Brno je v Síti kreativních měst UNESCO. V oblasti hudby - Tiskový servis

Brno je v Síti kreativních měst UNESCO. V oblasti hudby

  • 01. listopadu 2017
  • 3 minuty čtení

(ral, ik, AKTUALIZOVÁNO 1. 11. v 17.00) – Brno vstoupilo do Sítě kreativních měst UNESCO. Uvedla to generální ředitelka této Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu Irina Bokovová ve zprávě uveřejněné na webu UNESCO 31. října.

Brno se připojuje do Sítě kreativních měst UNESCO, která spojuje města jako Šanghaj, Berlín, Reykjavík, Bogota či Melbourne. Každé z těchto měst se už v přihlášce hlásí k určité oblasti kultury, kterou ve svém prostoru považuje za jedinečnou. Brno z možností design, média, gastronomie, lidové umění a řemesla, film, literatura a hudba zvolilo poslední jmenovanou a UNESCO přijetím přihlášky vyjadřuje souhlas, že má Brno na tomto poli opravdu co nabídnout celému světu.

„Mám z toho obrovskou radost a jsem hrdý, že se Brnu po úspěchu v Entente Florale podařilo získat další mezinárodní ocenění. Pro všechny je to ta nejlepší zpětná vazba, která svědčí o tom, na jak vysoké úrovni život v Brně je a jaký se v našem městě skrývá potenciál do budoucna. Těším se na možnosti, které to městu nejen v oblasti hudby a vůbec kreativního a kulturního průmyslu přinese,“ reagoval na zprávu o získaném titulu Kreativní město hudby primátor města Brna Petr Vokřál.

Organizace UNESCO vyzdvihla širokou a mimořádně rozmanitou škálu aktivit, které brněnská hudební scéna nabízí. Za jedinečné považuje také propojení Brna s okolním regionem, který má sám o sobě mimořádně bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru.

Síť kreativních měst byla založena v roce 2004. Z měst ČR v roce 2014 získala titul Praha, a to v oblasti literatury. Brno se ji pokusilo následovat již v roce 2015, ale tehdy neuspělo. K opakované kandidatuře ho vyzvala sama organizace UNESCO, podle které téměř žádné město neprojde přijímacím řízením napoprvé. Patronkou a aktivní podporovatelkou brněnské kandidatury se stala světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená. Z dosaženého úspěchu je nadšená. „Pro Brno je to doslova historický moment,“ hodnotí. „Jsem bytostně přesvědčena, že málokteré evropské město má tak kvalitní a přitom zajímavou a pestrou hudební nabídku, nezatíženou zbytečnými metropolitními zlozvyky a přitom poháněnou neskutečně inspirativními a progresivními hudebními osobnostmi,“ dodává Kožená.

Jako město hudby se Brno profiluje dlouhodobě. Už v roce 2002 tu vznikl projekt Brno – město hudby, se kterým od počátku spolupracovala řada brněnských hudebních institucí a další se postupně připojovaly. Dnešní úspěch je vyvrcholením jeho dlouholeté činnosti. „Udělení titulu je pro celý přípravný tým velkou radostí i obrovským zadostiučiněním. Brno tak dostává jedinečnou příležitost uvést se na hudební mapě světa a navázat kvalitní a inspirativní mezinárodní spolupráci s ostatními kreativními městy,“ podotkl David Dittrich, který stál u zrodu tohoto projektu a současně byl hlavním koordinátorem kandidatury města Brna do Sítě kreativní měst UNESCO.

Po zařazení vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001 je to pro Brno další ocenění od této významné mezinárodní instituce.

 Přínosy členství pro město Brno:

  • zviditelnění a rozvoj v oblasti hudby;
  • prezentace rozsáhlé tvorby napříč všemi žánry, výzkumu a vývoje vzdělávání v oblasti hudby;
  • vytvoření platformy, díky níž lze účinně rozvíjet a propagovat spojení Brna s celosvětově uznávanou osobností Leoše Janáčka a tím přispět k propagaci a zviditelnění města Brna;
  • podpora myšlenky výstavby Janáčkova kulturního centra a jeho následného účelného vytížení;
  • podpora turistického ruchu;
  • vytvoření příležitostí ke spolupráci mezi brněnskými a zahraničními hudebními institucemi;
  • podpora prostředí pro spolupráci v oblasti kreativního průmyslu a zvýšení sociálního a ekonomického potenciálu.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Další články z rubriky