Přeskočit na obsah

BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

02. května 2023 2 minuty čtení Radka Loukotová

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Za loňský rok lidé do aplikace registrovali na pět tisíc hlášení. Ta se automaticky distribuují podle typu mezi zapojené městské společnosti (případně je uživateli zaslána zpráva o zamítnutí, protože věc nespadá do agendy žádného z podniků, což je zhruba každý šestý případ). Třeba povalenou značku na Husově řešily Brněnské komunikace (BKOM). Kromě nich na systému spolupracují Technické sítě Brno (TSB), Veřejná zeleň města Brna, SAKO Brno a Teplárny Brno. Foto: MMB

 

Situaci, kdy dojdete s taškou plastu nebo papíru k přetékajícímu kontejneru, zažil určitě každý, kdo třídí odpad. Není tedy divu, že v aplikaci tahle kategorie co do počtu hlášení s přehledem vede – tvoří skoro polovinu všech přijatých podnětů (konkrétně v roce 2022 to bylo 2 286 hlášení ze 4 872). SAKO pak tyto lokality přidává do nejbližšího možného svozu v okolí. Foto: MMB

 

Počasí, že by psa nevyhnal? Pracovní povinnosti ale ven vyženou leckoho, i pány Jonáše a Kopřivu z BKOM, kteří čistí silniční vpusti. Také to je jedna z častých věcí, kterou lidé do aplikace zadávají, zvláště během jarních deštivých dní, kdy ucpané vpusti neplní dobře svou funkci. „Aplikace ale neslouží k řešení havarijních a krizových stavů, jako jsou havárie inženýrských sítí nebo nefunkční semafory – v tu chvíli volejte linky 112, 150 nebo 158,“ upozorňuje Vladimíra Navrátilová z BKOM. Foto: MMB

 

Většina společností deklaruje, že se nahlášené problémy snaží opravit co nejrychleji. „U blikajících nebo nesvítících lamp zasahujeme v řádu dní. Při registraci těchto závad je pro nás důležitým údajem číslo stožáru,“ připomíná Dušan Piják z TSB. Výjimku ale představují závady, jejichž odstranění je součástí třeba nějaké větší plánované rekonstrukce nebo údržby – ty pak čekají na svůj termín. Průměrná doba vyřešení požadavku byla v loňském roce 30,22 dne, v letošním prvním čtvrtletí to bylo dokonce jen 5,49 dne. Foto: aplikace Brňáci pro Brno


 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.