Přeskočit na obsah

BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

02. května 2023 2 minuty čtení Radka Loukotová

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Za loňský rok lidé do aplikace registrovali na pět tisíc hlášení. Ta se automaticky distribuují podle typu mezi zapojené městské společnosti (případně je uživateli zaslána zpráva o zamítnutí, protože věc nespadá do agendy žádného z podniků, což je zhruba každý šestý případ). Třeba povalenou značku na Husově řešily Brněnské komunikace (BKOM). Kromě nich na systému spolupracují Technické sítě Brno (TSB), Veřejná zeleň města Brna, SAKO Brno a Teplárny Brno. Foto: MMB

 

Situaci, kdy dojdete s taškou plastu nebo papíru k přetékajícímu kontejneru, zažil určitě každý, kdo třídí odpad. Není tedy divu, že v aplikaci tahle kategorie co do počtu hlášení s přehledem vede – tvoří skoro polovinu všech přijatých podnětů (konkrétně v roce 2022 to bylo 2 286 hlášení ze 4 872). SAKO pak tyto lokality přidává do nejbližšího možného svozu v okolí. Foto: MMB

 

Počasí, že by psa nevyhnal? Pracovní povinnosti ale ven vyženou leckoho, i pány Jonáše a Kopřivu z BKOM, kteří čistí silniční vpusti. Také to je jedna z častých věcí, kterou lidé do aplikace zadávají, zvláště během jarních deštivých dní, kdy ucpané vpusti neplní dobře svou funkci. „Aplikace ale neslouží k řešení havarijních a krizových stavů, jako jsou havárie inženýrských sítí nebo nefunkční semafory – v tu chvíli volejte linky 112, 150 nebo 158,“ upozorňuje Vladimíra Navrátilová z BKOM. Foto: MMB

 

Většina společností deklaruje, že se nahlášené problémy snaží opravit co nejrychleji. „U blikajících nebo nesvítících lamp zasahujeme v řádu dní. Při registraci těchto závad je pro nás důležitým údajem číslo stožáru,“ připomíná Dušan Piják z TSB. Výjimku ale představují závady, jejichž odstranění je součástí třeba nějaké větší plánované rekonstrukce nebo údržby – ty pak čekají na svůj termín. Průměrná doba vyřešení požadavku byla v loňském roce 30,22 dne, v letošním prvním čtvrtletí to bylo dokonce jen 5,49 dne. Foto: aplikace Brňáci pro Brno


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.