.
V roce 2016 vyšla jeho publikace KZ überlebt, která byla přeložena i do angličtiny.
Místy fotografických výstav KZ überlebt se staly například německý Bundestag, Památník Terezín nebo Dokumentační centrum bývalého stranického areálu Třetí říše v Norimberku.
Jedním z vrcholů putovní výstavy KZ überlebt byla v létě 2017 výstava ve Státním muzeu v Osvětimi. Od té doby již výstavu navštívilo zhruba 65 000 návštěvníků.
Nacisté zavraždili během druhé světové války v koncentračních a vyhlazovacích táborech miliony lidí. Na konci války byly z koncentračních táborů osvobozeny statisíce zajatců. Jejich utrpení tím však zdaleka neskončilo. Mnozí z nich ztratili celé nebo částečné rodiny a byli těžce traumatizováni. Mnozí o svém osudu celý život mlčeli nebo začali o prožitém utrpení hovořit až ve vysokém věku.
Výstava se koná za podpory Brna a Řezna (Regensburgu). Podpořil ji také Česko-německý fond budoucnosti.
V Křížové chodbě potrvá do 29. ledna. Lidé ji mohou navštívit každý den od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.