Festival vnese do města tvůrčí jiskru folkloru a lidových tradic

  • 30. srpna 2018
  • 2 minuty čtení
(mak) – Dnes večer bude na nádvoří Nové radnice slavnostně zahájen 29. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno. Téměř tři desítky domácích a zahraničních souborů osvěží radostí a energií lidové hudby, písní a tanců poslední čtyři prázdninové dny.

Umělce z Kapverd či Kostariky, domácí dospělé a dětské soubory, krojovaný průvod i tanečníky verbuňku uvidí od čtvrtka do neděle návštěvníci brněnského folklorního festivalu. Svou práci a výrobky jim na jarmarku na náměstí Svobody představí, popřípadě prodají také lidoví řemeslníci.

Na centrálním brněnském náměstí a na nádvoří Nové radnice se odehraje i podstatná část festivalového programu, folklor však zavítá také do nyní rekonstruovaného, a proto jinak uzavřeného Paláce šlechtičen či do Dělnického domu v Líšni.

Vše vypukne dnes večer v 19.30 na Nové radnici, kdy po slavnostním zahájení za účasti zástupců všech zúčastněných států zahraje BROLN, tedy Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů.

V pátek ve 12 hodin se na náměstí Svobody otevřou pomyslné brány řemeslného jarmarku, který bude vždy od 9 do 19 hodin pokračovat i po celý víkend. A od 13 hodin se na zdejším jevišti začnou střídat zahraniční soubory, které se večer od 18.15 přesunou i na Novou radnici.

V sobotu od 10 hodin roztančí město krojovaný průvod, představí se další zahraniční i tuzemské soubory a jedním z vrcholů festivalu by mělo být vystoupení více než desítky nejlepších tanečníků slováckého verbuňku. Pořad A na Brně verbujú začne na Nové radnici ve 20 hodin.

V neděli pak dostanou větší prostor dětské soubory a druhým vrcholem festivalu by se měla stát oslava 110. narozenin Slováckého krúžku v Brně. S jubilantem si na Nové radnici od 17.30 zatančí a zazpívají gratulanti z řad významných brněnských souborů z dob současných i minulých.

Na stejném místě pak bude od 19 hodin závěrečná slavnostní „třičtvrtěhodina“ patřit brněnskému Javorníku a zahraničním souborům.

Více informací o programu a o vstupném na vybrané pořady lze získat na www.folklornet.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít