Přeskočit na obsah

Fotograf Hanke představuje portréty lidí, kteří přežili koncentrační tábory

04. ledna 2018 2 minuty čtení
(ik) – Stefan Hanke z bavorského Řezna představí v následujících dnech svůj fotografický projekt KZ überlebt / Přežili koncentrační tábory v Křížové chodbě Nové radnice.

Vernisáž se uskuteční v pátek v 17 hodin.

Přesněji představí malou část svého projektu. „23 fotografií přeživších občanů se vztahem k bývalému Československu,“ uvedl Hanke (na snímku při instalaci jednoho z portrétů).

Vernisáže výstavy v Křížové chodbě se zúčastní také dva z portrétovaných, a to Doris Grozdanovičová a Josef Salomonovič.

Hanke navštívil sedm zemí v Evropě a zachytil 121 žen a mužů, kteří přežili utrpení v koncentračních táborech. Jeho práce byla také velkým bojem s časem. Nejstarší protagonista tohoto projektu měl v době fotografování 105 let a nejmladší 70 let.

V roce 2016 vyšla jeho publikace KZ überlebt, která byla přeložena i do angličtiny.

Místy fotografických výstav KZ überlebt se staly například německý Bundestag, Památník Terezín nebo Dokumentační centrum bývalého stranického areálu Třetí říše v Norimberku.

 Jedním z vrcholů putovní výstavy KZ überlebt byla v létě 2017 výstava ve Státním muzeu v Osvětimi. Od té doby již výstavu navštívilo zhruba 65 000 návštěvníků.

Nacisté zavraždili během druhé světové války v koncentračních a vyhlazovacích táborech miliony lidí. Na konci války byly z koncentračních táborů osvobozeny statisíce zajatců. Jejich utrpení tím však zdaleka neskončilo. Mnozí z nich ztratili celé nebo částečné rodiny a byli těžce traumatizováni. Mnozí o svém osudu celý život mlčeli nebo začali o prožitém utrpení hovořit až ve vysokém věku.

Výstava se koná za podpory Brna a Řezna (Regensburgu). Podpořil ji také Česko-německý fond budoucnosti.

V Křížové chodbě potrvá do 29. ledna. Lidé ji mohou navštívit každý den od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.