(ik) - Analýzu vybraných sociálních sítí cizinců z tzv. třetích zemí získalo Brno.
Výzkum připravil tým vedený Danielem Topinkou ze společnosti SocioFactor. Analýza vznikala v průběhu minulého roku a data budou sloužit jako východisko k tvorbě ucelené lokální Strategie integrace cizinců v Brně pro roky 2019 až 2024 (SIC).
Město provedlo důsledný sběr i analýzu dat se zaměřením na sociální sítě cizinců v ukrajinské, indické a arabské komunitě. Výzkum se zaměřil také na propojení cizinců s českou společností i další rozvíjení vzájemných vztahů.
Jak uvedl Topinka, téma cizinců je často velmi emotivní: "Síťová analýza přináší konkrétní informace o třech sítích cizinců žijících v Brně a také z ní vyplývá, jakým způsobem se dá s těmito skupinami komunikovat, pracovat i vytvářet konkrétní integrační záměry."
Cizinci v Brně žijí v poměrně hustých sítích mezilidských vazeb, stýkají se nejen s krajany, ale i s Čechy. Neocitají se v izolaci na okraji společnosti.
O něco lépe se začleňují ženy, jejich sítě jsou pestřejší. Sítě jsou většinou neformální, skryté, zřídka mají viditelnou organizační strukturu. Když jsou sítě hustší, je to lepší pro šíření informací a integraci cizinců - jinak hrozí izolace. "Nic takového jsme v Brně v těch sítích naštěstí nezjistili," zdůraznil Topinka.
Cizinců v Brně mezi roky 2013 a 2018 přibylo z 22 099 na 28 072, pocházejí ze 148 zemí. Na nárůstu se výrazně podíleli cizinci z EU. Výzkumníci konkrétně hovořili s 60 cizinci. V jejich sítích identifikovali 740 dalších lidí.
Analýza je nutným informačním podkladem pro vytvoření Strategie integrace cizinců. Radní dnes schválili přijetí dotace od Ministerstva vnitra ČR ve výši 1,2 milionu korun. V rámci tohoto projektu Brno vytvoří SIC. Součástí projektu jsou i další integrační aktivity, na kterých se bude podílet partner projektu Jihomoravský kraj.