Přeskočit na obsah

Díky Janáčkovi sklízí Brno další úspěch v UNESCU

04. listopadu 2017 2 minuty čtení
(ral) – Archiv Leoše Janáčka se zapsal do prestižního mezinárodního registru Paměti světa UNESCO. Rozšířil tak dosavadní skupinu pouhých pěti českých zástupců. Po nedávném udělení titulu „kreativní město hudby“ je to další vítězství brněnského kulturního světa.

Brno žije UNESCEM, UNESCO žije Brnem, chtělo by se říci. Je to teprve pár dní, co Brno od této mezinárodní organizace získalo titul „kreativní město hudby“, a už je tu další úspěch. Na seznam „Paměti světa“ přibyl celý Archiv Leoše Janáčka. „Náš archiv se tím dostává do absolutně špičkové společnosti nejdůležitějších světových dokumentárních fondů, kterých je momentálně na seznamu asi 400. Mezi nimi má ovšem mimořádnou pozici, protože vedle něj jsou zde pouze dva další kompletní skladatelské archivy – Arnolda Schoenberga a Johannesa Brahmse,“ upozorňuje vedoucí Oddělení dějin hudby a kurátor janáčkovských sbírek Moravského zemského muzea Jiří Zahrádka.

Archiv Leoše Janáčka je dokumentární fond, který obsahuje celistvou písemnou skladatelovu pozůstalost a mnoho dalších materiálů, které se do něj postupně začleňovaly od autorovy smrti v roce 1928. Jeho součástí jsou (až na několik výjimek) všechny rukopisy Janáčkových skladeb, libret i studií či skladatelova knihovna, v níž jsou četné svazky beletristických i odborných knih opatřeny vlastnoručními Janáčkovými poznámkami. Zcela zásadní je soubor Janáčkovy korespondence, čítající více než 14 tisíc jednotek. „Za současný stav vděčíme celým generacím kurátorů, počínaje za první republiky profesorem Helfertem. Díky nim se podařilo dochovat takto obsáhlé svědectví nejen o Leoši Janáčkovi, ale vůbec o novodobých hudebních dějinách,“ podotýká Zahrádka.

Idea dostat archiv pod ochranu UNESCO vznikla už před dvěma lety. Zahrádka a jeho spolupracovníci se však nejprve museli rozhodnout, zda k nominaci vyberou jen některý zásadní dokument, jako je třeba Glagolská mše, nebo zda půjdou do boje s celým fondem. Nakonec zvítězila druhá varianta. Připravit do nominace desítky tisíc položek trvalo více než rok.

Program UNESCO Paměť světa byl založen v roce 1992 a na jeho seznam je zapisováno významné světové dokumentární dědictví. Zahrnuje deníky Anny Frankové, Bachův rukopis Mše h moll a další unikáty. Česká republika dosud měla v registru pět položek, mezi nimi např. sbírku středověkých rukopisů z dob české reformace nebo sbírku časopisů českého a slovenského samizdatu z let 1948 až 1989 nazvanou Libri Prohibiti. Letošní nominací úspěšně prošly všechny tři české přihlášené projekty: vedle Archivu Leoše Janáčka také Kynžvartská daguerrotypie a Camociovy mapy.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.