2003. 12. 23. • Semilasso v Králově Poli se opět otevřelo - Tiskový servis

2003. 12. 23. • Semilasso v Králově Poli se opět otevřelo

  • 02. ledna 2004
  • 5 minut čtení

 

Královopolský kulturní stánek Semilasso je opět přístupné veřejnosti. Kulturní dům prošel mohutnou rekonstrukcí a jeho otevření je dárkem obyvatelům této brněnské čtvrti k vánočním svátkům.

Rozhodnutí o rekonstrukci Semilassa padlo na královopolské radnici v roce 2001. Důvodem rekonstrukce byl špatný stavebnětechnický stav a prostorové řešení objektu.

Výběrové řízení na projektanta bylo vypsáno v únoru 2002. Obesláno bylo pět ateliérů. Vítězný návrh zpracovalo Sdružení architektů - Rusín a Wahla (ateliér RAW) a Todorov a Klement (ateliér Tišnovka). Jejich návrh nejvíce splňoval představy radnice a předložili nejlepší reference. Výběrové řízení na dodavatele stavby proběhlo v dubnu 2002-září 2002 formou veřejné obchodní soutěže.

Rekonstrukce této významné brněnské stavby probíhala ve dvou etapách. Ta první zahrnovala samotné úpravy objektu včetně inženýrských sítí. Druhá se týkala venkovních úprav, jako jsou terénní a sadové úpravy okolí. Zvláštní stavební povolení vydané Drážním úřadem se týkalo přeložky trakčního vedení a kabelů brněnského dopravního podniku. Ze stavebního hlediska byly největším problémem základy objektu a vzlínající vlhkost. Po odkopání zeminy bylo rozhodnuto o „podřezání“ objektu, rozšíření základových pasů a podchycení základů. Interiéry zahrnují spoustu atypických výrobků, které byly navrženy a vyrobeny přímo pro potřeby Semilassa.

Primátor P. Duchoň (vlevo) a starosta Králova Pole I. Kopečný přestřihli pásku a tím zmodernizované Semilasso definitivně otevřeli

A jaká je historie tohoto významného kulturního zařízení? V původním zájezdním hostinci vedle dnešního Kulturního domu se v první polovině 19. století ubytoval tehdy známý německý spisovatel a cestovatel kníže Hermann von Pückler Muskau. To jistě netušil, že se po něm bude jmenovat tato krásná budova. Tento světoběžník si totiž zvolil slovo Semilasso jako pseudonym a tuto postavu vkomponoval i do svých románů a cestopisů. A právě v královopolském hostinci měl spoustu dychtivých posluchačů příběhů, které dovedl barvitě vylíčit. Pověst o něm se po Brně rychle rozšířila, zvýšila věhlas tohoto místa a pseudonym Semilasso se ujal i jako název hostince. Ten je již více než sto let centrem kultury a hudební zábavy v této části Brna.

Už v 19. století vznikaly v Králově Poli spolky, zabývající se kromě jiných aktivit i hudbou. A ta byla vždy silně spjata s národním cítěním Čechů ve městě se silným vlivem německým či židovským. Tolerance Čechů a Němců se tady projevila v německém pěveckém spolku Sängerbund. Ten vedle německých zpíval i české písně jako Hej, Slované! nebo Kde domov můj?.

V roce 1864 tu vznikl český čtenářsko-pěvecký spolek Lumír, který ve svém vývoji vystřídal různé názvy (původně Čtenářský slovanský spolek). Toto pěvecké těleso aktivně koncertuje dodnes. Objekt, kde se členové scházeli - takzvaná „Lumírovna“ -, stál v zahradě, která byla později zakoupena královopolským obchodníkem panem Žouželkou. Ten zde nechal vystavět dům, jak ho známe v dnešní podobě.

A Semilasso je od té doby – společně s královopolským Besedním domem - místem mnoha kulturních a společenských akcí. V současnosti v tomto objektu působí centrum kultury a vzdělávání, které se snaží veřejnosti nabídnout co nejpestřejší program.

Herman von Pückler Muskau

Narodil se 30. října 1785 jako hraběcí syn v Muskau v Lužici, kde měli jeho rodiče panství. Hodně cestoval, navštívil i Afriku a Malou Asii. Za svého života napsal několik literárních děl, například Semilassos vorletzter Weltgang (1835), Semilasso in Afrika (1836), Aus Mehemed - Alis Reich (1844). Ve svých dílech se projevoval jako znamenitý vypravěč, bystrý pozorovatel ve stylu romantického aristokrata l9. století, ale zároveň i moderního literáta, oceňovaného především v Německu. V Berlíně byla souborně vydána v letech 1873-1876 jeho korespondence.

Soubory působící v Semilassu:

Mandolínový orchestr MORAVAN - vznikl v roce 1937 a je jediným amatérským mandolínovým souborem v České republice.V řízení orchestru se vystřídali např. František Hlaváček, František Čapek - žák Leoše Janáčka, Ruda Stolař a Petr Vavřín. V současné době řídí orchestr pan Bohuslav Konečný. Po celou dobu existence soubor veřejně koncertuje a spolupracuje s mandolínovými orchestry v Rakousku a Německu. Na repertoáru má díla klasická i skladby populární hudby.

Dětský soubor ISKERKA - byl založen v roce 1980 pod vedením paní Ludmily Preislerové. Svou práci s dětmi od pěti do čtrnácti let opírá o valašský folklor a spolupracuje s Valašským krúžkem. Má vlastní cimbálovou muziku a zúčastňuje se folklorních přehlídek, dětských soutěží a pořádá pravidelně letní soustředění.

Hádankářský kroužek KABRŇÁCI - byl založen v roce 1924. Na svých schůzkách členové luští a sestavují kvízy, hádanky a křížovky. Organizují prestižní hádankářské soutěže, získávají ceny z domácích i zahraničních soutěží. V roce 1994 v Kolíně nad Rýnem obhájil kroužek Kabrňáci na mistrovství světa v hádankách prvenství. Spolupracuje s Českou televizí (Pyramida), rozhlasem i tiskem.

Dechový orchestr SEMILASSANKA - více než čtvrt století rozdává radost a dobrou náladu svým příznivcům a v roce 1986 přijal svůj dnešní název. Vystupuje na lidových zábavách a slavnostech v Brně a okolí a pravidelně - ve čtvrtek a v neděli - na tanečních podvečerech v sále Semilassa, kde se střídá s Královopolkou.

Dechový orchestr KRÁLOVOPOLKA - se věnuje lidové hudbě od svého založení v roce 1967. Soubor působil při ZK Královopolské strojírny a v roce 1995 přešel pod nového zřizovatele KP centrum kultury a vzdělávání. Je vyhledávaným orchestrem pro různé druhy kulturních akcí a pravidelně účinkuje na tanečních večerech v sále Semilassa. Spolu se Semilassankou patří Královopolka mezi přední dechové orchestry brněnského regionu.

Helfertovo orchestrální sdružení - orchestr byl založen v roce 1906 a nese ve svém názvu jméno univerzitního profesora PhDr. Vladimíra Helferta, který měl velký vliv na umělecký růst tohoto neprofesionálního symfonického tělesa. Orchestr vyvíjí intenzivní koncertní aktivitu s širokým repertoárem klasické hudby pod taktovkou dirigenta Stanislava Kummera.

(jan)

Další články z rubriky

Nejnovější články