Přeskočit na obsah

Tiskové zprávy

21. září 2023

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.


20. září 2023

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.


20. září 2023

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.


20. září 2023

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.

 


20. září 2023

Kam kráčíš, Brno? Poznejte, jak bude město vypadat za pár let

Jakým směrem se Brno ubírá? Co se v něm mění, modernizuje a připravuje? Jak bude po chystaných změnách vypadat za pět, deset či dvacet let? Zjistěte, kam jihomoravská metropole kráčí a co se v ní do budoucna chystá. Přijďte na některou z přichystaných přednášek či procházek po městě od 24. září do 17. října.

 


18. září 2023

Výstavba multifunkční haly ARENA BRNO začíná. Práce na největším strategickém projektu města Brna potrvají 33 měsíců

Vše je administrativně vyřešeno, staveniště je předáno zhotoviteli. Po čtyřech a půl letech příprav dnes poklepem základního kamene začala výstavba multifunkční haly ARENA BRNO u brněnského výstaviště. Trvat má 33 měsíců.


15. září 2023

Třináct roků za námi, vstupujeme do čtrnáctého, hlásí Brno Expat Centre

Právě 14. září zahájilo Brno Expat Centre čtrnáctou sezónu svého fungování. Už od roku 2010 radí zahraničním odborníkům a odbornicím, kteří do Brna přicházejí za prací, jak se vyrovnat s výzvami spojenými s životem v nové zemi a novém městě. Jen za loňský rok jim pomohli s více než dvěma tisíci dotazy.


14. září 2023

Olga Havlová by oslavila 90 let. Vzpomene na ni i Brno

(AKTUALIZOVÁNO; 19. 9. v 13:30) Píseň, arch známek, vzpomínkové akce, koncert, sbírka nebo kalendář. To vše organizuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v průběhu roku 2023 k připomínce nedožitých 90 let někdejší první dámy Olgy Havlové. Na seznamu zapojených měst figuruje i Brno, kde se bude 19. září konat setkání u stromu Olgy Havlové.


13. září 2023

Proč Brno září červeně? Oslavuje dárce kostní dřeně

Co se to děje, budou se ptát v sobotu večer Brňané a Brňanky při pohledu na červeně rozsvícený Špilberk, girlandy nebo rozhlednu na Holedné. Při letmém googlení zjistí, že na třetí zářijovou sobotu připadá Světový den dárců kostní dřeně – a k oslavě jejich šlechetnosti se Brno symbolicky připojuje.


13. září 2023

Ekologie i komfort pro návštěvníky. Dotace pomůže s úpravami cest na Ústředním hřbitově

Dlouho připravovaná rekonstrukce asfaltových cest na Ústředním hřbitově města Brna dostává jasné obrysy. Po přepracování projektové dokumentace dnes radní schválili podání žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí pro období 2021–2027.


13. září 2023

Harmonogram rezidentního parkování pro rok 2025 počítá s rozšířením do 11 oblastí. Ani letos ale ještě není konec

Harmonogram rozšiřování rezidentního parkování na rok 2025 už je jasný. Jeho podobu dnes schválili brněnští radní. Modré zóny budou v celých městských částech jako Komín, Jundrov či Medlánky, přidají se i některé oblasti Králova Pole a Židenic. Rada také odsouhlasila úpravu nařízení, díky které už nic nebrání rozšíření lokalit placeného stání letos v říjnu o oblast 1-26 Pšeník.


13. září 2023

V listopadu začne rekonstrukce problematického vodovodu a kanalizace na Gajdošově

Nejen řidiče, ale také obyvatele Židenic trápily časté havárie vodovodního řadu na ulici Gajdošově. Město Brno nyní využije prací na mostě Otakara Ševčíka a na úseku Velkého městského okruhu (VMO) Tomkovo náměstí – Rokytova a vodovody a kanalizaci na této ulici zrekonstruuje.


13. září 2023

Základní škola v Chrlicích získá novou nástavbu. Brněnští radní vybrali zhotovitele

Na budově prvního stupně Základní školy a mateřské školy Jana Broskvy 3 postaví novou nástavbu. Brněnští radní dnes vybrali zhotovitele. Vítězem podlimitní veřejné zakázky je I. Vyškovská stavební společnost, s. r. o.


13. září 2023

Nové infocentrum města a kraje vznikne na Zámečnické, otevře se příští rok

Na Zámečnické ulici bude nové společné informační centrum města Brna a jižní Moravy. Brněnští radní na dnešní schůzi schválili, že prostory zrekonstruuje společnost 1. VASTO, spol. s r. o., za 5 394 147,27 korun bez DPH. Hotovo má být v polovině příštího roku.


12. září 2023

Domov pro seniory Nopova čeká rekonstrukce. Co to znamená pro klienty, personál i obyvatele Židenic?

Domov pro seniory (DS) Nopova je dlouhodobě ve špatném technickém stavu. Město Brno proto chystá projekt na jeho obnovení, který bude řešen koncesí se soukromým provozovatelem. Dnes v 17 hodin se v židenickém Dělnickém domě koná setkání s veřejností, na kterém budou zástupci města představovat projekt a novou podobu domova.


12. září 2023

Ve sportovním areálu na Vodově začíná výstavba třetí haly pro míčové sporty. Rozšíří se kapacita pro kluby, vznikne prostor pro velké akce

Krátce po předání staveniště zhotoviteli dnes proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby třetí haly pro míčové sporty STAREZ ARÉNY VODOVA. Město Brno jako investor tak významně rozšíří kapacitu pro tréninky a zápasy mládeže, zároveň získá možnost pořádat významné mezinárodní sportovní akce. Hotovo má být za 18 měsíců, na jaře roku 2025.


06. září 2023

Přijďte na Festival vědy a techniky. Bude to stát za to

Nechte se vtáhnout do tohoto nadmíru atraktivního světa od pátku 8. září do neděle 10. září.


06. září 2023

Na výstavišti budou lidé moci poslat svá kola do Afriky, kde získají nový život

Pro někoho staré kolo bez využití, pro jiného cesta k lepšímu životu. Díky projektu Kola pro Afriku mohou jízdní kola, která u nás už nenajdou využití, pomáhat na tomto kontinentu. V Gambii – obrazně řečeno – přiblíží děti ke vzdělávání. Sbírka, do níž je možné přispět i nevyužitým cyklomateriálem, se uskuteční od 21. do 23. září v pavilonu Y na brněnském výstavišti.


05. září 2023

Prodeje a směny pozemků přispějí ke vzniku nového nádraží i podzemních garáží v centru města

Parcelní čísla, katastrální území, to jsou pojmy, které zazní na každém jednání zastupitelstva města Brna. Zastupitelé se pravidelně zabývají pozemkovými směnami, výkupy a prodeji, vedoucími například ke scelení městských pozemků potřebných pro plánované projekty. Na zářijovém jednání schválili prodej pozemků, kde chce soukromý investor postavit podzemní garáže, a směnu pozemků souvisejících s chystaným novým hlavním nádražím. 


05. září 2023

Program na podporu zelených střech v Brně pokračuje. Z městského rozpočtu získají další žadatelé dotaci téměř 1,2 milionu korun

Město Brno podporuje vytváření zelených střech už od roku 2019. Dnes brněnští zastupitelé schválili další dotace v celkové výši 1 197 000 korun.