Přeskočit na obsah

Brno podporuje studenty, studenti rozvíjejí Brno. Projekty budou pokračovat i v dalším školním roce

23. srpna 2018 3 minuty čtení
(ral) – Šedesát pět tisíc studentů, to jsou desítky tisíc idejí a nápadů pro život v Brně. Potenciál studentské obce chce proto Brno podpořit i v dalším školním roce. Radní tento týden schválili dotace pro několik projektů, na kterých spolupracují jednotlivci i celé vědecké týmy. Brno tak získá například statistická data o vývoji populace za posledních třicet let nebo nové nápady na urbanistický rozvoj.

S koncem prázdnin se Brno znovu mění ve studentské město. Do škol se sem vrací desetitisíce studentů. Jejich potenciál i nadání město podporuje například projektem Brno Ph.D. Talent, a to už od roku 2009. Letos na něj pošle více než 9 milionů korun. Díky tomu se nejtalentovanější doktorandi technických a přírodovědných oborů budou moci například zúčastnit kurzů na rozvoj prezentačních dovedností a dalších tzv. soft skills. Především ale obdrží stipendium ve výši 100 000 korun ročně. „Stipendia doktorandů se dlouhodobě pohybují na nepřiměřeně nízké úrovni. Talentovaní studenti tak na doktorát buď vůbec nenastoupí a odcházejí do praxe, nebo si ke studiu musejí přivydělat a nemohou se věnovat výzkumu na 100 %. Pak je velmi obtížné nejen obstát na celostátní i mezinárodní úrovni, ale vůbec studium dokončit,“ vysvětlil náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer. 

Pomocí projektu město podpořilo od začátku již 132 nadaných studentů, kterým předalo celkem 42,4 milionu korun. Doplňkové stipendium pobíral hned v začátcích projektu například Marek Mráz. „Dnes je z něj uznávaný evropský vědec, který získal prestižní ERC grant. Věnuje se chronické lymfocytární leukémii, což je nejčastější typ leukémie u dospělých lidí. Díky grantu bude moci několik let nerušeně bádat a skutečně posouvat lidské poznání,“ dodal Jaroslav Kacer. 

Do svého 8. ročníku vstupuje v září mezioborová a mezinárodní studentská soutěž MUNISS, jejíž pořádání město podpoří 500 tisíci korunami. Studenti z několika univerzit z Brna a Bratislavy si tak vyzkouší spolupráci v multioborovém týmu i konzultace s odborníky. Témata jejich prací zadává město. Díky tomu získá zcela nový pohled na situace, které aktuálně řeší. „V tomto ročníku se budou studenti zabývat zahušťováním bydlení ve městě, pokračovat budou s nápady pro budoucí chytrou čtvrť Špitálka. Nově jeden tým překročí hranice města a bude se věnovat metropolitní tematice. Na jihu Brněnské metropolitní oblasti leží opuštěná pískovna a studenti navrhnou její nové využití,“ popsala Romana Jalůvková, specialistka spolupráce s akademickým a neziskovým sektorem z Magistrátu města Brna.

Poslední ročník soutěže MUNISS přinesl nové nápady třeba na využití brněnských tepláren, Kraví hory nebo Jižního centra (více zde). Se všemi studentskými projekty se lidé seznámí na zářijové výstavě „Studenti pro Brno“.

Radní schválili také navázání spolupráce s Centrem pro výzkum toxických látek v prostředí RECETOX. Toto vědecké centrum Masarykovy univerzity realizuje dlouhodobou epidemiologickou studii CELSPAC (Central European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood), která mapuje zdraví a způsob života brněnské populace už od roku 1991. Na zpracování výzkumných dat město poskytne výzkumníkům 3 miliony korun. „Veškerá data a závěry pak budeme moci využít při plánování dalšího rozvoje, ta nejzajímavější se určitě objeví i na datovém portálu,“ uvedl Jaroslav Kacer. V rámci spolupráce bude dále docházet k měřením např. na školách či k předávání konkrétních doporučení pro odbory Magistrátu města Brna.

Všemi třemi dotacemi se bude zabývat ještě zastupitelstvo.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.