Co nám válka vzala a dala? Odpoví výstava o roce 1918 na Špilberku - Tiskový servis

Co nám válka vzala a dala? Odpoví výstava o roce 1918 na Špilberku

  • 02. května 2018
  • 2 minuty čtení

(ik) - Osudový rok 1918 představí letošní největší výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku. Přiblíží či odpoví otázku: Rok 2018 - co nám válka vzala a dala… Takový je i název akce, která začne ve čtvrtek a potrvá do konce roku.

Výstava je součástí projektu Republika 100 připravovaného k výročí založení ČSR.

Výstava na Špilberku připomíná vznik samostatného československého státu i osudy našich předků, kteří bojovali na frontách 1. světové války – a to na obou stranách.

Výstava plná příběhů, historických předmětů a autentických fotografií přiblíží závěr války i události v Brně při vyhlašování ČSR. Velkým lákadlem je replika sochy německého rytíře – Wehrmanna, kterého v revolučních dnech října 1918 poničili čeští vlastenci. Lidé si dále vyzkouší válečnou uniformu, repliky historických zbraní nebo dobovou módu.

„Vznik Československa umožnil průběh a výsledek Velké války, což chceme návštěvníkům ukázat,“ říká kurátor výstavy, historik a konzervátor muzea Radim Dufek. Úvod expozice evokuje hrůzy války: k vidění jsou zbraně, přilby i protetické náhrady. „Poprvé se tehdy používaly automatické zbraně, máme tu například i těžké kulomety. Válčilo se v zákopech, proto ukážeme různé typy ručních granátů, plynové masky nebo přilby, které už skutečně chránily hlavu a nebyly jen na okrasu jako dřív,“ vypráví Radim Dufek.

Vojáci si z dalekých bojišť přivezli různé suvenýry, které zůstaly v jejich rodinách dodnes jako cenné poklady. Spoustu z nich se podařilo od jejich potomků do výstavy zapůjčit.

Výstava připomíná, že většina vojáků z Čech a Moravy bojovala na straně Rakouska-Uherska a že pouze malá část z nich byla v legiích. Legionáři nezůstanou opomenuti – lidé se seznámí s jejich uniformami a výstrojí a na mapě zjistí, kudy po světě československé legie putovaly až do vlasti.

Další články z rubriky