Přeskočit na obsah

Brno podporuje studenty, studenti rozvíjejí Brno. Projekty budou pokračovat i v dalším školním roce

23. srpna 2018 3 minuty čtení
(ral) – Šedesát pět tisíc studentů, to jsou desítky tisíc idejí a nápadů pro život v Brně. Potenciál studentské obce chce proto Brno podpořit i v dalším školním roce. Radní tento týden schválili dotace pro několik projektů, na kterých spolupracují jednotlivci i celé vědecké týmy. Brno tak získá například statistická data o vývoji populace za posledních třicet let nebo nové nápady na urbanistický rozvoj.

S koncem prázdnin se Brno znovu mění ve studentské město. Do škol se sem vrací desetitisíce studentů. Jejich potenciál i nadání město podporuje například projektem Brno Ph.D. Talent, a to už od roku 2009. Letos na něj pošle více než 9 milionů korun. Díky tomu se nejtalentovanější doktorandi technických a přírodovědných oborů budou moci například zúčastnit kurzů na rozvoj prezentačních dovedností a dalších tzv. soft skills. Především ale obdrží stipendium ve výši 100 000 korun ročně. „Stipendia doktorandů se dlouhodobě pohybují na nepřiměřeně nízké úrovni. Talentovaní studenti tak na doktorát buď vůbec nenastoupí a odcházejí do praxe, nebo si ke studiu musejí přivydělat a nemohou se věnovat výzkumu na 100 %. Pak je velmi obtížné nejen obstát na celostátní i mezinárodní úrovni, ale vůbec studium dokončit,“ vysvětlil náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer. 

Pomocí projektu město podpořilo od začátku již 132 nadaných studentů, kterým předalo celkem 42,4 milionu korun. Doplňkové stipendium pobíral hned v začátcích projektu například Marek Mráz. „Dnes je z něj uznávaný evropský vědec, který získal prestižní ERC grant. Věnuje se chronické lymfocytární leukémii, což je nejčastější typ leukémie u dospělých lidí. Díky grantu bude moci několik let nerušeně bádat a skutečně posouvat lidské poznání,“ dodal Jaroslav Kacer. 

Do svého 8. ročníku vstupuje v září mezioborová a mezinárodní studentská soutěž MUNISS, jejíž pořádání město podpoří 500 tisíci korunami. Studenti z několika univerzit z Brna a Bratislavy si tak vyzkouší spolupráci v multioborovém týmu i konzultace s odborníky. Témata jejich prací zadává město. Díky tomu získá zcela nový pohled na situace, které aktuálně řeší. „V tomto ročníku se budou studenti zabývat zahušťováním bydlení ve městě, pokračovat budou s nápady pro budoucí chytrou čtvrť Špitálka. Nově jeden tým překročí hranice města a bude se věnovat metropolitní tematice. Na jihu Brněnské metropolitní oblasti leží opuštěná pískovna a studenti navrhnou její nové využití,“ popsala Romana Jalůvková, specialistka spolupráce s akademickým a neziskovým sektorem z Magistrátu města Brna.

Poslední ročník soutěže MUNISS přinesl nové nápady třeba na využití brněnských tepláren, Kraví hory nebo Jižního centra (více zde). Se všemi studentskými projekty se lidé seznámí na zářijové výstavě „Studenti pro Brno“.

Radní schválili také navázání spolupráce s Centrem pro výzkum toxických látek v prostředí RECETOX. Toto vědecké centrum Masarykovy univerzity realizuje dlouhodobou epidemiologickou studii CELSPAC (Central European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood), která mapuje zdraví a způsob života brněnské populace už od roku 1991. Na zpracování výzkumných dat město poskytne výzkumníkům 3 miliony korun. „Veškerá data a závěry pak budeme moci využít při plánování dalšího rozvoje, ta nejzajímavější se určitě objeví i na datovém portálu,“ uvedl Jaroslav Kacer. V rámci spolupráce bude dále docházet k měřením např. na školách či k předávání konkrétních doporučení pro odbory Magistrátu města Brna.

Všemi třemi dotacemi se bude zabývat ještě zastupitelstvo.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.