Přeskočit na obsah

Do 6. dílu Dějin se vešlo celé Velké Brno

15. prosince 2017 1 minuta čtení
(mak) – Archiv města Brna pokračuje ve vydávání moderně zpracovaných sedmisvazkových Dějin Brna. Jako čtvrtý svazek v pořadí připravil šestý díl Dějin věnovaný předměstským obcím a vzniku Velkého Brna. Kniha byla dnes za účasti náměstka primátora Martina Andera, autorů a dalších významných hostů slavnostně pokřtěna v Křišťálovém sále na Staré radnici. Předmětem zájmu autorského kolektivu pod vedením Lukáše Fasory a Václava Štěpánka se tentokrát stala lidová kultura na Brněnsku a historické sbližování obcí a sídel, které v současnosti tvoří jeden správní celek, tedy centrum Brna a jeho předměstí. Vzhledem k tomu, že se na předměstích prolíná venkovská kultura s městskou, uplatňuje se v textech vedle historického také etnologický pohled. Z textů by podle záměru autorů mělo vyplynout, že Brno nemá pouze jediné dějiny vyprávěné z centra, ale že stejně důležitý je i pohled z předměstské osady. „Šestý svazek Dějin Brna se snaží reflektovat jak tzv. velké příběhy dějin, tak i příběhy menší či malé, ale neméně relevantní,“ říkají autoři v úvodu knihy. Publikace má 1248 stran, je vytištěna celobarevně a obsahuje bezmála 700 obrázků. Za nejnižší cenu, tedy 690 korun, je možné ji zakoupit v Archivu města Brna (na Dominikánském nám. 1 či na Přední 2).

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.