Brno podporuje studenty, studenti rozvíjejí Brno. Projekty budou pokračovat i v dalším školním roce - Tiskový servis

Brno podporuje studenty, studenti rozvíjejí Brno. Projekty budou pokračovat i v dalším školním roce

  • 23. srpna 2018
  • 3 minuty čtení

(ral) – Šedesát pět tisíc studentů, to jsou desítky tisíc idejí a nápadů pro život v Brně. Potenciál studentské obce chce proto Brno podpořit i v dalším školním roce. Radní tento týden schválili dotace pro několik projektů, na kterých spolupracují jednotlivci i celé vědecké týmy. Brno tak získá například statistická data o vývoji populace za posledních třicet let nebo nové nápady na urbanistický rozvoj.

S koncem prázdnin se Brno znovu mění ve studentské město. Do škol se sem vrací desetitisíce studentů. Jejich potenciál i nadání město podporuje například projektem Brno Ph.D. Talent, a to už od roku 2009. Letos na něj pošle více než 9 milionů korun. Díky tomu se nejtalentovanější doktorandi technických a přírodovědných oborů budou moci například zúčastnit kurzů na rozvoj prezentačních dovedností a dalších tzv. soft skills. Především ale obdrží stipendium ve výši 100 000 korun ročně. „Stipendia doktorandů se dlouhodobě pohybují na nepřiměřeně nízké úrovni. Talentovaní studenti tak na doktorát buď vůbec nenastoupí a odcházejí do praxe, nebo si ke studiu musejí přivydělat a nemohou se věnovat výzkumu na 100 %. Pak je velmi obtížné nejen obstát na celostátní i mezinárodní úrovni, ale vůbec studium dokončit,“ vysvětlil náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer. 

Pomocí projektu město podpořilo od začátku již 132 nadaných studentů, kterým předalo celkem 42,4 milionu korun. Doplňkové stipendium pobíral hned v začátcích projektu například Marek Mráz. „Dnes je z něj uznávaný evropský vědec, který získal prestižní ERC grant. Věnuje se chronické lymfocytární leukémii, což je nejčastější typ leukémie u dospělých lidí. Díky grantu bude moci několik let nerušeně bádat a skutečně posouvat lidské poznání,“ dodal Jaroslav Kacer. 

Do svého 8. ročníku vstupuje v září mezioborová a mezinárodní studentská soutěž MUNISS, jejíž pořádání město podpoří 500 tisíci korunami. Studenti z několika univerzit z Brna a Bratislavy si tak vyzkouší spolupráci v multioborovém týmu i konzultace s odborníky. Témata jejich prací zadává město. Díky tomu získá zcela nový pohled na situace, které aktuálně řeší. „V tomto ročníku se budou studenti zabývat zahušťováním bydlení ve městě, pokračovat budou s nápady pro budoucí chytrou čtvrť Špitálka. Nově jeden tým překročí hranice města a bude se věnovat metropolitní tematice. Na jihu Brněnské metropolitní oblasti leží opuštěná pískovna a studenti navrhnou její nové využití,“ popsala Romana Jalůvková, specialistka spolupráce s akademickým a neziskovým sektorem z Magistrátu města Brna.

Poslední ročník soutěže MUNISS přinesl nové nápady třeba na využití brněnských tepláren, Kraví hory nebo Jižního centra (více zde). Se všemi studentskými projekty se lidé seznámí na zářijové výstavě „Studenti pro Brno“.

Radní schválili také navázání spolupráce s Centrem pro výzkum toxických látek v prostředí RECETOX. Toto vědecké centrum Masarykovy univerzity realizuje dlouhodobou epidemiologickou studii CELSPAC (Central European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood), která mapuje zdraví a způsob života brněnské populace už od roku 1991. Na zpracování výzkumných dat město poskytne výzkumníkům 3 miliony korun. „Veškerá data a závěry pak budeme moci využít při plánování dalšího rozvoje, ta nejzajímavější se určitě objeví i na datovém portálu,“ uvedl Jaroslav Kacer. V rámci spolupráce bude dále docházet k měřením např. na školách či k předávání konkrétních doporučení pro odbory Magistrátu města Brna.

Všemi třemi dotacemi se bude zabývat ještě zastupitelstvo.

Další články z rubriky

Nejnovější články