Přeskočit na obsah

Brňané mohou získat kuriozity z projektu RETRO-USE

12. května 2017 2 minuty čtení
Od loňského srpna nosí obyvatelé Brna nepotřebné retro věci do Atomového krytu 10-Z a do sběrného střediska retro-use na Škrobárenskou.

"Mnoho lidí se ale ptá, kam si mohou přijít vybrat retro předměty a odnést si je," řekl iniciátor projektu historik Pavel Paleček. Primárně k nim mají přístup muzea, divadla a spolky, ale veřejnost jen v omezené míře. "Proto jsme se dohodli s dalšími charitativními organizacemi a pořádáme v neděli Velký dobročinný bazar v Alfa pasáži, ze kterého si Brňané mohou odnést některé kuriozity" dodal. 

"Projekt retro-use, nábytková banka a re-use se součástí aktivit, kterými statutární město Brno jako první v České republice nabádá k tzv. up-cyklingu. Místo recyklace dává předmětům nové využití," vysvětlil primátor Petr Vokřál, který se zasadil o spuštění projektu retro-use. Podle náměstka Martina Andera, který se bazaru sám zúčastní, je retro-use také kulturním projektem, který uchová historickou paměť a hmotné památky, které na první pohled nemají žádnou cenu.

Výtěžek z prodeje retro předmětů jde do sbírky "Květiny pro Brno", kterou získá Veřejná zeleň města Brna prostředky na novou výsadbu květin. Krom retro-use se bazaru zúčastní charitativní organizace, které použijí výtěžek pro své dobročinné aktivity.

Největším odběratelem retro-use jsou Technické muzeum v Brně a Moravské zemské muzeum. Projekt ale také zaujal Muzeum olomouckých tvarůžků nebo Vojenský historický ústav Praha, které získaly předměty do svých sbírek z věcí, které by jinak skončily v popelnici.

http://velky-bazar-brno.webnode.cz
http://www.sako.cz/novinka/cz/738/velky-dobrocinny-bazar-2017/
http://www.retro-use.cz

Co můžete na dobročinném bazaru sehnat?
Organizace budou nabízet bazarové zboží, kupříkladu: oblečení, knihy, staré nádobí a kuchyňské potřeby, dekorativní keramiku a porcelán, hračky, módní doplňky nebo drobnosti. Také budou prodávat své řemeslné výrobky - svíčky, bižuterie, hračky. Nákupem přispějete k záchraně věcí a pomůžete smysluplným aktivitám. Vstup je zdarma

Kde?
Alfa pasáž 14. května od 11 do 17h

Kolik to stojí?
Vstup je zdarma. Účastnické organizace neplatí žádné poplatky a celý výtěžek jde na dobročinné účely.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.