Cześć! To nejlepší od našich sousedů dorazí na několik dní opět do Brna - Tiskový servis

Cześć! To nejlepší od našich sousedů dorazí na několik dní opět do Brna

  • 09. dubna 2023
  • 2 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Polská kuchyně, filmy, hudba, literatura… To vše budou mít Brňané znovu na dosah ruky. Už potřinácté se tu odehrají Dny polské kultury.

Součástí festivalu polské kultury budou i ochutnávky tamější kuchyně, zdroj: Pixabay
Součástí festivalu polské kultury budou i ochutnávky tamější kuchyně, zdroj: Pixabay

Nejen z partnerského města Poznaně, ale i dalších polských metropolí přijedou do Brna hosté představit střípky této Česku blízké západoslovanské kultury. Přímo v ulici Kobližná lidé zhlédnou fotky z Lodže, která letos slaví 600. výročí založení (12. 4. – 4. 5.), a pokud je kroky zavedou až do útrob Knihovny Jiřího Mahena, která se přímo na Kobližné nachází, najdou v jejích jednotlivých patrech výstav hned několik. Jak vedle sebe bojovali Češi a Poláci ve druhé světové válce, připomene panelová výstava na Univerzitě obrany (17. 4. – 10. 5.).

Milovníci polského filmu si nenechají ujít přehlídku Kocham film (Kino Art, 11.–19. 4.). Na ctitele hudby mysleli v Knihovně Jiřího Mahena, kde pořádají hned dva koncerty: 17. dubna zazní v podání Bacewicz String Quartet díla polských skladatelů, o den později na společném česko-polském hudebním večeru vystoupí cimbálka ZUŠ Smetanova z Brna a První poznaňský nesymfonický ukulele orchestr. Z literárních zážitků zveme do knihovny třeba na komponovaný program ke 100. výročí narození nobelistky Wisławy Szymborské, který si připravili studenti polonistiky na Filozofické fakultě MU (26. 4.), a v Paměti národa představí polská reportérka Magdalena Grzebałkowska knihu Vojenka o osudech dětí během 2. světové války (27. 4.). V restauraci Baroko budou servírovat tradiční polské menu (12.–14. 4.).

Více informací a kompletní program festivalu najdete na stránce dpk.brno.cz.

Hlavními organizátory festivalu jsou magistrátní Odbor zahraničních vztahů a Knihovna Jiřího Mahena. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani, Jihomoravský kraj, Lodžské vojvodství, Kino Art a restaurace Baroko.

Pendantem jarních Dnů polské kultury v Brně jsou podzimní Dny české kultury v Poznani, na kterých se prezentuje Brno a Česká republika. Jde o jednu z aktivit v rámci partnerství Brna a Poznaně, které bylo uzavřeno v září roku 1966. Tehdejší smlouva o partnerství zahrnovala oblast kultury, cestovního ruchu a komunálního hospodářství, v květnu 1989 byla rozšířena o oblast ekonomickou a výměnu odborníků (zejména univerzitních pracovníků). Úzké vazby mají i instituce v obou městech, například Knihovna Jiřího Mahena a Knihovna Raczyńských v Poznani.

Další články z rubriky

Nejnovější články