Dracéna guayanskáTropické království v brněnské zoo obsadil v červnu letošního roku pár dracén guayanských. Jde o dosud málo známé ještěry z amazonského pralesa, kteří se specializují na požírání zejména sladkovodních či suchozemských plžů. Dracéna se může pochlubit neobyčejně silnými čelistmi, kterými rozdrtí i tvrdé šnečí ulity. Zploštělé zadní zuby používá jako louskáček a drsným jazykem odděluje úlomky skořápky od samotného těla měkkýše.
Dracéna guayanská se vyskytuje v celé amazonské pánvi, kde žije na březích hlavního veletoku. Dorůstá až jednoho metru délky, má robustní hlavu a silné končetiny s pěti drápy a mohutné tělo s kýlnatými šupinami na hřbetu. Ačkoliv je její rozmnožování v zajetí velmi obtížné, první chovatelský úspěch se uskutečnil u nás v pražské zoo roce 1988 a tato zahrada dodnes odchovává dracény guayanské jako jediná na světě. Z Prahy také pochází pár dovezený do Brna.
Leguán Oplurus cuvieri Kromě dracén mohou návštěvníci brněnské zoo vidět i vzácné leguány druhu Oplurus cuvieri z Madagaskaru. Jedinou zahradou, kde je tento leguán rozmnožován v zajetí, je Zoo Rotterdam. Tam se také v roce 2003 narodily tři kusy, které letos obohatily herpetologickou kolekci v Brně. Leguán Oplurus cuvieri dorůstá 40 centimetrů, má zavalité, mírně zploštělé tělo. Žije v suchém lesním prostředí převážně v dutinách stromů.
(Foto Zoo Brno)
(hrz)