Přeskočit na obsah

Festival vnese do města tvůrčí jiskru folkloru a lidových tradic

30. srpna 2018 2 minuty čtení
(mak) – Dnes večer bude na nádvoří Nové radnice slavnostně zahájen 29. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno. Téměř tři desítky domácích a zahraničních souborů osvěží radostí a energií lidové hudby, písní a tanců poslední čtyři prázdninové dny.

Umělce z Kapverd či Kostariky, domácí dospělé a dětské soubory, krojovaný průvod i tanečníky verbuňku uvidí od čtvrtka do neděle návštěvníci brněnského folklorního festivalu. Svou práci a výrobky jim na jarmarku na náměstí Svobody představí, popřípadě prodají také lidoví řemeslníci.

Na centrálním brněnském náměstí a na nádvoří Nové radnice se odehraje i podstatná část festivalového programu, folklor však zavítá také do nyní rekonstruovaného, a proto jinak uzavřeného Paláce šlechtičen či do Dělnického domu v Líšni.

Vše vypukne dnes večer v 19.30 na Nové radnici, kdy po slavnostním zahájení za účasti zástupců všech zúčastněných států zahraje BROLN, tedy Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů.

V pátek ve 12 hodin se na náměstí Svobody otevřou pomyslné brány řemeslného jarmarku, který bude vždy od 9 do 19 hodin pokračovat i po celý víkend. A od 13 hodin se na zdejším jevišti začnou střídat zahraniční soubory, které se večer od 18.15 přesunou i na Novou radnici.

V sobotu od 10 hodin roztančí město krojovaný průvod, představí se další zahraniční i tuzemské soubory a jedním z vrcholů festivalu by mělo být vystoupení více než desítky nejlepších tanečníků slováckého verbuňku. Pořad A na Brně verbujú začne na Nové radnici ve 20 hodin.

V neděli pak dostanou větší prostor dětské soubory a druhým vrcholem festivalu by se měla stát oslava 110. narozenin Slováckého krúžku v Brně. S jubilantem si na Nové radnici od 17.30 zatančí a zazpívají gratulanti z řad významných brněnských souborů z dob současných i minulých.

Na stejném místě pak bude od 19 hodin závěrečná slavnostní „třičtvrtěhodina“ patřit brněnskému Javorníku a zahraničním souborům.

Více informací o programu a o vstupném na vybrané pořady lze získat na www.folklornet.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.