Artspace Germany představuje propojení kultur bez ohledu na národnost - Tiskový servis

Artspace Germany představuje propojení kultur bez ohledu na národnost

  • 12. června 2018
  • 2 minuty čtení

(ik) - Výstava Artspace Germany představuje uměleckou scénu Německa jako rozmanitý prostor reprezentující propojení kultur bez ohledu na národnost. Dosud se představila v řadě měst po Evropě, Asii a Jižní Americe. V ČR bude poprvé k vidění v Domě umění města Brna od středy.

Artspace Germany představuje propojení kultur bez ohledu na národnost
Artspace Germany představuje propojení kultur bez ohledu na národnost

Na výstavě se prezetuje třináct umělců mnohdy světového významu, kteří jsou různých národností. Svůj tvůrčí život ale spojili s Německem. Nnapříklad sochař Tony Cragg (*1949, Liverpool), konceptuální umělec Joseph Kosuth (*1945, Toledo, Ohio), pionýr videoartu Nam June Paik (*1932, Soul – 2006), malíř Per Kirkeby (*1938, Kodaň – 9. května 2018), a také česká umělkyně Magdalena Jetelová s fotografickou dokumentací projektu Atlantic Wall (1995).

Výstavu připravila kurátorka Ursula Zeller ve spolupráci s Institutem pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu.

Umělci byli poutníky odjakživa. V padesátých letech se mnoho německých autorů přestěhovalo do tehdejší umělecké metropole Paříže, od šedesátých let směřovali do New Yorku, později v devadesátých letech zase začalo čím dál víc umělců jiných národností spojovat svůj život a práci s Německem.

„Evropa se postupně sjednocuje, světové regiony se navzájem sbližují, hranice se uvolnily pro dopravu a výměnu. Jelikož hodnoty jsou si dnes stále více podobné, stará koncepce národní kultury jako rozlišujícího kritéria čím dál zastarává. Na umělecké scéně bez hranic se globální jednota stala již dávno realitou,“ říká kurátorka výstavy Ursula Zeller.

Další články z rubriky